ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Aby vám teplo nevyfúklo z domu!

 Michal Ondruš   14.11.2013   0

Ak chcete mať dobrý komín, ktorý bude počas mnohých rokov spoľahlivo plniť svoju funkciu, mali by ste pred samotným výberom poznať základné poveternostné podmienky danej geografickej oblasti a mať premyslený druh spotrebiča. Ostatné ponechajte na odborníkov, ktorý vám správne navrhnú komínový systém, výšku a priemer. 

Komín vyberajte dôkladne!

Na Slovensku dnes môžete nájsť veľké množstvo komínov, ktoré sa vyznačujú skutočne mimoriadne nízkou cenou. Väčšinou ide o lokálnych predajcov, ktorý ponúkajú komínové zostavy od rôznych výrobcov s rozdielnou kvalitou jednotlivých komponentov. Zvyšuje sa tak nielen riziko nechcených nehôd, ale môže sa stať, že záruku na komín ako celok nemusíte dostať.

Preto žiadajte od svojho výrobcu certifikát na celý komín, nie iba na jednotlivé komponenty. Na rozdiel od niektorých  komínových zostáv, kde jednotlivé komponenty pozostávajú od najrôznejších výrobcov a ich kvalita nedosahuje želanú úroveň, ucelený komínový systém je zložený z komponentov, ktoré sú od jedného výrobcu, sú preverené skúsenosťami, vzájomne spolupracujú a ich výroba je pod neustálym dohľadom technickej kontroly. Preverená kvalita jednotlivých komponentov vytvára systém garancie bezpečnosti a istoty za rozumnú cenu. 

Rúra je základ

Kvalitná šamotová rúra je základom dobrého komína. Základom je, aby bola vložka odolná voči vyhoreniu sadzí. Toto kritérium spĺňa väčšina šamotových vložiek distribuovaných na Slovensku. Rozdiel medzi jednotlivými vložkami však spočíva v tom, ako vysokú teplotu a po akú dobu sú schopné zvládnuť bez ujmy. Rúra by mala byť čo najmenej nasiakavá a teda odolná voči vode. Kvapalina sa tak nedostane na vonkajší obvodový plášť a nedochádza k narušeniu izolačných vlastností komína. 

Okrem kvalitného materiálu sa zamerajte na to, aby mal komín čo najmenej spojov. „Moderné šamotové rúru dosahujú dĺžku 1,33 m a sú absolútne vodotesné aj vďaka hrdlovému spoju.,“ konštatuje Maroš Plško, technický riaditeľ Schiedel Slovensko. Vzájomné zasunutie rúr je výrazne vyššie ako v prípade spoja pero a drážka. Rovnako môžete aj skrátiť rúru ako potrebujete a prispôsobiť ju svojim potrebám.

Nezabudnite na kvalitnú  komínovú izoláciu!

Súčasťou komínového telesa by okrem vhodnej vložky mala byť aj kvalitná izolácia. Jej úlohou je zabrániť prudkému klesaniu teploty spalín. Slabá izolácia môže spôsobiť stekanie kondenzátu po stenách prieduchu. Optimálnou voľbou je tepelná izolácia integrovaná v komínovej tvárnici (Schiedel Absolut). Z materiálov je to izolácia z minerálnych vlákien.

Zamedzuje úniku tepla a zaisťuje optimálnu prevádzkovú teplotu v komíne, aby nedochádzalo k výraznému ochladzovaniu spalín, a teda ku kondenzácii. Minerálne vlákno odoláva krátkodobo teplotám až do 1000 °C, dá sa ľahko ohýbať a vyznačuje sa dobrou priľnavosťou.

Kominár musí chodiť pravidelne

Za technický stav komína podľa zákona, zodpovedá vlastník objektu. Funkčnosť a bezchybnosť celého vykurovacieho systému môžete pri inštalácii preveriť kontrolou spalinovej cesty, čiže skontrolovať dymovod, komín ako aj samotné pripojenie spotrebiča. Pri pravidelných kontrolách sa zameriavajte na minimálne odstupy horľavých materiálov od komína.

Komíny pripojené na krby alebo spotrebiče na tuhé palivo s tepelným výkonom do 50 kW  je potrebné kontrolovať trikrát do roka. Aj tu platí, že lepšie je zavolať si kominára. Budete si tak istý a vyhnete sa prípadným nepríjemnostiam. Skúsený kominár vie identifikovať nebezpečné prasknutie  vnútornej vložky. Mal by byť „vyzbrojený“  komínovou kamerou. Vďaka nej dokáže overiť celistvosť celého komína. Cena za čistenie komína sa totiž s cenou vyhoreného domu alebo stratou ľudského života nedá porovnať.

Foto: Schiedel

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.