DomaDoma

Ako si kontrolovať svoje účty za vodu a teplo

 Zuzana Špačková   30.05.2015   1

 "Aj vy ste toľko platili za teplú vodu? A to spotrebované množstvo tepla? Veď to akoby sme vykurovali štyri poschodia domu. Neuveriteľné..."

Rozhorčuje sa sused a upodozrieva svoju manželku, že určite pootvára okná a radiátory nezatvorí. A teplo uniká von, a on to potom musí platiť a  dostáva ho to do stavu šialenstva. Niekedy má chuť nainštalovať doma kamery, aby bolo jasné, kto je za tie vysoké účty zodpovedný...

Priznám sa, že suseda, teda skôr susedky, mi prišlo ľúto. Zavolala som ho na kávu, že mu vysvetlím, ako si môže svoje "úniky peňazí" sledovať. 

Žiadne kamery. Žiadny stopovací pes... Existuje na to jednoduchý web, kde je všetko zavesené. www.poschodoch.sk. Že by ho nazvali podľa hitu Riša Mullera?

Pozerám si tam nielen vlastné spotreby tepla, vody a iných nákladov, ktoré platím nášmu Bytovému družstvu (teda správcovi), ale vidím aj porovnanie voči priemernej spotrebe celého domu. A to býva celkom napínavé. Veď kto z nás nie je súťaživý:)

Ako sa dostanem k údajom o svojom byte

Aby som sa prihlásila na www.poschodoch.sk do môjho bytu, teda môjho "účtu", potrebovala som registračný kód. Ten nám prišiel vo vyúčtovaní, alebo nejakom predpise platieb.

Sused svoje vyúčtovanie nevedel nájsť, tak sme požiadali naše družstvo, aby mu ho poslali ešte raz. Niekde vám ho dajú aj telefonicky, náš správca trval na doporučenej pošte. Lebo veď - hrozne osobné údaje a veľmi tajné veci, taká teplá voda:)

Čo sa o mojom byte dozviem

Po prihlásení si môžete prezerať svoje vyúčtovania, aj ich históriu za roky dozadu. Alebo sa pozrieť na aktuálny mesiac. Moje platby, predpisy, spotreby. 

Grafy milujem. Tak napríklad pozrite tú vodu. V júli a septembri boli u nás na  "pobyte" svokrovci. A v decembri sme mali všetci chrípku a bolí sme celý mesiac všetci doma. No veď jasné.

 

A čo sa dozviem o susedoch? 

V dome mojej mamy majú denné hlásenia spotreby. Zabezpečujú to nejaké elektornické zariadenia prostredníctvom internetu. 

Denne! To už si naozaj môže overiť, čo spravilo hodinové vetranie po spálenej kačke v sobotu večer s nákladmi na kúrenie. 

Sledujte. Toto je jej spotreba za teplo oproti ostatnému domu. Vidno, že pochádza z Oravy, že? 

 

Už na to nepotrebujete zošit

Môj muž vždy behal so zošitom a zapisoval si pravidelne čisielka z vodomerov. Od kedy má www.poschodoch.sk už to nerobí, je tam všetko.

Napríklad vykonané odpočty na všetkcýh meračoch. V každom riadku je vidieť odpočítaný stav, dátum odpočtu, príležitosť, pri ktorej bol vykonaný, resp. prípadné problémy pri odčítaní.

Porovnávať sa dajú vystavené predpisy, vyúčtovania a naše platby. 

 

Ak sa nestretnete na chodbe, ...

Skvelá vec je diskusnú fórum nášho domu. Minulý mesiac sme tam riešili znova ten problém vchodových dverí. Najprv som si myslela, že sa to stane len mne, ale keď o tom písali už traja ďalší, je jasné, že to nie je náhoda. Ten mechanizmus na samozatváranie vchodovej brány bolo treba dať opravit.  Cez forum sme to dali na vedomie aj správcovi a ...

A včera boli tie dvere už v poriadku. 

Vidíte im na prsty

Som z tých podozrievavých a vždy som mávala pochybnosti o tom, čo sa deje s našimi peniazmi napríklad z fodnu opráv. Ako sa s tým hosporári mi nikdy nebolo známe. Na našom www.poschodoch.sk to už všetko je. Všetky náklady domu spolu s faktúrami za vykonané služby, zmluvy, bankový účet domu. 

Okrem peňazí môžete sledovať, či a kedy sa vykonávajú odborné prehliadky napríklad bleskozvodov či výťahov a zobrazia sa i všetky vykonané revízie.

 

Že vás nepustia do vášmu bytu na poschodoch.sk? 

Webový portál www.poschodoch.sk  majú možnosť využívať správcovia domov po celom Slovensku. Majú ho k dispozícií všetci tí, ktorí používajú informačný systém DOMUS. Dnes ich je viac ako 150  a spravujú viac ako 450- tísíc bytov.

Opýtajte sa vášho spávcu, či sa môžete mrknúť do svojho "poschodoch.sk".

Mal by mať dôvod vás tam nepustiť? 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Nina napísané 31.05.2015 11:28

Zaujimave, som nevedela ze mam taku moznost ... Idem najst na to to heslo

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?