Apríl v záhrade

Bc. Dušana Karasová 0

Apríl je mesiac typický svojím pestrým počasím, ale aj pestrými farbami v záhradách. Kvitnú neskoršie cibule a mnohé dreviny sú zahalené jarnými kvetmi. Všetko sa prebúdza a všade je prítomná svieža zelená farba. Čakajú nás kopec práce aj v úžitkovej záhrade.

Okrasná záhrada

Na prelome marca a apríla, vzhľadom od priemerných denných teplôt a množstva slnečných dní, bohato kvitnú magnólie (napr. magnolia stellata), okrasné čerešne, príp. mandľa nízka (prunus tenella). Pre apríl sú typické žiarivé kvety dulovcov (chaenomeles speciosa, ch. japonica), tavoľníka van Houtteho (spirea x vanhouttei), drevnatých pivoniek (paeonia suffruticosa).

V druhej polovici mesiaca sa objavujú kvety na nátržníkoch (potentilla futicosa) a svojou vôňou nás omámia orgovány (syringa). Na bylinných záhonoch žiaria korunkovky (fritillaria imperialis, f. meleagris), kamzičník (doronicum caucasicum), veternice (anemone sylvestris), kosatce (iris sibirica), taričky (aubrieta x cultorum), floxy (phlox subulata), heuchery, horce (gentiana acaulis), trávničky (armeria maritima), mliečniky (euphorbia polychroma, e. myrsinites), okrasne cesnaky (alium karataviense, a.moly), hyacinty (hyacinthus orientalis).

Je čas vysadiť neskoro kvitnúce cibule a hľuzy – gladioly (gladiolus hybrid), georgíny (dahlia pinnata), frézie (fressia refracta) a montbrécie (crocosmia lucifer), ako aj odolné letničky – papuľky (antirrhinum majus), klinčeky čínske (dianthus chinensis), kochie (kochia scoparia), godécie (godetia grandiflora), kapucínky (tropaeolum majus), gazánie (gazania rigens), lobelky (lobelia erinus).

Odstraňujeme odkvitnuté kvety cez zimu kvitnúcim vresom a vresovcom, ako aj zoschnuté kvety jarných cibuľovín, nie však listy. Počkáme kým cibule zatiahnu, aby sa stihli dostatočne vyvinúť. Trvalky očistíme od suchých a odumretých častí. K tým s vysokými stonkami umiestnime oporu, aby sa neskôr nepolámali. Prehustené trvalkové záhony preriedime, čím ich presvetlíme a budú tak bohatšie kvitnúť. V prípade potreby rozdelíme trsy a vysadíme ich na nové miesto.

Tvarujeme kry, aj tie na jar kvitnúce, ktoré už odkvitli, ako napr. zlatovka (forsythia). Odstraňujeme z nich suché, odmrznuté konáre až po zdravé drevo. Ak chceme, aby sa ker zahustil, tak mu niekoľko konárov odstrihneme 10-15 cm nad zemou, nad tretím očkom.

Je vhodný čas aj na vysádzanie rododendronov a azaliek. Dodáme im okysľovač pôdy a prisypeme rašelinu. Opadané ihličie zo vždyzelených drevín im vytvára potrebné prostredie prirodzene a poskytujú im aj potrebné zatienenie.

V prvej polovici mesiaca sa ešte môžeme venovať aj ružiam. Bohato kvitnúce drobnokveté ruže zostriháme na 7 očiek, veľkokveté na 3 očká a popínavým ružiam zostriháme vrcholky a vyschnuté výhony. Nové výhony vyviažeme k opore. Okolo popínavých ruží rozprestrieme nástielku, vďaka ktorej sa udrží pôdna vlhkosť, čo neskôr pomôže rastlinám v odolnosti proti múčnatke.

Počas suchých dní nezabudneme na zalievanie. Vodu dožičíme hlavne novým výsadbám, ale aj ostatným kvetinovým záhony. Keď ustanú posledné mrazy, vytiahneme von exotické črepníkové rastliny (oleandre, bugénvilee a pod.) Vymeníme im vrchnú vrstvu substrátu za nový a pridáme výživu. Nezabúdame ani na výživu všetkých ostatných rastlín, či už kvetov alebo drevín. Počas vegetačného obdobia vyživujeme rastliny pravidelne podľa návodu vybraného hnojiva.

Výsadba vždyzelených, listnatých aj ovocných stromov, krov a popínavých rastlín je v tomto období v plnom prúde. Nezabudneme skontrolovať stabilitu opôr popínavých rastlín.

Zakladáme nové trávniky, či už vysievané alebo kobercové. Čím daždivejšie počasie, tým sú na to podmienky vhodnejšie. Založiť, príp. doplniť môžeme aj skalkové výsadby. Vysádzame nové vodné rastliny. Zakladáme nové jazierka. Rozsádzame prerastené lekná, ktorým rozrežeme podzemky s rastovými vrcholmi a rozsadíme ich. Substrát v nádobách zaťažíme kamienkami, aby sa nevyplavoval a až tak ponoríme.

Úžitková záhrada

Tento mesiac je ešte vhodný čas na zakladanie a dopĺňanie bylinkových záhonov. Vytvoríme si bylinkový kútik v kuchyni, na balkóne alebo na terase. Jeho súčasťou môžu byť chilli papričky, cherry paradajky a mnohé iné záhonové bylinky, ktoré boli spomenuté v minulomesačnom článku.

Vysievame okrasné tekvice, ktorých úrodu zberáme na jeseň. Do zeleninových hriadok vysádzame cibuľu sadzačku, hrach, fazuľu, tekvicu, cviklu, kukuricu, melóny, uhorky, patizóny a cukiny. Koncom mesiaca vysádzame predpestované priesady hlúbovín a šalátov.

Okopávame a odstraňujeme z nich burinu a počas suchých dní ich zalievame. Ako ochranu pred nočnými mrazmi môžeme použiť netkanú textíliu, čím získame aj skoršiu úrodu. Z rozkvitnutej rebarbory odstraňujeme kvety, aby z nej nečerpali živiny a energiu.

Vysádzame vinič a iné ovocné kry a stromy, hlavne tie, ktoré vyžadujú teplejšie podmienky (marhuľa, broskyňa). Na stromoch odstraňujeme bujné výhony z koruny a plané výhony z kmeňa a od koreňov.

Rezné rany ošetríme stromovým voskom alebo latexom. Je čas na vrúbľovanie zimných vrúbľov. Insekticídy aplikujeme pred alebo po odkvitnutí, rozkvitnuté ovocné dreviny nestriekame.

Škodlivému hmyzu môžeme predísť rozmiestnením bežne dostupných lapačov

 

Autorka pôsobí v ateliéry Domček – stromček.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár