DomaDoma

Ako vybrať snehovú frézu

 Jakub Nedoba   27.11.2013   1

Potrebujete vyčistiť od naválaného snehu prístupovú cestu k svojmu domu či garáži, a nie ste zrovna fanúčik fyzickej práce s lopatou?  

Potom sa vám hodí snehová fréza, ktorá zabezpečí odpratanie snehu až 20x rýchlejšie ako lopata.  Hodí sa na čerstvý, dlho ležiaci udupaný aj zľadovatený sneh.

Fréza na sneh je jednoducho ovládateľná a na jej obsluhu nie je potrebná veľká sila, môžu s ňou pohodlne pracovať nielen muži, ale aj ženy.

Ako vybrať snehovú frézu

Správny výber snehovej frézy závisí predovšetkým od toho, ako často sneh odpratávate.

Pre rýchlu orientáciu, v ktorej kategórii správnu frézu vyberať, sa pozrite na typológiu použitia snehovej frézy. Keďže sa nám sneh len veľmi zriedka podarí odpratať ihneď po nasnežení, zvádzať potom boj so zamrznutou a udusenou snehovou hmotou je bez snehovej frézy veľmi náročné.

Jednostupňová fréza

sa hodí tam, kde odpratávame čerstvý a nezamrznutý sneh na menšom priestranstve z pevných plôch – asfaltu, dlažby, betónu a pod.

Sneh je naberaný závitovkovým systémom a odhadzovaný nastaviteľným komínom až do vzdialenosti deviatich metrov. Aj keď nie sú tieto stroje vybavené pojazdom, práca nie je namáhavá, pretože pohyb závitovky pri naberaní snehu napomáha pohybu vpred. Prednosťou jednostupňových fréz je nízka hmotnosť a ľahká ovládateľnosť.

Dvojstupňové frézy

sú vhodné do akýchkoľvek podmienok a na akýkoľvek sneh. Použiť ich môžeme tak ako na ten čerstvý prachový či dlhšie ležiaci udupaný, tak aj na zamrznutý sneh. Jej pracovnú časť tvorí robustná oceľová závitovka často vybavená zubami, ktorá ma za úlohu sneh odkrojiť, rozomlieť a dopraviť do vysokootáčkového ventilátora. Ten odhodí sneh komínom na odhadzovanie, preto hovoríme o dvoch pracovných stupňoch snehovej frézy.

Tieto typy strojov sú prakticky vždy vybavené vlastným pojazdom, väčšinou viacrýchlostným, a to vrátane spiatočky. Pre väčší komfort práce môžu mať aj svetlomet alebo vyhrievanú rukoväť a umožňujú odpratávanie aj na šikmých plochách. 

Benzínové snehové frézy

Ak chcete svoju frézu použiť kdekoľvek a potrebujete, aby si poradila s väčším množstvom snehu, tak benzínové snehové frézy sú osadené modernými výkonnými spaľovacími motormi, ktoré pri plnom výkone dokážu udržať otáčky a tým aj dobrý pracovný výkon frézy v náročných podmienkach.

Elektrická jednostupňová fréza

vám postačí, ak odpratávate nízku vrstvu čerstvo napadanej snehovej pokrývky len z prahov či schodov. Je tichá, ľahká a manipulácia s ňou je ľahká pre každého. Je potrebné myslieť na to, že tieto frézy môžete používať len do vzdialenosti danej dĺžkou prívodného kábla.

Pozrite si súboj frézy s lopatou:)

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Blanka napísané 27.11.2013 13:26

Ja by som frézu brala, len nemáme kde dávať ten sneh, na jednej strane cesty parkovisko, na druhej dom...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?