ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

9 tipov ako bojovať s plošticami

 Mária Kopčíková   10.08.2015   4

Ak predpokladáte, že na dovolenke vás doštípali ploštice, tak rátajte s tým, že si nejakú môžete viezť so sebou aj domov. 

Nežiaduci darček z dovolenky – ploštice. Čítajte viacej >> >>

Znamená to teda, že by ste mali deratizovať seba i celé vozidlo. V praxi by to malo vyzerať tak, že

prídete domov, niekde pred dverami bytu či v najspodnejšej časti domu sa vyzlečiete donaha, resp. na úroveň spodného prádla. To, čo ste mali na sebe oblečené, okamžite strkáte do veľkých vriec a dobre uzavriete. Toto oblečenie a obutie musíte postupne oprať.

Zdroj: istockphoto.com

 

Podobne všetku batožinu vyprázdnite a oblečenie zatvoríte do vriec. Batožinu by ste mali povysávať, oprať, očistiť, postriekať prípravkom proti plošticiam ... Vysávačové vrecko by ste mali okamžite vyhodiť.

Všetko oblečenie by ste mali postupne oprať na teplote min. 60 °C a následne ožehliť. Ploštice nemajú žiadnu termoreguláciu, vydržia len toľko, koľko ich bielkoviny. Ak sa dostanú do teploty vyššej než 50 °C, ich bielkoviny sa zrazia a ploštice hynú.  

Vozidlo je potrebné taktiež povysávať, vo všetkých škárach a ideálne vydymiť špeciálnou dymovnicou proti hmyzu.

 

Pokiaľ máte ploštice už v byte, môžete na ich likvidáciu zavolať deratizéra alebo sa o ich zničenie môžete pokúsiť sami.

Parným čističom vyčistiť každú škáru – možno i s pridaním špeciálneho roztoku. Ľudia, ktorí majú osobnú skúsenosť s likvidáciou ploštíc upozorňujú, že ploštice sú schopné zaliezť i do medzier okolo klincov. Čistenie treba opakovať. Majte na pamäti, že ploštice vydržia i 5 mesiacov bez jedla – teda  bez krvi a tým pádom sú schopné prežiť niekde v škáre dlhý čas.

Zdroj: istockphoto.com

 

Naši predkovia proti plošticiam používali fazuľu. I vedci potvrdili, že listy tejto plodiny si s nimi vedia poradiť. Naše babičky poukladali okolo postelí fazuľové listy, aby sa na ne hmyz prichytil a ráno ich spálili. Na listoch sa totiž nachádzajú veľmi ostré štetinky, ktoré im prepichnú nožičky, a tak zabránia dostať sa k človeku.

Skúste použiť kriedu. Klasickú školskú kriedu. Nastrúhajte okolo postele ovál asi 10 cm široký. Hovorí sa, že ak ploštice prejde po kriede, zahynie.

Ak sa dá, využite teplo. V letných mesiacoch, keď sú vysoké vonkajšie teploty, môžete likvidovať ploštice napr. na loggii. Za všetko hovorí príbeh jednej, plošticami postihnutej, rodiny:

„My sme tiež mali problém, skúsili sme biolity, lepiace pásky, už sa išiel riešiť postrek, keď sme skúsili poslednú nádej: vysťahovali sme posteľ na loggiu, loggiu riadne zavreli (máme zasklenú, aj okná v obývačke sme zavreli), aby potvory nevliezli do izby späť. Oprali sme postené prádlo a všetko v posteli, čo sa dalo, zvyšok poputoval tiež na loggiu. Bolo leto, vonku horúčavy skoro 40 stupňov, na loggii snáď cez 60. Okolie postele vydezinfikovali biolitom, aj pod kobercom, ako sa len dalo, poriadne povysávali. Posteľ sme mali na loggii 2 dni. Ploštice sa uškvarili aj s vajíčkami. Takže svojpomocne, takmer zadarmo a hlavne úspešne.“

Využiť môžete aj pomoc odborníkov. Najčastejšie sa využívajú postreky a dymovnice. Ceny dezinsekcie sa pohybujú od 80 do 140 euro a zásah treba po určitom čase zopakovať. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Peter napísané 15.02.2018 07:51

Treba poznať nepriateľa.

