DomaDoma

Ako zachytiť dažďovú vodu

 Katarína Selecká   03.08.2018   0

Ak chceme byť ekologický a efektívny, prípadne vlastníme chatu či záhradu bez priameho prístupu v vode, môžeme na rôzne účely využiť dažďovú vodu alebo vodu do studne.

Polievanie záhrady dažďovou vodou je iba jeden spôsob, akým vieme zachytenú vodu využiť. Môžeme v nej totiž aj prať, sprchovať sa, či splachovať s ňou toaletu. Je to ekologické, finančne efektívne a navyše, budete mať z toho skvelý pocit ☺.

shutterstock

 

Odchyt dažďovej vody

Najjednoduchším spôsobom, ako si urobiť zásoby dažďovej vody, je jej zachytávanie priamo z odkvapu. Pozor však na typ strešnej krytiny. Dažďová voda, ktorá steká po plechovej streche alebo klasických hlinených šindľoch je vhodná na polievanie i iné využitie. 

Ak však máte na streche asfaltové šindle, prípadne máte plechovú krytinu natretú farbou, môžu sa do vody dostať toxické látky. Takáto dažďová voda nie je vhodná pre ďalšie využitie. 

Ak máte pre tieto účely nevhodný typ strechy, môžete vodu zbierať  do plastového suda alebo podzemnej nádoby. Plastové sudy sú ľahké a veľmi jednoduché na montáž a údržbu. Sú zakryté, teda nepotrebujú filtre na hrubé nečistoty a nemnožia sa v nich komáre. Voda z nich je vhodná na polievanie záhrad. Ak však chcete využívať vodu aj v domácnosti, zaobstarajte si podzemnú nádobu. Tá už však vyžaduje náročnejšie stavebné úpravy a aj viac údržby. 

 

Čerpadlo alebo vodáreň?

Najbežnejší spôsob využitia dažďovej vody či vody studne je polievanie záhrady. Na čerpanie vody zo suda postačí kohútik na plnenie krhiel. V prípade väčšej záhrady, či polievania trávnika je efektívnejšie zaobstarať si jednoduché čerpadlo určené pre zavesenie na sud a hadicu. 

foto: hornbach

 

Ak čerpáme vodu zo studne,

potrebujeme silnejšie čerpadlo. Zvoliť môžeme napríklad tlakové čerpadlo, ktoré ponoríme do studne. Podľa hĺbky studne a dĺžky hadice na povrchu vypočítame, aké silné čerpadlo potrebujeme.

Ak potrebujeme čerpať vodu zo studne, no zároveň aj zo suda s dažďovou vodou, je skvelou voľbou povrchové čerpadlo. Je ľahké a dobre sa prenáša z miesta na miesto. Má zabudovaný filter, teda neprepustí hrubé nečistoty. Pre ešte väčšie pohodlie zvoľte čerpadlo s hydrokontrolou, ktoré ľahko napojíte aj na automatické zavlažovanie. Po skončení čerpania sa čerpadlo samo vypne.

Takéto čerpadlo môžete využiť aj na sprchovanie sa dažďovom vodou v záhradnej sprche. Zaujímavou vychytávkou je multifunkčná sprchou, ktorú môžete využívať na sprchovanie napríklad pred vstupom do bazéna a takisto na polievanie záhrady.

Domáca vodáreň nahradí vodovod

Ak chcete alternatívne zdroje vody využiť vnútri v dome, najefektívnejšie využijete vodáreň s expanznou nádobou. Je to ideálny zdroj vody do domov, chát a chalúp na umývanie, sprchovanie, pranie a splachovanie. Jej nespornou výhodou je, že expanzná nádoba si udržuje tlak a vodáreň nespína tak často, čo znamená úsporu energie.

foto: Hornbach

 

Vždy vyberajte nerezovú vodáreň, s ohľadom na životnosť materiálu.
Pozor - v expanznej nádobe je nevyhnutná pravidelná kontrola tlaku pomocou barometra. Zníženie tlaku spôsobuje jednak častejšie spínanie vodárne, a jednak opotrebovávanie mechu, ktorý tlak neustále vyrovnáva. Treba tiež dávať pozor a vždy pred odchodom z chaty či chalupy vodáreň vypnúť a nechať odtiecť zvyškovú vodu.

Do vodárne môže ísť voda zo studne, alebo aj dažďová voda. Pozor však na nečistoty a zloženie vody. Dažďová voda sa hodí na využitie ako úžitková, teda na splachovanie, sprchovanie aj pranie. Na úpravu vody použite vodné filtre.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?