DomaDoma

Ako dostať záhradu po zime späť do formy

 Vlado Pabiš   29.02.2016   0

Nezaspite na vavrínoch. Aj keď je vonku stále ešte zima, vaša záhrada už vyžaduje zvýšenú pozornosť. Pokiaľ sa o ňu začnete svedomito starať ešte pred začiatkom jari, odvďačí sa vám svojimi plodmi a úrodou po celý rok.

Ideálnymi mesiacmi pre začiatok záhradkárskych prác sú február a marec.

Pôdu, ktorá cez zimu bojovala s prízemnými mrazmi, je pred začiatkom sezóny vhodné skultivovať a prevzdušniť. A aké konkrétne práce vás čakajú? Nemali by ste sa vyhýbať vertikutácií, prerezávaniu stromov a živého plotu, úprave záhonov a taktiež vysádzaniu prvých trvaliek a zeleniny. Preto nestrácajte čas a s chuťou sa pustite do práce.   

 

Starostlivosť o zmrznutý trávnik

Prvým dôležitým krokom je počkať, až sa sneh úplne roztopí, a zároveň teploty boli už trvale nad nulou, aby bola pôda dostatočne suchá. Do tej doby na trávnik príliš nešľapte. Zbytočne by ste ho zaťažovali.

Než sa pustíte do samotnej práce, povrch si vyčistite od lístia, vetvičiek a suchej trávy. Pokiaľ máte prípravné kroky za sebou, je na čase začať s vertikutáciou.

Vertikulácia

Tá slúži k prevzdušneniu silnej vrstvy machu, pliev a zbytkov posekanej trávy, ktorá po zimnom období vznikla a zabraňuje prieniku vzduchu a vody do pôdy. Pokiaľ by sa trávnik neprevzdušnil, hrozilo by mu udusenie. 

Najlepším spôsobom ako pôdu skultivovať, je pomocou elektrického vertikutátora. Jakub Kircher zo spoločnosti Gardena tvrdí, že kvalitný vertikutátor zaisťuje veľkú prieťažnú silu na intenzívnu prácu, vďaka čomu dôkladne prečistí celý trávnik. Vertikutáciu trávnika treba opakovať vždy na jar a jeseň.

Postarajte sa o náradie

Poriadok je základ dobrej organizácie práce. Správny kutil vždy vie, kde má čo uložené. Kým sa v záhrade nedá robiť, spravte si poriadok v miestnosti, kde máte uložené náradie. Elegantným riešením sú vešiaky na náradie, či závesné lišty, na ktoré pohodlne môžete uložiť všetko, čo treba.

Tiež sa vám zídu aj poličky na ktoré si môžete odložiť stroje a náradie, ktoré sa na háky zavesiť nedá. Ak náradie počas zimy skorodovalo, použite na odstránenie oceľovú vlnu a očistite ňou poškodené časti.

Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna ďalej odporúča skontrolovať ostrosť čepelí a v prípade potreby ich nechať naostriť. Pri všetkých rezných nástrojoch, mechanických, či elektrických alebo pri nožniciach na trávu a kríky treba použiť čistiaci sprej na čistenie nožov. Kosačku dobre vyčistite a skontrolujte, či sú nože ostré a spoje namazané. Elektrickú kosačku zapojte a skontrolujte jej funkčnosť. Ak by boli problémy, nechajte ju skontrolovať prípadne opraviť pred začiatkom sezóny v autorizovanom servise. Pri benzínových kosačkách sa kontrolujte hladina oleja, čistí sa vzduchový filter a sviečky. Nezabudnite vymeniť palivový filter. Oveľa pohodlnejšie je však kosačku vložiť do rúk odborníkov v servise. Tí vám rovno aj nabrúsia nože a sezóna môže začať!

Rezanie stromov a živého plotu 

Vo februári nastáva obdobie rezania stromov, ktoré následne po celý rok ovplyvňuje ich zdravie a kvalitu úrody. Vďaka tomu získa strom dostatok svetla, skôr vykvitne a na jeseň sa tým zaistí bohatá úroda.  S úpravou začnite v dobe, keď sa skončia najväčšie mrazy. Spravidla to býva január a február, čo je obdobie vegetačného kľudu.  Najprv prestrihajte odrody, ktoré sú odolnejšie proti mrazom. Pri samotnom rezaní sa zbavte predovšetkým vetví, ktoré nadmerne zahusťujú korunu a ktoré si navzájom dotýkajú a odierajú si kôru. Samozrejmosťou je tiež odstránenie chorých a poškodených vetví, ktoré strom zbytočne zaťažujú.

Živý plot je po zime v období vegetačného kľudu vhodné zbaviť vyrastených častí. Začnite pomocou mechanických nožníc či ručnej záhradnej pílky a strihajte silné vetvy. Následne využite plotostrihu, s ktorého pomocou upravíte živý plot na požadovanú výšku. Na prípadné estetické dolaďovanie tvarov živého plotu je možné použiť buď mechanické nožnice na živý plot ,alebo ich elektrickú resp. akumulátorovú variantu.

Nezmeškajte výsadbu trvaliek a dajte zbohom burine

Či už máte z miernej zimy radosť alebo nie, burina si ju nemôže vynachváliť. Pre záhradkára je to však pozitívna správa . Môžete sa ho zbaviť ešte skôr ako sa pustíte do výsadby nových rastlín. Pokiaľ sa chcete pri ich ničení vyvarovať chemických prostriedkov, je možné plevel odstrániť manuálne pomocou šikovných nástrojov. Na výber máte klasické vyrývače korienkov, motyčky aj moderné vytrhávače buriny, vďaka ktorým sa pri úprave trávnika nebudete musieť ohýbať.

Pokiaľ chcete, aby vám rastliny vykvitli ešte tento počas roka, pustite sa do sadenia skoro na jar. Pravidlo platí pred rýchlo rastúce trvalky, záhonové rastliny vyznačujúce sa dlhou dobou klíčenia ale aj pre výsadbu niektorých druhov zeleniny. Zazimované trvalky budú s prichádzajúcou jarou naopak potrebovať pohnojiť. Potom vám už nič nebráni mať krásnu a plodnú záhradu po celú rok.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?