DomaDoma

Apríl v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   11.04.2015   0

Apríl je mesiac typický svojím pestrým počasím, ale aj pestrými farbami v záhradách. Kvitnú neskoršie cibule a mnohé dreviny sú zahalené jarnými kvetmi. Všetko sa prebúdza a všade je prítomná svieža zelená farba. Čakajú nás kopec práce aj v úžitkovej záhrade.

Okrasná záhrada

Magnólia hviezdicovokvetá

Na prelome marca a apríla, vzhľadom od priemerných denných teplôt a množstva slnečných dní, bohato kvitnú magnólie (napr. magnolia stellata), okrasné čerešne, príp. mandľa nízka (prunus tenella). Pre apríl sú typické žiarivé kvety dulovcov (chaenomeles speciosa, ch. japonica), tavoľníka van Houtteho (spirea x vanhouttei), drevnatých pivoniek (paeonia suffruticosa).

V druhej polovici mesiaca sa objavujú kvety na nátržníkoch (potentilla futicosa) a svojou vôňou nás omámia orgovány (syringa). Na bylinných záhonoch žiaria korunkovky (fritillaria imperialis, f. meleagris), kamzičník (doronicum caucasicum), veternice (anemone sylvestris), kosatce (iris sibirica), taričky (aubrieta x cultorum), floxy (phlox subulata), heuchery, horce (gentiana acaulis), trávničky (armeria maritima), mliečniky (euphorbia polychroma, e. myrsinites), okrasne cesnaky (alium karataviense, a.moly), hyacinty (hyacinthus orientalis).

Montbrécie

Je čas vysadiť neskoro kvitnúce cibule a hľuzy - gladioly (gladiolus hybrid), georgíny (dahlia pinnata), frézie (fressia refracta) a montbrécie (crocosmia lucifer), ako aj odolné letničky – papuľky (antirrhinum majus), klinčeky čínske (dianthus chinensis), kochie (kochia scoparia), godécie (godetia grandiflora), kapucínky (tropaeolum majus), gazánie (gazania rigens), lobelky (lobelia erinus).

Odstraňujeme odkvitnuté kvety cez zimu kvitnúcim vresom a vresovcom, ako aj zoschnuté kvety jarných cibuľovín, nie však listy. Počkáme kým cibule zatiahnu, aby sa stihli dostatočne vyvinúť. Trvalky očistíme od suchých a odumretých častí. K tým s vysokými stonkami umiestnime oporu, aby sa neskôr nepolámali. Prehustené trvalkové záhony preriedime, čím ich presvetlíme a budú tak bohatšie kvitnúť. V prípade potreby rozdelíme trsy a vysadíme ich na nové miesto.

Tvarujeme kry, aj tie na jar kvitnúce, ktoré už odkvitli, ako napr. zlatovka (forsythia). Odstraňujeme z nich suché, odmrznuté konáre až po zdravé drevo. Ak chceme, aby sa ker zahustil, tak mu niekoľko konárov odstrihneme 10-15 cm nad zemou, nad tretím očkom.

Bugenvilea

Je vhodný čas aj na vysádzanie rododendronov a azaliek. Dodáme im okysľovač pôdy a prisypeme rašelinu. Opadané ihličie zo vždyzelených drevín im vytvára potrebné prostredie prirodzene a poskytujú im aj potrebné zatienenie.

V prvej polovici mesiaca sa ešte môžeme venovať aj ružiam. Bohato kvitnúce drobnokveté ruže zostriháme na 7 očiek, veľkokveté na 3 očká a popínavým ružiam zostriháme vrcholky a vyschnuté výhony. Nové výhony vyviažeme k opore. Okolo popínavých ruží rozprestrieme nástielku, vďaka ktorej sa udrží pôdna vlhkosť, čo neskôr pomôže rastlinám v odolnosti proti múčnatke.

Počas suchých dní nezabudneme na zalievanie. Vodu dožičíme hlavne novým výsadbám, ale aj ostatným kvetinovým záhony. Keď ustanú posledné mrazy, vytiahneme von exotické črepníkové rastliny (oleandre, bugénvilee a pod.) Vymeníme im vrchnú vrstvu substrátu za nový a pridáme výživu. Nezabúdame ani na výživu všetkých ostatných rastlín, či už kvetov alebo drevín. Počas vegetačného obdobia vyživujeme rastliny pravidelne podľa návodu vybraného hnojiva.

Lobelky

Výsadba vždyzelených, listnatých aj ovocných stromov, krov a popínavých rastlín je v tomto období v plnom prúde. Nezabudneme skontrolovať stabilitu opôr popínavých rastlín.

Zakladáme nové trávniky, či už vysievané alebo kobercové. Čím daždivejšie počasie, tým sú na to podmienky vhodnejšie. Založiť, príp. doplniť môžeme aj skalkové výsadby. Vysádzame nové vodné rastliny. Zakladáme nové jazierka. Rozsádzame prerastené lekná, ktorým rozrežeme podzemky s rastovými vrcholmi a rozsadíme ich. Substrát v nádobách zaťažíme kamienkami, aby sa nevyplavoval a až tak ponoríme.

Úžitková záhrada

Tento mesiac je ešte vhodný čas na zakladanie a dopĺňanie bylinkových záhonov. Vytvoríme si bylinkový kútik v kuchyni, na balkóne alebo na terase. Jeho súčasťou môžu byť chilli papričky, cherry paradajky a mnohé iné záhonové bylinky, ktoré boli spomenuté v minulomesačnom článku.

Bylinkový kútik

Vysievame okrasné tekvice, ktorých úrodu zberáme na jeseň. Do zeleninových hriadok vysádzame cibuľu sadzačku, hrach, fazuľu, tekvicu, cviklu, kukuricu, melóny, uhorky, patizóny a cukiny. Koncom mesiaca vysádzame predpestované priesady hlúbovín a šalátov.

Okopávame a odstraňujeme z nich burinu a počas suchých dní ich zalievame. Ako ochranu pred nočnými mrazmi môžeme použiť netkanú textíliu, čím získame aj skoršiu úrodu. Z rozkvitnutej rebarbory odstraňujeme kvety, aby z nej nečerpali živiny a energiu.

Vysádzame vinič a iné ovocné kry a stromy, hlavne tie, ktoré vyžadujú teplejšie podmienky (marhuľa, broskyňa). Na stromoch odstraňujeme bujné výhony z koruny a plané výhony z kmeňa a od koreňov.

Rezné rany ošetríme stromovým voskom alebo latexom. Je čas na vrúbľovanie zimných vrúbľov. Insekticídy aplikujeme pred alebo po odkvitnutí, rozkvitnuté ovocné dreviny nestriekame.

Škodlivému hmyzu môžeme predísť rozmiestnením bežne dostupných lapačov

 

Autorka pôsobí v ateliéry Domček - stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?