DomaDoma

9 tipov ako bojovať s plošticami

 Mária Kopčíková   10.08.2015   4

Ak predpokladáte, že na dovolenke vás doštípali ploštice, tak rátajte s tým, že si nejakú môžete viezť so sebou aj domov. 

Nežiaduci darček z dovolenky – ploštice. Čítajte viacej >> >>

Znamená to teda, že by ste mali deratizovať seba i celé vozidlo. V praxi by to malo vyzerať tak, že

prídete domov, niekde pred dverami bytu či v najspodnejšej časti domu sa vyzlečiete donaha, resp. na úroveň spodného prádla. To, čo ste mali na sebe oblečené, okamžite strkáte do veľkých vriec a dobre uzavriete. Toto oblečenie a obutie musíte postupne oprať.

Zdroj: istockphoto.com

 

Podobne všetku batožinu vyprázdnite a oblečenie zatvoríte do vriec. Batožinu by ste mali povysávať, oprať, očistiť, postriekať prípravkom proti plošticiam ... Vysávačové vrecko by ste mali okamžite vyhodiť.

Všetko oblečenie by ste mali postupne oprať na teplote min. 60 °C a následne ožehliť. Ploštice nemajú žiadnu termoreguláciu, vydržia len toľko, koľko ich bielkoviny. Ak sa dostanú do teploty vyššej než 50 °C, ich bielkoviny sa zrazia a ploštice hynú.  

Vozidlo je potrebné taktiež povysávať, vo všetkých škárach a ideálne vydymiť špeciálnou dymovnicou proti hmyzu.

 

Pokiaľ máte ploštice už v byte, môžete na ich likvidáciu zavolať deratizéra alebo sa o ich zničenie môžete pokúsiť sami.

Parným čističom vyčistiť každú škáru – možno i s pridaním špeciálneho roztoku. Ľudia, ktorí majú osobnú skúsenosť s likvidáciou ploštíc upozorňujú, že ploštice sú schopné zaliezť i do medzier okolo klincov. Čistenie treba opakovať. Majte na pamäti, že ploštice vydržia i 5 mesiacov bez jedla – teda  bez krvi a tým pádom sú schopné prežiť niekde v škáre dlhý čas.

Zdroj: istockphoto.com

 

Naši predkovia proti plošticiam používali fazuľu. I vedci potvrdili, že listy tejto plodiny si s nimi vedia poradiť. Naše babičky poukladali okolo postelí fazuľové listy, aby sa na ne hmyz prichytil a ráno ich spálili. Na listoch sa totiž nachádzajú veľmi ostré štetinky, ktoré im prepichnú nožičky, a tak zabránia dostať sa k človeku.

Skúste použiť kriedu. Klasickú školskú kriedu. Nastrúhajte okolo postele ovál asi 10 cm široký. Hovorí sa, že ak ploštice prejde po kriede, zahynie.

Ak sa dá, využite teplo. V letných mesiacoch, keď sú vysoké vonkajšie teploty, môžete likvidovať ploštice napr. na loggii. Za všetko hovorí príbeh jednej, plošticami postihnutej, rodiny:

„My sme tiež mali problém, skúsili sme biolity, lepiace pásky, už sa išiel riešiť postrek, keď sme skúsili poslednú nádej: vysťahovali sme posteľ na loggiu, loggiu riadne zavreli (máme zasklenú, aj okná v obývačke sme zavreli), aby potvory nevliezli do izby späť. Oprali sme postené prádlo a všetko v posteli, čo sa dalo, zvyšok poputoval tiež na loggiu. Bolo leto, vonku horúčavy skoro 40 stupňov, na loggii snáď cez 60. Okolie postele vydezinfikovali biolitom, aj pod kobercom, ako sa len dalo, poriadne povysávali. Posteľ sme mali na loggii 2 dni. Ploštice sa uškvarili aj s vajíčkami. Takže svojpomocne, takmer zadarmo a hlavne úspešne.“

Využiť môžete aj pomoc odborníkov. Najčastejšie sa využívajú postreky a dymovnice. Ceny dezinsekcie sa pohybujú od 80 do 140 euro a zásah treba po určitom čase zopakovať. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Peter napísané 15.02.2018 07:51

Treba poznať nepriateľa.

