ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Ako si poradiť so snehom?

 Vlado Pabiš/ PR   07.01.2016   0

Aj keď sa to nezdá, zima býva pre každého hospodára obdobím plným práce. V okolí domu sadne  snehová pokrývka, ktorá prikryje všetko od záhrady po strechu a k tomu sa pridajú trvalo nízke teploty.

O okolie vášho domu sa však v zime totiž musíte pravidelne starať. Či už sa jedná o strechu, záhradu, alebo chodník na ulici, prečítajte si tipy a triky ako na to. 

 

Ako sa postarať o chodníky, príjazdové cesty a záhradu?

Na našom území doteraz platí zákon o pozemných komunikáciách. V zákone sa píše, že vlastník alebo užívateľ nehnuteľnosti, ktorá hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou v súvisle zastavanej časti obce, má povinnosť zabezpečiť, aby bol chodník riadne a včas čistený a pri ľadovici posýpaný, a to „predovšetkým na zaistenie bezpečnej chôdze“.

V zimných mesiacoch nám tak neostáva nič iné ako sa o príjazdové cesty a chodníky patrične postarať. Na boj so snehom však môžeme využiť niekoľko šikovných pomocníkov, ktorí nám prácu výrazne zefektívnia a zrýchlia.

Odhrňovač snehu

Základným nástrojom je odhrňovač snehu, ktorý by mal byť vo výbave každej domácnosti. Modely od kvalitných výrobcov majú navyše zlepšenú ergonómiu ako je napríklad 3-polohový teleskopický rám, ktorý je individuálne  nastaviteľný.

Plastové rukoväte

Vítaným prvkom sú taktiež plastové rukoväte, ktoré vás ochránia pred chladom a nášlapové plochy, ktoré umožňujú pohodlné prenikanie do väčších kôp snehu.

,,Plastové opláštenie rukoväte izoluje od chladu a nášľapné plochy umožňujú pohodlné prenikanie do väčších kôp snehu“, hovorí Jakub Kirchner zo spoločnosti Gardena.

Posypač

Ak už máme sneh odprataný, je treba zabezpečiť komunikáciu proti pošmyknutiu. Môžete využiť šikovného pomocníka v podobe ručného sypača, ktorý vám umožní rozptyľovanie zimných posypových materiálov na menšie plochy.

Pomocou veľkého nastavovacieho gombíka jednoducho nastavíte rozptýlenie posypového materiálu. Vďaka tomu si nemusíte pri práci dávať rukavice z ruky a pohodlne môžete ovládať rozptýlenie.

Snežné frézy

Snehová nádielka však môže byť príliš veľká nato, aby sme ju pohodlne dokázali odpratať bez pomoci väčších strojov. Taktiež ak sa máte postarať o väčšie priestranstvá v zaviatych záhradách, klasický odhŕňač snehu nebude stačiť. Treba sa spoľahnúť na motorizovanú techniku v podobe snežných fréz, ktoré sa nezľaknú žiadneho záveja.

Zaujímavým riešením  sú určite jednostupňové snehové frézy, ktoré sú určené na všetky práce okolo domu, ako sú čistenie chodníkov, pozemkov alebo príjazdovej cesty od snehu. Vďaka nízkej hmotnosti (cca 40 kg) a ergonomickým prvkom sú veľmi dobre ovládateľné.

Vyšším levelom je využitie multifunkčných záhradných traktorov a riderov, ktoré sú vďaka možnostiam dokúpenia príslušenstva ďalšími vhodnými kandidátmi na upratovanie snehu. Okrem klasických záhradných prác na jar a v lete, tak môžete tieto stroje využívať na odpratávanie snehu z vášho pozemku.

 

Vďaka radlici a dvojstupňovej fréze, ktorá sa nezľakne ani rozsiahlych záhradných plôch, dokážete hravo vyčistiť svoj pozemok od vysokých závejov.

" Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek tip. Vyberajte si stroj najmä podľa veľkosti pozemku, ktorý budete obhospodarovať “, hovorí Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna. Platí pritom jednoduché pravidlo. Čím väčší pozemok, tým výkonnejšia verzia frézy,traktora alebo ridera.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.