Pár mravcov nikomu nevadí, ale ak sa objavia v blízkosti obydlí alebo dokonca v dome či v byte, stanú sa obťažujúcim hmyzom.
Dokážu spôsobiť mnoho nepríjemností v našich komorách, skrinkách s jedlom. Pretiahnu sa aj tými najužšími medzerami a dostanú sa i tam, kde by sme ich vôbec neočakávali.
Mravce začnú človeka obťažovať až po dvoch alebo troch rokoch od založenia hniezda. Mravcom najviac vyhovuje teplo a vlhko. Preto budujú hniezda pod kameňmi, v zákutiach alebo pod zemou.
Hniezdo nájdeme podľa smeru pohybu mravcov, odkiaľ vyliezajú a kam sa vracajú.
» Prečítajte si aj:
V súčasnosti je na trhu celá škála prípravkov proti mravcom – spreje, kriedy, prášky, gély, či nástrahy v podobe plastového domčeka s jedom umiestneným vo vnútri.
Dôležité je vybrať si ten správny, účinný, a pritom čo najmenej zaťažujúci životné prostredie. Najúčinnejší boj proti nim spočíva v použití chemických prostriedkov, no nie vždy sa to dá.
Vždy je potrebné myslieť na to, že akýkoľvek prípravok, ktorý použijeme, síce zahubí nežiaduci lezúci hmyz, zároveň však zostáva v pôde, dome, a aj vo vzduchu.
Ak je nutné zasiahnuť proti mravcom, je dobré používať prípravky, ktoré sú na prírodnej báze a šetrné k životnému prostrediu.
Okrem „chémie“ sú známe a osvedčené aj iné prostriedky.
Ak už sa nám podarilo nájsť hniezdo mravcov alebo aspoň cestu do hniezda, umiestnime do týchto priestorov zmes droždia alebo kysnutých kvasníc s medom alebo s cukrom.
Zmes dáme na papier. Mravec, ktorý ochutná pre neho lákavú sladkastú zmes, následkom kysnutia v útrobách mraveniska zomrie.
Veľmi dobre sa osvedčila aj špongia navlhčená cukrovou vodou. Niekoľko kusov takto navlhčených špongií rozmiestnime v miestach výskytu mravcov.
Mravce sa nechajú zlákať „sladkým“ a nám potom len stačí ich so špongiou preniesť na miesto, kde ich zlikvidujeme.
Za vyskúšanie stojí aj elixír pripravený zo sírového kvetu, citrónu, mätového kvetu a majoránky.
Miestam, kde sa nachádza tento roztok, sa mravce vyhýbajú, a časom sa nám podarí vypudiť ich úplne.
Radikálny, ale nie veľmi hygienický, prostriedok na vyhubenie mravcov je masť pripravená z dvoch dielov chlórovaného vápna a jedného dielu bravčovej masti.
Touto masťou natrieme všetky medzery, miesta, jednoducho všetko, kde sa mravce zdržujú.
Úspešný je aj obyčajný prášok do pečiva, prípadne cestíčko z trošky hladkej múky, vody a prášku.
Aj mletá škorica, nasypaná pod vchodovými dvermi zaberie. Môžeme použiť aj obyčajnú majoránku, ktorej vôňu mravce neznášajú. Treba ju tiež nasypať na cestičky, kde zástup mravcov zvyčajne prechádza.
»»» Prečítajte si aj: 9 tipov, ako bojovať s plošticami.
Biele cestičky- boli myslené ako- v domacnosti potriet tade kade chodia mravce- robia si cestičky- kriedou. Vzhľadom na to že su už aj iné farby ako biela- tak može byť aj ina farba. Ide tu o kriedu.
Alebo to čo tam pisatelka- članku- navrhuje, ak chceš.
Na Bratislavskom hrade je krasna barokova záhrada- so sochami anjelikov s lukmi- ochraňuju zahradu, je tam fontana vytvorená vrškom malých kamienkov, kriky , cestičky stromy, kvety v geometrických tvaroch. Kontrast zelene a bielych anjelikov, murov a cestičiek- vydarené./ založená v časoch Marie Terezie- ktora tam občas pobývala/
Ešte je Grasalkovičova zahrada- v centre mesta a fontana - zeme./ planety/- všetko sa toči mení v priestore a symbioze
Aj na iných Hradoch su krasne zahrady.
Mravčekovia tam žiju v klude- nikdo ich často nepristupi, ked tade prechadza.
To znamená že sú v zahradach a pod ,čiže zvonku,zrejme odtial idú,putuju.V zime, v chlade sa statia-nemusí nas to až tak trápiť .
V minulosti ľudia žili v prírode s kadečím.
Prečítajte si časť článku na
topbyvanie.sk/magazin/ako-sa-zbavit-mravcov-v-zahrade , mne to pomohlo zorientovať sa
...Možno nepatríte medzi tých, čo chcú skúšať "babské reči" a radšej rovno siahate po overených prípravkoch. Pre vás tu máme zopár rád....
Stačí vysprejovať octom
skuste smradlave spreje ako chlapčenske spreje a nastriekat kde ich najviac uvidite
mne to pomohlo ale skuste sa pozriet všade lebo su prefikane mravce

A nejaka antikoncepcia na nich nieje?
stačí klasickú kuchynskú soľ dať tam odkiaľ mravce lozia von malý kopček a mravce zmiznú,soľ treba meniť lebo stvrdne tak asi obdeň pomáha to
Váš komentár