ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Ako si kontrolovať svoje účty za vodu a teplo

 Zuzana Špačková   30.05.2015   1

 "Aj vy ste toľko platili za teplú vodu? A to spotrebované množstvo tepla? Veď to akoby sme vykurovali štyri poschodia domu. Neuveriteľné..."

Rozhorčuje sa sused a upodozrieva svoju manželku, že určite pootvára okná a radiátory nezatvorí. A teplo uniká von, a on to potom musí platiť a  dostáva ho to do stavu šialenstva. Niekedy má chuť nainštalovať doma kamery, aby bolo jasné, kto je za tie vysoké účty zodpovedný...

Priznám sa, že suseda, teda skôr susedky, mi prišlo ľúto. Zavolala som ho na kávu, že mu vysvetlím, ako si môže svoje "úniky peňazí" sledovať. 

Žiadne kamery. Žiadny stopovací pes... Existuje na to jednoduchý web, kde je všetko zavesené. www.poschodoch.sk. Že by ho nazvali podľa hitu Riša Mullera?

Pozerám si tam nielen vlastné spotreby tepla, vody a iných nákladov, ktoré platím nášmu Bytovému družstvu (teda správcovi), ale vidím aj porovnanie voči priemernej spotrebe celého domu. A to býva celkom napínavé. Veď kto z nás nie je súťaživý:)

Ako sa dostanem k údajom o svojom byte

Aby som sa prihlásila na www.poschodoch.sk do môjho bytu, teda môjho "účtu", potrebovala som registračný kód. Ten nám prišiel vo vyúčtovaní, alebo nejakom predpise platieb.

Sused svoje vyúčtovanie nevedel nájsť, tak sme požiadali naše družstvo, aby mu ho poslali ešte raz. Niekde vám ho dajú aj telefonicky, náš správca trval na doporučenej pošte. Lebo veď - hrozne osobné údaje a veľmi tajné veci, taká teplá voda:)

Čo sa o mojom byte dozviem

Po prihlásení si môžete prezerať svoje vyúčtovania, aj ich históriu za roky dozadu. Alebo sa pozrieť na aktuálny mesiac. Moje platby, predpisy, spotreby. 

Grafy milujem. Tak napríklad pozrite tú vodu. V júli a septembri boli u nás na  "pobyte" svokrovci. A v decembri sme mali všetci chrípku a bolí sme celý mesiac všetci doma. No veď jasné.

 

A čo sa dozviem o susedoch? 

V dome mojej mamy majú denné hlásenia spotreby. Zabezpečujú to nejaké elektornické zariadenia prostredníctvom internetu. 

Denne! To už si naozaj môže overiť, čo spravilo hodinové vetranie po spálenej kačke v sobotu večer s nákladmi na kúrenie. 

Sledujte. Toto je jej spotreba za teplo oproti ostatnému domu. Vidno, že pochádza z Oravy, že? 

 

Už na to nepotrebujete zošit

Môj muž vždy behal so zošitom a zapisoval si pravidelne čisielka z vodomerov. Od kedy má www.poschodoch.sk už to nerobí, je tam všetko.

Napríklad vykonané odpočty na všetkcýh meračoch. V každom riadku je vidieť odpočítaný stav, dátum odpočtu, príležitosť, pri ktorej bol vykonaný, resp. prípadné problémy pri odčítaní.

Porovnávať sa dajú vystavené predpisy, vyúčtovania a naše platby. 

 

Ak sa nestretnete na chodbe, ...

Skvelá vec je diskusnú fórum nášho domu. Minulý mesiac sme tam riešili znova ten problém vchodových dverí. Najprv som si myslela, že sa to stane len mne, ale keď o tom písali už traja ďalší, je jasné, že to nie je náhoda. Ten mechanizmus na samozatváranie vchodovej brány bolo treba dať opravit.  Cez forum sme to dali na vedomie aj správcovi a ...

A včera boli tie dvere už v poriadku. 

Vidíte im na prsty

Som z tých podozrievavých a vždy som mávala pochybnosti o tom, čo sa deje s našimi peniazmi napríklad z fodnu opráv. Ako sa s tým hosporári mi nikdy nebolo známe. Na našom www.poschodoch.sk to už všetko je. Všetky náklady domu spolu s faktúrami za vykonané služby, zmluvy, bankový účet domu. 

Okrem peňazí môžete sledovať, či a kedy sa vykonávajú odborné prehliadky napríklad bleskozvodov či výťahov a zobrazia sa i všetky vykonané revízie.

 

Že vás nepustia do vášmu bytu na poschodoch.sk? 

Webový portál www.poschodoch.sk  majú možnosť využívať správcovia domov po celom Slovensku. Majú ho k dispozícií všetci tí, ktorí používajú informačný systém DOMUS. Dnes ich je viac ako 150  a spravujú viac ako 450- tísíc bytov.

Opýtajte sa vášho spávcu, či sa môžete mrknúť do svojho "poschodoch.sk".

Mal by mať dôvod vás tam nepustiť? 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Nina napísané 31.05.2015 11:28

Zaujimave, som nevedela ze mam taku moznost ... Idem najst na to to heslo

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.