DomaDoma

Ako si vybrať klimatizáciu

 Andrea Danechová   25.06.2016   0

Letné horúčavy bývajú každým rokom čoraz viac neznesiteľné. Ako sa čo najrýchlejšie schladiť? Najpraktickejším riešením býva kúpa klimatizácie. 

Vedieť si však vybrať spomedzi širokej ponuky, nie je jednoduché. 

 

Čo od toho čakáte? 

Skôr ako sa rozhodnete navštíviť predajné miesto, mali by ste si vopred premyslieť, čo všetko od klimatizácie očakávate.

  • Aký veľký priestor chcete klimatizovať,
  • či pôjde o jednu alebo viacero miestností.

Potom sa zamerajte na to, akého charakteru sú tieto miestnosti – ich orientáciu na svetové strany, počet a umiestnenie okien a z akého materiálu je stavba domu alebo bytu.

Nie len koľko stojí, ale koľko vás ešte bude stáť

Určite zvážte aj vaše finančné možnosti, pri ktorých rátajte so vstupnými a prevádzkovými nákladmi. „Vysoká vstupná investícia ešte nemusí znamenať nedostupnosť klimatizácie, dôležité je prepočítať návratnosť z pohľadu ročnej spotreby elektrickej energie,“ hovorí Rudolf Baranovič, odborník zo spoločnosti NAY. „Aj preto sa oplatí pouvažovať nad kúpou klimatizácie z energeticky najúspornejšej kategórie,“ dodáva.

 

Účelom klimatizácie nebýva len ochladzovanie miestnosti, ako si mnohí myslia. Súčasné klimatizácie už ponúkajú aj viaceré doplnkové funkcie. Klimatizácie s tepelným čerpadlom dokážu vďaka odoberaniu tepla z vonkajšieho prostredia vykurovať, čím môžete ušetriť náklady na energie. Niekoľkonásobná vstavaná filtrácia zamedzuje šíreniu prachu a choroboplodných zárodkov, vírusov, pachov, dymu a podobne. Netreba sa obávať ani predsudkov, ktoré o klimatizáciách kolujú, zväčša ide o zle zvolené nastavenia. 

„Moderné klimatizácie už disponujú takými funkciami, ako optimálne nastavenie teploty a prúdenia vzduchu, automatický režim, turbo, sleep, časovač či napríklad autoreštart, ktorý v prípade výpadku prúdu dokáže všetky nastavenia vrátiť do pôvodného stavu,“ vysvetľuje Rudolf Baranovič. 

 

Typy klimatizácií :

Ochladzovač vzduchu

Hoci si netreba zamieňať ochladzovač s klimatizáciou, ale aj tento typ zariadenia slúži na schladenie vzduchu v miestnosti. Pracuje však na úplne inom, jednoduchšom, ale menej účinnom princípe. Ochladzovač je vybavený nádržkou na vodu, poprípade ľad, vďaka čomu dokáže vzduch aj zvlhčovať. Jeho výhodou je, že vďaka jednoduchšej technológii je počiatočná investícia nižšia, nemožno však od neho očakávať, taký výkon aký poskytne kompresorová klimatizácia. 

  Mobilná klimatizácia

Veľkou výhodou tohto typu klimatizácie je, že nemusí byť nikde pripevnená a dá sa zapojiť do elektrickej siete ako bežný spotrebič, vďaka čomu ju môžete používať vo viacerých miestnostiach. Treba však rátať s hadicou, ktorá odvádza teplo z priestoru. Ideálne je preto umiestňovať ju k oknu, aby sa cez neho hadica dala ľahko vyviesť. Vzhľadom na to, že v  jednom zariadení sú pohromade chladiaci kompresor a ventilátor, nevýhodou mobilných klimatizácií je väčšia hlučnosť. Oproti nástenným klimatizáciám majú však nižšiu obstarávaciu cenu a nepotrebujú odbornú montáž. Sú teda najvhodnejším variantom okamžitej pomoci počas tropických teplôt.

  Nástenná klimatizácia (Splitová, Multi-splitová)

Tento typ klimatizácie patrí k najrozšírenejším. Pri jej kúpe však treba rátať s odbornou montážou, ktorá si vyžaduje určité stavebné úpravy. Splitová klimatizácia pozostáva z dvoch častí: vonkajšej (kondenzačnej) jednotky a vnútornej (chladiacej) jednotky. Pri type Multi-splitovej klimatizácie sa na jednu vonkajšiu napája viacero vnútorných jednotiek, ktoré zabezpečujú chladenie viacerých miestností naraz. Táto klimatizácia je obľúbená aj vďaka svojmu vysokému výkonu, pomerne nízkej hlučnosti, doplnkovým technológiám, ktoré nielenže ponúkajú komfort pri používaní, ale vo veľkej miere šetria aj výdavky za prevádzkové náklady.

Rady, ako správne používať klimatizáciu

  • Klimatizáciu servisujte minimálne jedenkrát za rok, vyhnete sa nepríjemnému zápachu a šíreniu choroboplodných zárodkov.
  • Miestnosť nechlaďte do extrémnych rozdielov s vonkajšou teplotou, ideálny rozdiel by sa mal hýbať medzi 5-7 °C.
  • Prúd vzduchu nikdy nesmerujte priamo na seba. Namierte ho pod strop a nechajte ho striedavo klesať. Prúdenie vzduchu by ste nikdy nemali cítiť ako prievan.
  • Sledujte vlhkosť vzduchu v miestnosti, ideálne by sa mala hýbať v rozmedzí 40 % - 60 %.
  • Vetrajte len vtedy, keď je klimatizácia vypnutá. Vetranie znižuje účinok klimatizácie a zároveň zvyšuje spotrebu energie.
  • Ak je klimatizácia vybavená inteligentným režimom pre jedného používateľa, využívajte túto funkciu, ušetríte tak finančné náklady na prevádzku. 
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?