DomaDoma

Bambusová podlaha, prírodné prvky na stene a jemné farby. Spálne sa v roku 2016 vracajú k prírode

 Petra Triščíková   05.09.2017   0

Či už pre vás bude tento rok v znamení sťahovania alebo len plánujete oživiť spálňu, mali by ste vedieť, na čo sa pri zariaďovaní zamerať. Nevhodne zvolená posteľ alebo neladiace farby môžu celkový dojem aj odpočinok úplne zničiť.

Podľa zahraničných dizajnérov budú v roku 2016 vládnuť prírodné materiály, jednoduchosť, kvalita aj dôraz na životné prostredie. Vďaka týmto nadčasovým pravidlám si zariadite pohodlnú a útulnú spálňu na dlhé roky.

 

Koberec môže nahradiť originálna bambusová podlaha

Dojem z miestnosti vždy najviac ovplyvňujú veľké plochy. Pri zariaďovaní spálne to preto vezmite pekne od podlahy. Ak máte v spálni koberec, využite tento rok na premenu – parkety aj plávajúce podlahy sú omnoho jednoduchšie na údržbu a sú stále trendy.

Ak chcete niečo originálnejšie, vyskúšajte bambusovú podlahu. Tento ekologický materiál je veľmi odolný voči mechanickému poškrabaniu aj slnečnému svetlu. Menšie behúne či koberce s vysokým vláknom využijete skôr na oživenie miestnosti.

 

Drevo nepatrí len na podlahu. Tento rok sa ocitne aj na stene

Celkové vyznenie spálne určuje farba aj povrch stien. Tento rok prevládajú zemité odtiene doplnené kontrastnou farbou. Ak budete ladiť spálňu do béžovej, škoricovej alebo šedej, môžete na oživenie jednu stenu vymaľovať napríklad tyrkysovou alebo žltou. Návrat hlásia aj tapety. Voľte radšej decentné, ktorých úlohou je miestnosť zútulniť a nie pútať pozornosť.

Ak radi nasledujete trendy, nebojte sa na stenu aplikovať prírodné prvky. Vďaka rustikálnej drevenej či industriálnej kamennej stene za posteľou bude vaša spálňa vyzerať ako z časopisu o bývaní. Pre prírodné materiály na stene sa však rozhodnite len vtedy, ak máte väčšiu spálňu s vyššími stropmi.

 

Minimalistická posteľ ponechá viac priestoru pre doplnky

Ako dobre sa v spálni budete cítiť závisí, samozrejme, najviac na výbere postele. Základom pre tento rok je masívne drevo. Lacnejšie sú postele z mäkšieho dreva, akým je smrek alebo borovica. Viac zaplatíte za postele z buku, brezy alebo dubu.

 „Posteľ zo svetlejšieho dubu spálňu opticky rozžiari, tmavší orech ju premení na najluxusnejšiu miestnosť,“ zdôraznila Petra Triščíková zo spoločnosti MT nábytok, ktorá je najväčším on-line predajcom nábytku v Českej republike aj na Slovensku. „Tomuto roku kraľujú jasné, výrazné a jednoduché línie. Ak ale zvolíte jednoduchšie riešenú posteľ, môžete experimentovať s doplnkami,“ dodala Triščíková.

 

Jedným z doplnkov, ktorý zaujme na prvý pohľad, je výrazné, samostatne stojace zrkadlo, ktoré priestor opticky rozšíri. Rovnako sú tento rok trendy aj kovové doplnky. Zvoľte napríklad zlatú stolnú lampičku, výraznú stojacu lampu z čierneho kovu alebo nočný stolík s oceľovými či mosadznými prvkami. Ak premýšľate len nad malou zmenou, stavte na dekoračné vankúše pretkané zlatou látkou.

Aj matrace sa vracajú k prírode. Populárne sú bio peny

Pre kvalitu spánku je dôležitá kombinácia roštu a matracu. Každý má iné telesné proporcie a nároky, preto do dvojlôžka kúpte dva samostatné matrace na mieru. Prechod medzi oboma matracmi vyrieši vrchný poťah. „Posteľ by vás mala na dĺžku presahovať minimálne o 25 centimetrov. A šírka záleží na tom, či si kupujete posteľ len pre seba alebo kupujete dvojlôžko. Kým v minulosti bol záujem o 140 centimetrové postele pre páry, dnes ľudia kladú viac dôraz na pohodlie. V súčasnosti sa odporúča nechať dospelému človeku 90 až 100 centimetrov,“ radí Petra Triščíková zo spoločnosti MT nábytok, ktoré ponúka široký sortiment spálňových zostáv.

Trendom sú priedušné matrace s pevným jadrom a schopnosťou sa tvarovať a prispôsobovať človeku. Dôležitá je bodová elasticita, teda to, že sa matrac prehne len tam, kde naň zatlačíte. Šetrné k životnému prostrediu sú takzvané bio peny, ktoré sa vyrábajú zo sójového extraktu, a nezaťažujú tak životné prostredie.

V spálni tento rok nájdete aj doplnky ako zo záhrady

Jednoduchosť, čistotu a návrat k prírode zaznamenali aj lôžkoviny. Častejšie sa tak stretnete s posteľnými návliečkami z bio bavlny a perinami z husieho a kačacieho peria. Ak ste sa v celej miestnosti držali skôr decentných tónov, môžete práve návliečky, vankúše aj ďalšie doplnky zvoliť vo veselých farbách.

Dizajnéri tento rok do interiérov priniesli hrubšie a prírodné tkaniny používané na záhrade. Nebojte sa preto dať si do spálne napríklad dekoratívne vankúše z vrecoviny alebo závesy z režnej látky. A nezabudnite, v spálni strávite priemerne tretinu života, dajte si preto pri jej zariaďovaní záležať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?