ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Ako zachytiť dažďovú vodu

 Katarína Selecká   03.08.2018   0

Ak chceme byť ekologický a efektívny, prípadne vlastníme chatu či záhradu bez priameho prístupu v vode, môžeme na rôzne účely využiť dažďovú vodu alebo vodu do studne.

Polievanie záhrady dažďovou vodou je iba jeden spôsob, akým vieme zachytenú vodu využiť. Môžeme v nej totiž aj prať, sprchovať sa, či splachovať s ňou toaletu. Je to ekologické, finančne efektívne a navyše, budete mať z toho skvelý pocit ☺.

shutterstock

 

Odchyt dažďovej vody

Najjednoduchším spôsobom, ako si urobiť zásoby dažďovej vody, je jej zachytávanie priamo z odkvapu. Pozor však na typ strešnej krytiny. Dažďová voda, ktorá steká po plechovej streche alebo klasických hlinených šindľoch je vhodná na polievanie i iné využitie. 

Ak však máte na streche asfaltové šindle, prípadne máte plechovú krytinu natretú farbou, môžu sa do vody dostať toxické látky. Takáto dažďová voda nie je vhodná pre ďalšie využitie. 

Ak máte pre tieto účely nevhodný typ strechy, môžete vodu zbierať  do plastového suda alebo podzemnej nádoby. Plastové sudy sú ľahké a veľmi jednoduché na montáž a údržbu. Sú zakryté, teda nepotrebujú filtre na hrubé nečistoty a nemnožia sa v nich komáre. Voda z nich je vhodná na polievanie záhrad. Ak však chcete využívať vodu aj v domácnosti, zaobstarajte si podzemnú nádobu. Tá už však vyžaduje náročnejšie stavebné úpravy a aj viac údržby. 

 

Čerpadlo alebo vodáreň?

Najbežnejší spôsob využitia dažďovej vody či vody studne je polievanie záhrady. Na čerpanie vody zo suda postačí kohútik na plnenie krhiel. V prípade väčšej záhrady, či polievania trávnika je efektívnejšie zaobstarať si jednoduché čerpadlo určené pre zavesenie na sud a hadicu. 

foto: hornbach

 

Ak čerpáme vodu zo studne,

potrebujeme silnejšie čerpadlo. Zvoliť môžeme napríklad tlakové čerpadlo, ktoré ponoríme do studne. Podľa hĺbky studne a dĺžky hadice na povrchu vypočítame, aké silné čerpadlo potrebujeme.

Ak potrebujeme čerpať vodu zo studne, no zároveň aj zo suda s dažďovou vodou, je skvelou voľbou povrchové čerpadlo. Je ľahké a dobre sa prenáša z miesta na miesto. Má zabudovaný filter, teda neprepustí hrubé nečistoty. Pre ešte väčšie pohodlie zvoľte čerpadlo s hydrokontrolou, ktoré ľahko napojíte aj na automatické zavlažovanie. Po skončení čerpania sa čerpadlo samo vypne.

Takéto čerpadlo môžete využiť aj na sprchovanie sa dažďovom vodou v záhradnej sprche. Zaujímavou vychytávkou je multifunkčná sprchou, ktorú môžete využívať na sprchovanie napríklad pred vstupom do bazéna a takisto na polievanie záhrady.

Domáca vodáreň nahradí vodovod

Ak chcete alternatívne zdroje vody využiť vnútri v dome, najefektívnejšie využijete vodáreň s expanznou nádobou. Je to ideálny zdroj vody do domov, chát a chalúp na umývanie, sprchovanie, pranie a splachovanie. Jej nespornou výhodou je, že expanzná nádoba si udržuje tlak a vodáreň nespína tak často, čo znamená úsporu energie.

foto: Hornbach

 

Vždy vyberajte nerezovú vodáreň, s ohľadom na životnosť materiálu.
Pozor - v expanznej nádobe je nevyhnutná pravidelná kontrola tlaku pomocou barometra. Zníženie tlaku spôsobuje jednak častejšie spínanie vodárne, a jednak opotrebovávanie mechu, ktorý tlak neustále vyrovnáva. Treba tiež dávať pozor a vždy pred odchodom z chaty či chalupy vodáreň vypnúť a nechať odtiecť zvyškovú vodu.

Do vodárne môže ísť voda zo studne, alebo aj dažďová voda. Pozor však na nečistoty a zloženie vody. Dažďová voda sa hodí na využitie ako úžitková, teda na splachovanie, sprchovanie aj pranie. Na úpravu vody použite vodné filtre.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?