DomaDoma

Apríl v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   11.04.2015   0

Apríl je mesiac typický svojím pestrým počasím, ale aj pestrými farbami v záhradách. Kvitnú neskoršie cibule a mnohé dreviny sú zahalené jarnými kvetmi. Všetko sa prebúdza a všade je prítomná svieža zelená farba. Čakajú nás kopec práce aj v úžitkovej záhrade.

Okrasná záhrada

Magnólia hviezdicovokvetá

Na prelome marca a apríla, vzhľadom od priemerných denných teplôt a množstva slnečných dní, bohato kvitnú magnólie (napr. magnolia stellata), okrasné čerešne, príp. mandľa nízka (prunus tenella). Pre apríl sú typické žiarivé kvety dulovcov (chaenomeles speciosa, ch. japonica), tavoľníka van Houtteho (spirea x vanhouttei), drevnatých pivoniek (paeonia suffruticosa).

V druhej polovici mesiaca sa objavujú kvety na nátržníkoch (potentilla futicosa) a svojou vôňou nás omámia orgovány (syringa). Na bylinných záhonoch žiaria korunkovky (fritillaria imperialis, f. meleagris), kamzičník (doronicum caucasicum), veternice (anemone sylvestris), kosatce (iris sibirica), taričky (aubrieta x cultorum), floxy (phlox subulata), heuchery, horce (gentiana acaulis), trávničky (armeria maritima), mliečniky (euphorbia polychroma, e. myrsinites), okrasne cesnaky (alium karataviense, a.moly), hyacinty (hyacinthus orientalis).

Montbrécie

Je čas vysadiť neskoro kvitnúce cibule a hľuzy - gladioly (gladiolus hybrid), georgíny (dahlia pinnata), frézie (fressia refracta) a montbrécie (crocosmia lucifer), ako aj odolné letničky – papuľky (antirrhinum majus), klinčeky čínske (dianthus chinensis), kochie (kochia scoparia), godécie (godetia grandiflora), kapucínky (tropaeolum majus), gazánie (gazania rigens), lobelky (lobelia erinus).

Odstraňujeme odkvitnuté kvety cez zimu kvitnúcim vresom a vresovcom, ako aj zoschnuté kvety jarných cibuľovín, nie však listy. Počkáme kým cibule zatiahnu, aby sa stihli dostatočne vyvinúť. Trvalky očistíme od suchých a odumretých častí. K tým s vysokými stonkami umiestnime oporu, aby sa neskôr nepolámali. Prehustené trvalkové záhony preriedime, čím ich presvetlíme a budú tak bohatšie kvitnúť. V prípade potreby rozdelíme trsy a vysadíme ich na nové miesto.

Tvarujeme kry, aj tie na jar kvitnúce, ktoré už odkvitli, ako napr. zlatovka (forsythia). Odstraňujeme z nich suché, odmrznuté konáre až po zdravé drevo. Ak chceme, aby sa ker zahustil, tak mu niekoľko konárov odstrihneme 10-15 cm nad zemou, nad tretím očkom.

Bugenvilea

Je vhodný čas aj na vysádzanie rododendronov a azaliek. Dodáme im okysľovač pôdy a prisypeme rašelinu. Opadané ihličie zo vždyzelených drevín im vytvára potrebné prostredie prirodzene a poskytujú im aj potrebné zatienenie.

V prvej polovici mesiaca sa ešte môžeme venovať aj ružiam. Bohato kvitnúce drobnokveté ruže zostriháme na 7 očiek, veľkokveté na 3 očká a popínavým ružiam zostriháme vrcholky a vyschnuté výhony. Nové výhony vyviažeme k opore. Okolo popínavých ruží rozprestrieme nástielku, vďaka ktorej sa udrží pôdna vlhkosť, čo neskôr pomôže rastlinám v odolnosti proti múčnatke.

Počas suchých dní nezabudneme na zalievanie. Vodu dožičíme hlavne novým výsadbám, ale aj ostatným kvetinovým záhony. Keď ustanú posledné mrazy, vytiahneme von exotické črepníkové rastliny (oleandre, bugénvilee a pod.) Vymeníme im vrchnú vrstvu substrátu za nový a pridáme výživu. Nezabúdame ani na výživu všetkých ostatných rastlín, či už kvetov alebo drevín. Počas vegetačného obdobia vyživujeme rastliny pravidelne podľa návodu vybraného hnojiva.

Lobelky

Výsadba vždyzelených, listnatých aj ovocných stromov, krov a popínavých rastlín je v tomto období v plnom prúde. Nezabudneme skontrolovať stabilitu opôr popínavých rastlín.

Zakladáme nové trávniky, či už vysievané alebo kobercové. Čím daždivejšie počasie, tým sú na to podmienky vhodnejšie. Založiť, príp. doplniť môžeme aj skalkové výsadby. Vysádzame nové vodné rastliny. Zakladáme nové jazierka. Rozsádzame prerastené lekná, ktorým rozrežeme podzemky s rastovými vrcholmi a rozsadíme ich. Substrát v nádobách zaťažíme kamienkami, aby sa nevyplavoval a až tak ponoríme.

Úžitková záhrada

Tento mesiac je ešte vhodný čas na zakladanie a dopĺňanie bylinkových záhonov. Vytvoríme si bylinkový kútik v kuchyni, na balkóne alebo na terase. Jeho súčasťou môžu byť chilli papričky, cherry paradajky a mnohé iné záhonové bylinky, ktoré boli spomenuté v minulomesačnom článku.

Bylinkový kútik

Vysievame okrasné tekvice, ktorých úrodu zberáme na jeseň. Do zeleninových hriadok vysádzame cibuľu sadzačku, hrach, fazuľu, tekvicu, cviklu, kukuricu, melóny, uhorky, patizóny a cukiny. Koncom mesiaca vysádzame predpestované priesady hlúbovín a šalátov.

Okopávame a odstraňujeme z nich burinu a počas suchých dní ich zalievame. Ako ochranu pred nočnými mrazmi môžeme použiť netkanú textíliu, čím získame aj skoršiu úrodu. Z rozkvitnutej rebarbory odstraňujeme kvety, aby z nej nečerpali živiny a energiu.

Vysádzame vinič a iné ovocné kry a stromy, hlavne tie, ktoré vyžadujú teplejšie podmienky (marhuľa, broskyňa). Na stromoch odstraňujeme bujné výhony z koruny a plané výhony z kmeňa a od koreňov.

Rezné rany ošetríme stromovým voskom alebo latexom. Je čas na vrúbľovanie zimných vrúbľov. Insekticídy aplikujeme pred alebo po odkvitnutí, rozkvitnuté ovocné dreviny nestriekame.

Škodlivému hmyzu môžeme predísť rozmiestnením bežne dostupných lapačov

 

Autorka pôsobí v ateliéry Domček - stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.