DomaDoma

Ako si poradiť so snehom?

 Vlado Pabiš/ PR   07.01.2016   0

Aj keď sa to nezdá, zima býva pre každého hospodára obdobím plným práce. V okolí domu sadne  snehová pokrývka, ktorá prikryje všetko od záhrady po strechu a k tomu sa pridajú trvalo nízke teploty.

O okolie vášho domu sa však v zime totiž musíte pravidelne starať. Či už sa jedná o strechu, záhradu, alebo chodník na ulici, prečítajte si tipy a triky ako na to. 

 

Ako sa postarať o chodníky, príjazdové cesty a záhradu?

Na našom území doteraz platí zákon o pozemných komunikáciách. V zákone sa píše, že vlastník alebo užívateľ nehnuteľnosti, ktorá hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou v súvisle zastavanej časti obce, má povinnosť zabezpečiť, aby bol chodník riadne a včas čistený a pri ľadovici posýpaný, a to „predovšetkým na zaistenie bezpečnej chôdze“.

V zimných mesiacoch nám tak neostáva nič iné ako sa o príjazdové cesty a chodníky patrične postarať. Na boj so snehom však môžeme využiť niekoľko šikovných pomocníkov, ktorí nám prácu výrazne zefektívnia a zrýchlia.

Odhrňovač snehu

Základným nástrojom je odhrňovač snehu, ktorý by mal byť vo výbave každej domácnosti. Modely od kvalitných výrobcov majú navyše zlepšenú ergonómiu ako je napríklad 3-polohový teleskopický rám, ktorý je individuálne  nastaviteľný.

Plastové rukoväte

Vítaným prvkom sú taktiež plastové rukoväte, ktoré vás ochránia pred chladom a nášlapové plochy, ktoré umožňujú pohodlné prenikanie do väčších kôp snehu.

,,Plastové opláštenie rukoväte izoluje od chladu a nášľapné plochy umožňujú pohodlné prenikanie do väčších kôp snehu“, hovorí Jakub Kirchner zo spoločnosti Gardena.

Posypač

Ak už máme sneh odprataný, je treba zabezpečiť komunikáciu proti pošmyknutiu. Môžete využiť šikovného pomocníka v podobe ručného sypača, ktorý vám umožní rozptyľovanie zimných posypových materiálov na menšie plochy.

Pomocou veľkého nastavovacieho gombíka jednoducho nastavíte rozptýlenie posypového materiálu. Vďaka tomu si nemusíte pri práci dávať rukavice z ruky a pohodlne môžete ovládať rozptýlenie.

Snežné frézy

Snehová nádielka však môže byť príliš veľká nato, aby sme ju pohodlne dokázali odpratať bez pomoci väčších strojov. Taktiež ak sa máte postarať o väčšie priestranstvá v zaviatych záhradách, klasický odhŕňač snehu nebude stačiť. Treba sa spoľahnúť na motorizovanú techniku v podobe snežných fréz, ktoré sa nezľaknú žiadneho záveja.

Zaujímavým riešením  sú určite jednostupňové snehové frézy, ktoré sú určené na všetky práce okolo domu, ako sú čistenie chodníkov, pozemkov alebo príjazdovej cesty od snehu. Vďaka nízkej hmotnosti (cca 40 kg) a ergonomickým prvkom sú veľmi dobre ovládateľné.

Vyšším levelom je využitie multifunkčných záhradných traktorov a riderov, ktoré sú vďaka možnostiam dokúpenia príslušenstva ďalšími vhodnými kandidátmi na upratovanie snehu. Okrem klasických záhradných prác na jar a v lete, tak môžete tieto stroje využívať na odpratávanie snehu z vášho pozemku.

 

Vďaka radlici a dvojstupňovej fréze, ktorá sa nezľakne ani rozsiahlych záhradných plôch, dokážete hravo vyčistiť svoj pozemok od vysokých závejov.

" Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek tip. Vyberajte si stroj najmä podľa veľkosti pozemku, ktorý budete obhospodarovať “, hovorí Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna. Platí pritom jednoduché pravidlo. Čím väčší pozemok, tým výkonnejšia verzia frézy,traktora alebo ridera.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?