1, Ploštice nevedia lietať ani skákať, ale výborne lezú. Vedia sa vyštverať aj po stene a pustiť sa priamo na vás.

2, Ploštice vydržia bez jedla aj vyše roka.

3, Ploštica nakladie 400 vajíčok ročne.

4, Ploštica je prakticky odolná voči chémii ktorú dostanete v drogérii, s výnimkou chlóru, napr. Sava, ale to sa takmer nedá použiť lebo všetko odfarbuje.

Je značne odolná aj voči najhnusnejšej špecializovanej chémii ktorá je dostupná špecializovaným firmám.

 

Spoľahlivo sa dá zabiť fyzikálnymi spôsobmi:

a, uvariť (pranie nad 60, parný čistič)

 

b, zadusiť (napr. vzduchotesne zavrieť matrac do igelitového vreca a vhodiť doň značnú dávku suchého ľadu - tabliet oxidu uhličitého a nechať pôsobiť 48h)

Rohy miestnosti a všetky miesta kadiaľ pravdepodobne chodí, slabučko poprášiť jemným práškom kremelína (dostať vo vinárskych potrebách), ktorý jej upcháva dýchacie póry. Pozor, nevdychovať!

 

Prvý krok je vytvorenie bezpečného útočiska, aby ste sa mohli vyspať a aby sa ploštica už nemohla najesť - mladé ploštice sa bez prísunu krvi nevyvinú v dospelé a nebudú klásť ďalšie vajíčka. Týmto zastavíte ďalšie množenie.

 

Posteľ treba ošetriť ako prvú, matrac aj všetky zákutia. Dôkladne. Tam sa zdržiava najradšej.

 

Nohy postele umiestniť dovnútra lapačov, ktoré jej nedovolia preliezť. Napríklad, plastová miska s dnom potretým lepidlom na potkany (pozor, zabezpečiť aby to nezalepilo nohy postele, je to veľmi lepkavé a pomaly sa to rozlieva).

Rohy plafónu spálne dookola oblepiť priesvitnou lepiacou páskou, šmýka sa to a zabráni jej preliezť nad posteľ. Pre lepší účinok dôkladne potrieť štetcom s práškovým detským púdrom - je to mletý mastenec, šmýka sa ešte viac než samotná páska.

 

Až následne riešiť ostatné veci - šatstvo atď.

Šatstvo musí dlhodobo podliehať karanténe - v žiadnom prípade nedávať na posteľ. Čisté šatstvo uzavrieť tak, aby sa k nemu nemohla dostať. Špinavé tak, aby nemohla vyliezť.

dombezplostic napísané 15.03.2017 12:16

Dobrý deň, ano mozu sa dostat aj cez stupacku, ked bude teplejsie aj cez fasadu a taktiez sa mozu dostat cez elektricku skrinu na spolocnej chodbe. Chcel by som Vam ponúknut nove monitorovacie staničky na ploštice, ak nájdete doma ploštice zároveň mate od nás 20 eurový voucher na naše služby. Môžete objednať tu: dombezplostic.sk. Pekný deň (Ceny sú uvedene na stránke pre zachovanie transparentnosti so zákazníkom)

michaela napísané 17.01.2017 19:47

prosím vás sused má vraj v byte plošice chcem vediet či sa možu dostat aj k nám ked byvame nad ním ci cez supacku....alebo ako,a kolko stojí ich odstranenie a kto by to hradil náš cinziak má 10 poschodi a 41 bytov no mi byvame na 10 a on pod nami na 9

Marek napísané 02.11.2016 14:31

Myslím, že boj proti plošticiam je učinný a dôležitý big green Mr. Green

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.