DomaDoma

Ako upratať domácnosť bez veľkej námahy

 pr   24.03.2021   0

S blížiacou sa jarou väčšina gazdiniek zvykne každoročne svoje domácnosti vyupratovať od podlahy, až po strop. Jarné upratovanie prebieha v slovenských rodinách ešte pred veľkonočnými sviatkami, než do príbytkov zavítajú špeciálni hostia – kúpači a šibači.     

foto: dreamstime.com

 

Oslavy veľkonočných sviatkov a s nimi spojené slovenské ľudové zvyky a tradície sa v našich končinách tradujú z pokolenia na pokolenie už dlhé desaťročia. Jarné upratovanie pred ich príchodom však nie je len spoločenskou konvenciou. Malo by prebiehať v duchu zásad hygieny, v súlade so zdravým životom v čistej domácnosti. A je všeobecne známe, že efektívne upratovanie potrebuje dobrý plán.

Jarné upratovanie

Rýchle a efektívne upratovanie domácnosti spočíva najprv v suchom a potom v mokrom upratovaní, vyžaduje systém zhora nadol a potrebuje výkonných pomocníkov, ktorí domáce práce uľahčia. Jarné upratovanie začnite upratovaním šatníkov a skriniek na topánky. Topánkovník umyte a neutralizujte v ňom pachy levanduľou, mätou, alebo rozmarínom. Zimnú obuv vyčistite a odložte do škatúľ. Jarnú obuv preložte do predných poličiek. Horné poličky vyhraďte pre domácu obuv, dajte do nich detské papučkypapuče rak. Jarnú vychádzkovú a športovú obuv celej rodiny uložte do dolných poličiek. Pokračujte umývaním okien a údržbou nábytku. Nábytok pretrite vlhčenými utierkami, ktoré z povrchu odstránia nielen prach, ale aj fľaky. Použite utierky s olejom, ktoré na dreve zanechajú krásny zamatový lesk. Kovové dekorácie na stenu zbavte prachu tiež. Na predmety z kovu, zo skla, z keramiky a z plastov použite špeciálne antistatické obrúsky. Po vyčistení bytových doplnkov dôkladne vysajte sedací nábytok. Na záver vysajte a umyte podlahy. Na tieto práce je dobré používať moderné domáce spotrebiče, ktoré ušetria nielen námahu, ale aj množstvo času.

Dobrá rada nad zlato

Ďalšia dôležitá zásada pri generálnom upratovaní domácnosti znie: ak sa nechcete pri jarnom upratovaní úplne vyčerpať, poriadok v interiéri udržujte priebežne. A pokiaľ chcete mať ukážkovo pekné obydlie, zbavte sa nepotrebných vecí, ktoré v dome či v byte len zaberajú miesto, zavadzajú a spôsobujú chaos. Pri upratovaní nezabudnite voliť vhodné oblečenie a obuv. Domáci pracovný odev má byť pohodlný, obuv nízka, pevná a nešmykľavá. Maximálne nevhodné je upratovanie v strese či v zhone. Ak pocítite únavu, bez výčitiek svedomia prácu prerušte a odpočiňte si. Majte na pamäti, že v rebríčku najrizikovejších prác v domácnosti obsadilo upratovanie druhú priečku, hneď po varení. Vyhnite sa preto pošmyknutiam, zakopnutiam či pádom a generálne upratovanie domácnosti si radšej rozložte na niekoľko etáp.  

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?