DomaDoma

Ako zachytiť dažďovú vodu

 Katarína Selecká   03.08.2018   0

Ak chceme byť ekologický a efektívny, prípadne vlastníme chatu či záhradu bez priameho prístupu v vode, môžeme na rôzne účely využiť dažďovú vodu alebo vodu do studne.

Polievanie záhrady dažďovou vodou je iba jeden spôsob, akým vieme zachytenú vodu využiť. Môžeme v nej totiž aj prať, sprchovať sa, či splachovať s ňou toaletu. Je to ekologické, finančne efektívne a navyše, budete mať z toho skvelý pocit ☺.

shutterstock

 

Odchyt dažďovej vody

Najjednoduchším spôsobom, ako si urobiť zásoby dažďovej vody, je jej zachytávanie priamo z odkvapu. Pozor však na typ strešnej krytiny. Dažďová voda, ktorá steká po plechovej streche alebo klasických hlinených šindľoch je vhodná na polievanie i iné využitie. 

Ak však máte na streche asfaltové šindle, prípadne máte plechovú krytinu natretú farbou, môžu sa do vody dostať toxické látky. Takáto dažďová voda nie je vhodná pre ďalšie využitie. 

Ak máte pre tieto účely nevhodný typ strechy, môžete vodu zbierať  do plastového suda alebo podzemnej nádoby. Plastové sudy sú ľahké a veľmi jednoduché na montáž a údržbu. Sú zakryté, teda nepotrebujú filtre na hrubé nečistoty a nemnožia sa v nich komáre. Voda z nich je vhodná na polievanie záhrad. Ak však chcete využívať vodu aj v domácnosti, zaobstarajte si podzemnú nádobu. Tá už však vyžaduje náročnejšie stavebné úpravy a aj viac údržby. 

 

Čerpadlo alebo vodáreň?

Najbežnejší spôsob využitia dažďovej vody či vody studne je polievanie záhrady. Na čerpanie vody zo suda postačí kohútik na plnenie krhiel. V prípade väčšej záhrady, či polievania trávnika je efektívnejšie zaobstarať si jednoduché čerpadlo určené pre zavesenie na sud a hadicu. 

foto: hornbach

 

Ak čerpáme vodu zo studne,

potrebujeme silnejšie čerpadlo. Zvoliť môžeme napríklad tlakové čerpadlo, ktoré ponoríme do studne. Podľa hĺbky studne a dĺžky hadice na povrchu vypočítame, aké silné čerpadlo potrebujeme.

Ak potrebujeme čerpať vodu zo studne, no zároveň aj zo suda s dažďovou vodou, je skvelou voľbou povrchové čerpadlo. Je ľahké a dobre sa prenáša z miesta na miesto. Má zabudovaný filter, teda neprepustí hrubé nečistoty. Pre ešte väčšie pohodlie zvoľte čerpadlo s hydrokontrolou, ktoré ľahko napojíte aj na automatické zavlažovanie. Po skončení čerpania sa čerpadlo samo vypne.

Takéto čerpadlo môžete využiť aj na sprchovanie sa dažďovom vodou v záhradnej sprche. Zaujímavou vychytávkou je multifunkčná sprchou, ktorú môžete využívať na sprchovanie napríklad pred vstupom do bazéna a takisto na polievanie záhrady.

Domáca vodáreň nahradí vodovod

Ak chcete alternatívne zdroje vody využiť vnútri v dome, najefektívnejšie využijete vodáreň s expanznou nádobou. Je to ideálny zdroj vody do domov, chát a chalúp na umývanie, sprchovanie, pranie a splachovanie. Jej nespornou výhodou je, že expanzná nádoba si udržuje tlak a vodáreň nespína tak často, čo znamená úsporu energie.

foto: Hornbach

 

Vždy vyberajte nerezovú vodáreň, s ohľadom na životnosť materiálu.
Pozor - v expanznej nádobe je nevyhnutná pravidelná kontrola tlaku pomocou barometra. Zníženie tlaku spôsobuje jednak častejšie spínanie vodárne, a jednak opotrebovávanie mechu, ktorý tlak neustále vyrovnáva. Treba tiež dávať pozor a vždy pred odchodom z chaty či chalupy vodáreň vypnúť a nechať odtiecť zvyškovú vodu.

Do vodárne môže ísť voda zo studne, alebo aj dažďová voda. Pozor však na nečistoty a zloženie vody. Dažďová voda sa hodí na využitie ako úžitková, teda na splachovanie, sprchovanie aj pranie. Na úpravu vody použite vodné filtre.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
10 krokov podpory raného kontaktu
16.07.2019   0
Zamysleli ste sa pred pôrodom, ako by mali vyzerať vaše prvé minúty, hodiny, dni s bábätkom tesne po narodení? Ako by ste si ich predstavovali? Ako sa po pôrode začína dojčenie? Čo je to samoprisatie, bonding, "koža na kožu"? Prečítajte si v článku, ako má vyzerať podpora raného kontaktu medzi matkou a novorodencom po pôrode.
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
babetko
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.