1, Ploštice nevedia lietať ani skákať, ale výborne lezú. Vedia sa vyštverať aj po stene a pustiť sa priamo na vás.

2, Ploštice vydržia bez jedla aj vyše roka.

3, Ploštica nakladie 400 vajíčok ročne.

4, Ploštica je prakticky odolná voči chémii ktorú dostanete v drogérii, s výnimkou chlóru, napr. Sava, ale to sa takmer nedá použiť lebo všetko odfarbuje.

Je značne odolná aj voči najhnusnejšej špecializovanej chémii ktorá je dostupná špecializovaným firmám.

 

Spoľahlivo sa dá zabiť fyzikálnymi spôsobmi:

a, uvariť (pranie nad 60, parný čistič)

 

b, zadusiť (napr. vzduchotesne zavrieť matrac do igelitového vreca a vhodiť doň značnú dávku suchého ľadu - tabliet oxidu uhličitého a nechať pôsobiť 48h)

Rohy miestnosti a všetky miesta kadiaľ pravdepodobne chodí, slabučko poprášiť jemným práškom kremelína (dostať vo vinárskych potrebách), ktorý jej upcháva dýchacie póry. Pozor, nevdychovať!

 

Prvý krok je vytvorenie bezpečného útočiska, aby ste sa mohli vyspať a aby sa ploštica už nemohla najesť - mladé ploštice sa bez prísunu krvi nevyvinú v dospelé a nebudú klásť ďalšie vajíčka. Týmto zastavíte ďalšie množenie.

 

Posteľ treba ošetriť ako prvú, matrac aj všetky zákutia. Dôkladne. Tam sa zdržiava najradšej.

 

Nohy postele umiestniť dovnútra lapačov, ktoré jej nedovolia preliezť. Napríklad, plastová miska s dnom potretým lepidlom na potkany (pozor, zabezpečiť aby to nezalepilo nohy postele, je to veľmi lepkavé a pomaly sa to rozlieva).

Rohy plafónu spálne dookola oblepiť priesvitnou lepiacou páskou, šmýka sa to a zabráni jej preliezť nad posteľ. Pre lepší účinok dôkladne potrieť štetcom s práškovým detským púdrom - je to mletý mastenec, šmýka sa ešte viac než samotná páska.

 

Až následne riešiť ostatné veci - šatstvo atď.

Šatstvo musí dlhodobo podliehať karanténe - v žiadnom prípade nedávať na posteľ. Čisté šatstvo uzavrieť tak, aby sa k nemu nemohla dostať. Špinavé tak, aby nemohla vyliezť.

dombezplostic napísané 15.03.2017 12:16

Dobrý deň, ano mozu sa dostat aj cez stupacku, ked bude teplejsie aj cez fasadu a taktiez sa mozu dostat cez elektricku skrinu na spolocnej chodbe. Chcel by som Vam ponúknut nove monitorovacie staničky na ploštice, ak nájdete doma ploštice zároveň mate od nás 20 eurový voucher na naše služby. Môžete objednať tu: dombezplostic.sk. Pekný deň (Ceny sú uvedene na stránke pre zachovanie transparentnosti so zákazníkom)

michaela napísané 17.01.2017 19:47

prosím vás sused má vraj v byte plošice chcem vediet či sa možu dostat aj k nám ked byvame nad ním ci cez supacku....alebo ako,a kolko stojí ich odstranenie a kto by to hradil náš cinziak má 10 poschodi a 41 bytov no mi byvame na 10 a on pod nami na 9

Marek napísané 02.11.2016 14:31

Myslím, že boj proti plošticiam je učinný a dôležitý big green Mr. Green

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?