DomaDoma

Aby vám teplo nevyfúklo z domu!

 Michal Ondruš   14.11.2013   0

Ak chcete mať dobrý komín, ktorý bude počas mnohých rokov spoľahlivo plniť svoju funkciu, mali by ste pred samotným výberom poznať základné poveternostné podmienky danej geografickej oblasti a mať premyslený druh spotrebiča. Ostatné ponechajte na odborníkov, ktorý vám správne navrhnú komínový systém, výšku a priemer. 

Komín vyberajte dôkladne!

Na Slovensku dnes môžete nájsť veľké množstvo komínov, ktoré sa vyznačujú skutočne mimoriadne nízkou cenou. Väčšinou ide o lokálnych predajcov, ktorý ponúkajú komínové zostavy od rôznych výrobcov s rozdielnou kvalitou jednotlivých komponentov. Zvyšuje sa tak nielen riziko nechcených nehôd, ale môže sa stať, že záruku na komín ako celok nemusíte dostať.

Preto žiadajte od svojho výrobcu certifikát na celý komín, nie iba na jednotlivé komponenty. Na rozdiel od niektorých  komínových zostáv, kde jednotlivé komponenty pozostávajú od najrôznejších výrobcov a ich kvalita nedosahuje želanú úroveň, ucelený komínový systém je zložený z komponentov, ktoré sú od jedného výrobcu, sú preverené skúsenosťami, vzájomne spolupracujú a ich výroba je pod neustálym dohľadom technickej kontroly. Preverená kvalita jednotlivých komponentov vytvára systém garancie bezpečnosti a istoty za rozumnú cenu. 

Rúra je základ

Kvalitná šamotová rúra je základom dobrého komína. Základom je, aby bola vložka odolná voči vyhoreniu sadzí. Toto kritérium spĺňa väčšina šamotových vložiek distribuovaných na Slovensku. Rozdiel medzi jednotlivými vložkami však spočíva v tom, ako vysokú teplotu a po akú dobu sú schopné zvládnuť bez ujmy. Rúra by mala byť čo najmenej nasiakavá a teda odolná voči vode. Kvapalina sa tak nedostane na vonkajší obvodový plášť a nedochádza k narušeniu izolačných vlastností komína. 

Okrem kvalitného materiálu sa zamerajte na to, aby mal komín čo najmenej spojov. „Moderné šamotové rúru dosahujú dĺžku 1,33 m a sú absolútne vodotesné aj vďaka hrdlovému spoju.,“ konštatuje Maroš Plško, technický riaditeľ Schiedel Slovensko. Vzájomné zasunutie rúr je výrazne vyššie ako v prípade spoja pero a drážka. Rovnako môžete aj skrátiť rúru ako potrebujete a prispôsobiť ju svojim potrebám.

Nezabudnite na kvalitnú  komínovú izoláciu!

Súčasťou komínového telesa by okrem vhodnej vložky mala byť aj kvalitná izolácia. Jej úlohou je zabrániť prudkému klesaniu teploty spalín. Slabá izolácia môže spôsobiť stekanie kondenzátu po stenách prieduchu. Optimálnou voľbou je tepelná izolácia integrovaná v komínovej tvárnici (Schiedel Absolut). Z materiálov je to izolácia z minerálnych vlákien.

Zamedzuje úniku tepla a zaisťuje optimálnu prevádzkovú teplotu v komíne, aby nedochádzalo k výraznému ochladzovaniu spalín, a teda ku kondenzácii. Minerálne vlákno odoláva krátkodobo teplotám až do 1000 °C, dá sa ľahko ohýbať a vyznačuje sa dobrou priľnavosťou.

Kominár musí chodiť pravidelne

Za technický stav komína podľa zákona, zodpovedá vlastník objektu. Funkčnosť a bezchybnosť celého vykurovacieho systému môžete pri inštalácii preveriť kontrolou spalinovej cesty, čiže skontrolovať dymovod, komín ako aj samotné pripojenie spotrebiča. Pri pravidelných kontrolách sa zameriavajte na minimálne odstupy horľavých materiálov od komína.

Komíny pripojené na krby alebo spotrebiče na tuhé palivo s tepelným výkonom do 50 kW  je potrebné kontrolovať trikrát do roka. Aj tu platí, že lepšie je zavolať si kominára. Budete si tak istý a vyhnete sa prípadným nepríjemnostiam. Skúsený kominár vie identifikovať nebezpečné prasknutie  vnútornej vložky. Mal by byť „vyzbrojený“  komínovou kamerou. Vďaka nej dokáže overiť celistvosť celého komína. Cena za čistenie komína sa totiž s cenou vyhoreného domu alebo stratou ľudského života nedá porovnať.

Foto: Schiedel

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?