Maľujeme detskú izbičku

Juraj Vraštiak 1

Či už prírastok v rodine máte alebo ešte len očakávate, pravdepodobne ste sa zamýšľali nad tým, ako by mala detská izbička vyzerať, aby sa v nej vaše dieťa cítilo spokojne. Jednou zo základných vecí je farebnosť, ktorú dokážu deti už v útlom veku rozoznať a veľmi intenzívne vnímať. Tvorí nielen celkovú atmosféru, ale dokáže vplývať  aj na jeho duševný vývoj.

Rozhodnite spolu

Ak máte dieťa staršie, skúste ho do rozhodovania zapojiť tiež a oprite sa o jeho názor. Je to priestor v ktorom trávi najviac času a svojou intuíciou vám samo napovie k správnemu výberu. Vypočujte si, akú farbu preferuje a zároveň mu dodajte pocit, že vám na jeho názore naozaj záleží. Ostatné veci ako nábytok či posteľnú bielizeň zariaďte už dodatočne sami. V prípade mladších detí či snahe prekvapiť vám neostáva nič iné ako nechať si poradiť na základe vlastností farieb a ich pôsobenia.

Koľko farieb?

Izbičku sa snažte vymaľovať farbami skôr svetlejšími, pastelovými, príliš intenzívne tóny či prehnaná farebnosť môžu pôsobiť rušivo. Základom je zamerať sa na jednu dve základné farby. Ak je izba malá, vymaľujte iba jednu stenu a ostatné nechajte biele. Zvolenou farbou nemusíte vymaľovať nutne celú izbičku, no ak sa rozhodnete natrieť všetky steny, použite iba jednu farbu a pohrajte sa skôr s jej odtieňmi. Neodporúča sa farby na stene príliš kombinovať. Niektorí rodičia robia túto chybu v snahe urobiť miestnosť čo najveselšiu. Pestrosť však môžete vytvoriť inými elemantami, napríklad záclonou, prevliečkami, obrázkami či dekoráciou. Nezabudnite takisto na dostatočnú svetelnosť, ktorá je v miestnosti veľmi dôležitá, najmä kvôli únave očí pri učení.

Záleží aj na povahe

Pri starších deťoch farbu skúste vybrať aj na základe povahy dieťaťa. Aktívne typy by mali mať izbičku skôr chladnejších farieb. Ak je dieťa pasívnejšie, osviežte priestor napríklad červenou. Tá podporuje aktivitu a pohyb, avšak v príliš sýtej podobe by mohla pôsobiť až rušivo, agresívne a vyvolať nepokoj.  Ružová sa spája s láskou, súcitom a tlmí osamelosť. Veľmi dobrá a bežne používaná je oranžová, pretože vzbudzuje pocit harmónie a pokoja. Žltá je podporuje sústredenie a koncentráciu, čo môže školákom prospieť. Modrá a zelená sa radí medzi studené farby, ktoré upokojujú a uvoľňujú zrak. Zelená ako farba prírody priestor harmonizuje a dodáva pocit bezpečia. Modrá, farba oblohy pôsobí pokojne, ticho. Kreativitu dokáže podporiť napríklad fialová. Čiernej sa naopak vyhýbajte. Priestor zmenšuje, pôsobí pochmúrne a depresívne.

Najmä deti v predškolskom veku radi ukazujú svoju maliarske umenie kade-tade. Aby ste sa vyhli nečakanej maľovke, skúste umiestniť na dostupné miesto tabuľu alebo tabuľovú fóliu s kriedou. Veľmi vďačná môže byť aj umývateľná farba, z ktorej odstránite detské kreácie oveľa jednoduchšie.

V prípade, že si neviete predstaviť ako by mohla izbička alebo váš byt s konkrétnymi farbami, prípadne kombináciou vyzerať, existuje jednoduchá pomôcka v podobe webovej aplikácie Color Simulator na stránke www.het.sk ,kde si vaše nápady môžete vyskúšať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tak som si potvrdila, ze lepsie menej farieb, pokusalo ma vyfarbit detsku izbicku tak divokejsie, ale radsej dam veselsie zaclonky a vankusiky smile

Pridaj komentár