Miesto Valentínky | Vzťahy | Žena | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
ŽenaVzťahy

Miesto Valentínky

 Mária Kohutiarová   14.02.2011   3

Sedíš tu za mnou, na kolenách notebook, a tichúčko dýchaš. Je to tak, ako obyčajne, sme pohltení prácou po večeroch a často nám na to skutočné priblíženie sa musí postačiť tých pár minút po polnoci, kedy padáme jeden k druhému do náručia.

A predsa si vážim, že tu takto sedíš a že nie si niekde inde.

Chcela by som Ti za všetko to, čo pre nás robíš, poďakovať takto, lebo akosi popri deťoch a starosti o domácnosť, do toho choroby, termíny v práci mi akosi berú slová z úst – a ja Ti chcem toho toľko povedať!

Kedysi dávno sme si písali listy, do noci (vidíš, tam to začalo J), dlhokánske, každý deň. Chýbajú mi – a koľko krát sme si sľúbili, že si ich budeme čítať znovu. A mne sa nechce čakať až do dôchodku, alebo kým nás deti nebudú špicľovať. Poďme ich čítať znovu spolu!

Kým spolu otvoríme tú prvú krabičku

previazanú saténovou mašľou, ja už presne viem, čo z tých listov máme stále ešte obaja v sebe: istotu, že jeden druhého podržíme v každom okamihu – pred deťmi (keď skúšajú, koľko nás môžu nalomiť), pred našimi rodičmi (a ty vieš, že sme si toho už aj za tých 15 rokov v tomto smere užili dosť), pred priateľmi, ktorí nie vždy chápu naše cesty a rozhodnutia a aj ich slová (povedané priamo alebo ešte horšie dopočuté z tretej ruky) nás tak zraňujú.

Podržíš ma vždy vtedy, keď idem – podľa iných – hlavou proti múru, proti „zvyklostiam“, proti tomu, čo „všetci robia“ – aj keď s tým nesúhlasia. Ako je super vedieť, že nie som fakt tá fialová vrana so zelenými bodkami a ružovým zobákom, za akú ma mnohí pokladajú. Práve tak, ako ja podržím Teba, keď prídeš domov z práce a si na nervy z nedodržiavania pravidiel hry a zákulisných ťahov, často plný bezmocnosti voči moci, ktorá ťa dokonca zamestnáva a dáva ti plat – a to napriek tomu, že nemáš problém pomenovať veci pravým menom.

V tých listoch je schovaný

náš rovnaký zmysel pre humor, ktorý sa nestráca napriek rokom, prežitým v manželstve plnom tehotenstiev, detí, večne chýbajúcich koruniek, humor, ktorý sa vie smiať sám zo seba a tešiť sa aj zo zázraku vyrobeného na kolene. Humor, ktorý je stále taký svieži, nádherne puberťácky a pritom anglicky trefný. Ďakujem ti, že toleruješ moje občasné ironické prestrelky, ktoré sa zas ja snažím podávať v takom percentuálnom zložení, aby to bolo len na pošteklenie a nie na ublíženie.

V tých listoch je ukrytý

náš rovnaký pohľad na svet, naše názory na výchovu, na žabomyšie pomery v štátnej správe, v cirkvi, v meste, medzi ľuďmi. Je v ňom ukrytá aj schopnosť – aj keď to tak často bolí – povedať jeden druhému: Toto si prestrelil. Nič iné však tak rýchlo neprečistí oči a postoje.

A nájdem v nich aj schopnosť odpúšťať a prejsť do druhého dňa bez straty bodu, bez ohľadu na to, kto a čo zapríčinil. Ďakujem za to, že stále vieš a vieme si sadnúť a do noci rozprávať, hľadať príčinu a kameň úrazu tak, aby sme nešli spať s hnevom.

A ďakujem Ti aj za také dni a večery, ako bol ten včerajší: keď sme zaplesli tie naše „najdôležitejšie“ maily a prácu, sadli si k starému, krásnemu filmu, aby sme nakoniec dokázali, že sme aj v romantike lepší ako hrdinovia toho najsladšieho filmu. Ďakujem, že stále mám chuť odísť na opustený ostrov a jedinou batožinou, ktorú by som si brala, by si bol istotne ty. Ďakujem za sny, kam utečieme, až budeme mať peniaze a veľké deti. Tieto sny sú tak nádherné, že už len spoločné snívanie je ako pol existencie sna v reáli.

Ďakujem,

že aj bez pozerania našich listov spred svadby stále s istotou viem, že muž, o ktorom som snívala, si práve ty, a že si stále taký istý v tom, čo som mala na tebe rada a stále iný v tom, čo treba zmeniť.

Možno nám pribúdajú šediny, vrásky, kilá a rastú nepatričné partie okolo pása. Stále však viem, počujem, cítim, že som Tvoja kráľovná a Ty si pre mňa môj najkrajší malý princ, ktorý stále dobre vidí srdcom.

Ľúbim ťa a jediné, čo chcem, je zostarnúť s tebou tak, ako sme si to písali.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 31 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
LindaN napísané 02.03.2014 07:27

no Maria mas stastie, tvoj muz uz v dnesnej dobe patri medzi vyhynute dinosaury, opatrujte sa.

Adriana napísané 15.02.2011 23:10

Too good to be true

Marek napísané 14.02.2011 06:44

Ani neviem co napisat do komentara. Krasne.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?