ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Ako si vybrať klimatizáciu

 Andrea Danechová   25.06.2016   0

Letné horúčavy bývajú každým rokom čoraz viac neznesiteľné. Ako sa čo najrýchlejšie schladiť? Najpraktickejším riešením býva kúpa klimatizácie. 

Vedieť si však vybrať spomedzi širokej ponuky, nie je jednoduché. 

 

Čo od toho čakáte? 

Skôr ako sa rozhodnete navštíviť predajné miesto, mali by ste si vopred premyslieť, čo všetko od klimatizácie očakávate.

  • Aký veľký priestor chcete klimatizovať,
  • či pôjde o jednu alebo viacero miestností.

Potom sa zamerajte na to, akého charakteru sú tieto miestnosti – ich orientáciu na svetové strany, počet a umiestnenie okien a z akého materiálu je stavba domu alebo bytu.

Nie len koľko stojí, ale koľko vás ešte bude stáť

Určite zvážte aj vaše finančné možnosti, pri ktorých rátajte so vstupnými a prevádzkovými nákladmi. „Vysoká vstupná investícia ešte nemusí znamenať nedostupnosť klimatizácie, dôležité je prepočítať návratnosť z pohľadu ročnej spotreby elektrickej energie,“ hovorí Rudolf Baranovič, odborník zo spoločnosti NAY. „Aj preto sa oplatí pouvažovať nad kúpou klimatizácie z energeticky najúspornejšej kategórie,“ dodáva.

 

Účelom klimatizácie nebýva len ochladzovanie miestnosti, ako si mnohí myslia. Súčasné klimatizácie už ponúkajú aj viaceré doplnkové funkcie. Klimatizácie s tepelným čerpadlom dokážu vďaka odoberaniu tepla z vonkajšieho prostredia vykurovať, čím môžete ušetriť náklady na energie. Niekoľkonásobná vstavaná filtrácia zamedzuje šíreniu prachu a choroboplodných zárodkov, vírusov, pachov, dymu a podobne. Netreba sa obávať ani predsudkov, ktoré o klimatizáciách kolujú, zväčša ide o zle zvolené nastavenia. 

„Moderné klimatizácie už disponujú takými funkciami, ako optimálne nastavenie teploty a prúdenia vzduchu, automatický režim, turbo, sleep, časovač či napríklad autoreštart, ktorý v prípade výpadku prúdu dokáže všetky nastavenia vrátiť do pôvodného stavu,“ vysvetľuje Rudolf Baranovič. 

 

Typy klimatizácií :

Ochladzovač vzduchu

Hoci si netreba zamieňať ochladzovač s klimatizáciou, ale aj tento typ zariadenia slúži na schladenie vzduchu v miestnosti. Pracuje však na úplne inom, jednoduchšom, ale menej účinnom princípe. Ochladzovač je vybavený nádržkou na vodu, poprípade ľad, vďaka čomu dokáže vzduch aj zvlhčovať. Jeho výhodou je, že vďaka jednoduchšej technológii je počiatočná investícia nižšia, nemožno však od neho očakávať, taký výkon aký poskytne kompresorová klimatizácia. 

  Mobilná klimatizácia

Veľkou výhodou tohto typu klimatizácie je, že nemusí byť nikde pripevnená a dá sa zapojiť do elektrickej siete ako bežný spotrebič, vďaka čomu ju môžete používať vo viacerých miestnostiach. Treba však rátať s hadicou, ktorá odvádza teplo z priestoru. Ideálne je preto umiestňovať ju k oknu, aby sa cez neho hadica dala ľahko vyviesť. Vzhľadom na to, že v  jednom zariadení sú pohromade chladiaci kompresor a ventilátor, nevýhodou mobilných klimatizácií je väčšia hlučnosť. Oproti nástenným klimatizáciám majú však nižšiu obstarávaciu cenu a nepotrebujú odbornú montáž. Sú teda najvhodnejším variantom okamžitej pomoci počas tropických teplôt.

  Nástenná klimatizácia (Splitová, Multi-splitová)

Tento typ klimatizácie patrí k najrozšírenejším. Pri jej kúpe však treba rátať s odbornou montážou, ktorá si vyžaduje určité stavebné úpravy. Splitová klimatizácia pozostáva z dvoch častí: vonkajšej (kondenzačnej) jednotky a vnútornej (chladiacej) jednotky. Pri type Multi-splitovej klimatizácie sa na jednu vonkajšiu napája viacero vnútorných jednotiek, ktoré zabezpečujú chladenie viacerých miestností naraz. Táto klimatizácia je obľúbená aj vďaka svojmu vysokému výkonu, pomerne nízkej hlučnosti, doplnkovým technológiám, ktoré nielenže ponúkajú komfort pri používaní, ale vo veľkej miere šetria aj výdavky za prevádzkové náklady.

Rady, ako správne používať klimatizáciu

  • Klimatizáciu servisujte minimálne jedenkrát za rok, vyhnete sa nepríjemnému zápachu a šíreniu choroboplodných zárodkov.
  • Miestnosť nechlaďte do extrémnych rozdielov s vonkajšou teplotou, ideálny rozdiel by sa mal hýbať medzi 5-7 °C.
  • Prúd vzduchu nikdy nesmerujte priamo na seba. Namierte ho pod strop a nechajte ho striedavo klesať. Prúdenie vzduchu by ste nikdy nemali cítiť ako prievan.
  • Sledujte vlhkosť vzduchu v miestnosti, ideálne by sa mala hýbať v rozmedzí 40 % - 60 %.
  • Vetrajte len vtedy, keď je klimatizácia vypnutá. Vetranie znižuje účinok klimatizácie a zároveň zvyšuje spotrebu energie.
  • Ak je klimatizácia vybavená inteligentným režimom pre jedného používateľa, využívajte túto funkciu, ušetríte tak finančné náklady na prevádzku. 
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.