Rozvod – a čo ďalej?

Katie 5

Jednou z najväčších tráum pre dieťa je určite rozvod rodičov. Reakcia dieťaťa naň závisí od jeho veku a tiež schopnosti pochopiť a spracovať to, čo sa okolo neho deje. Pre mladšie deti je to ešte ťažšie, pretože strata istoty a zmena denného kolobehu sú predovšetkým veľmi traumatické…

Deti v tejto situácii zažívajú zmes rôznych pocitov. Sú nešťastné, pretože stráca rodinu, dennodennú prítomnosť a pozornosť rodičov – jediný zdroj lásky a stability, ktorý doposiaľ poznali. Deti sa často chovajú a tvária, že sa nič nedeje. Rozvod si nepripúšťajú a dúfajú, že to odíde a všetko sa vráti naspäť do normálu. Keď už príde reálna situácia a rodičia sa rozvádzajú, až potom si začnú uvedomovať, že to nie je len sen, sú smutné, plačú, alebo sa naopak hnevajú. Hnevajú sa na rodičov i na seba, keďže mnohé si myslia, že rodičia sa rozvádzajú kvôli nim. Deti možno tiež prežívajú pocity obrovského strachu z neznámeho, i z toho, čo prinesie budúcnosť. Taktiež sa boja, že sa nebudú môcť vídať a stretávať s jedným z rodičov. Neskôr dieťa začne všemožne pomáhať a poslúchať v snahe privolať oboch rodičov k sebe. Nakoniec dieťa prijme fakt, že rozvod bol nevyhnutný, a že rodina je rozdelená. Na situáciu si budú musieť zvyknúť. Je tiež veľmi dôležité akým spôsobom rodičia deťom oznámia, že sa chcú rozviesť. Tiež by mali odpovedať na všetky otázky a uistiť deti, že ich budú ľúbiť aj po tom, keď sa rozvedú.

Ak s partnerom uvažujete o rozvode, možno neviete ako to vašim deťom povedať. S pomocou nasledujúcich rád deti uistite o tom, že napriek zložitej situácii ich ľúbite.

  • Rodičia si často myslia, že deti nedokážu vnímať pocity dospelých. To však vôbec nie je pravda, vaše deti ihneď vycítia, že doma niečo nie je v poriadku, aj keď to ešte nevedia slovami vyjadriť. Ak uvidia, že sa s partnerom hádate, budete im to musieť vysvetliť. Úprimnosť a čestnosť sú v tomto prípade najvhodnejšie.
  • Počúvajte deti a pestuje s nimi nezávislý a empatický vzťah. Na to, aby ste im mohli pomôcť, najskôr im musíte rozumieť. Mali by ste pre nich vytvoriť také prostredie, v ktorom sa nebudú báť otvorene s nimi hovoriť. Vyzvite ich, aby rozprávali o svojich pocitoch. Odpovedzte na všetky otázky súvisiace s rozvodom, ktoré sa vás pýtajú, ako napr.: „Prečo ste sa rozviedli? Čo bude ďalej? Budeme sa s ockom /mamou/ stretávať?“
  • Podporujte vzťah dieťaťa s druhým rodičom. Budú sa tak cítiť milované a chcené v oboch domovoch.
  • Budujte u detí pozitívny vzťah samého k sebe. Deťom, ktoré sa majú rady, sa väčšinou lepšie darí aj v škole a uspejú v práci.
  • Pomôžte deťom naučiť sa určovať si reálne ciele tak, aby pravidelne dosahovali úspech. Pochváľte ich. Dajte im zodpovednosť, aby sa cítili užitočné.
  • Chráňte ich pred rodičovskými hádkami a nezhodami. „Vďaka“ takýmto šarvátkam, sa deti necítia bezpečne.
  • Nezabudnite tiež na staré porekadlo, ktoré hovorí, že čas je najlepší liek. Aj po tých najhorších dňoch detského smútku, či hnevu, vedzte, že v detskej duši opäť zasvieti slnko.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja som rozvedena uz skoro 2 roky, do dnesneho dna mam s byvalym manzelom zle vztahy a nehovoriac o vychove nasho syna, ktory zacal navstevovat 1. rocnik ZS. Je to uzasny chlapec, som rada, ze sa vie prisposobit danej situacii a berie to tak povediac jedny uchom dnu a druhym von. Lenze neviem ak dlho to bude znasat. Nikdy som synovi nezakazala sa stretnut otcom, vzdy to bolo podla jeho predstav (teda manzelovych) vzdy som ustupovala ale povedala som si dost, preco prave ON by mal mat vyhody. Syn zacal chodit do skoly, klasika problemy s pisanim a podobne, so synom sa stretava 1x v tyzdny + kazdy druhy vikend a ked pride od manzela cca o 18,00 hod. a oznami mi, ze nema spravene ulohy tak to vo vas vrie a najradsej by ste zakricali tak mi nic ine neostava len si s nim sadnut za stol a robit s nim ulohu, ktoru uz davno mohol mat napisanu a mohli sme si namiesto toho zahrat pexeso. A najhorsie je, ze pri prineseni syna sa tvari ako svatec, pricom ublizuje len a len synovi. A na zaver ked mam povedat pravdu REZIGNOVALA SOM opat ako cele nase manzelstvo znasam to co povie a urobi on len aby som mala od neho pokoj a aby som sa vyhla akej kolvek hadke s nim pred synom. O tom by sa dalo pisat strasne vela ale myslim, ze je ovela viac dolezitejsich veci ako toto.

  2. Lucia: Zopar slov

    Ad1: Rozviedla si sa

    Ad2:Mate sice spolocneho syna, ale nemato vo vychove 50% na 50%

    Ad3:Je to bezny zivot rozvedenej zeny

    Ad4:Uvedom si to a znasaj nasledky tvojho konania

     

    Bohuzial je to tak. Ale…nenapisala si, co robia spolu otec so synom v dobe, kedy by podla teba mali riesit domace ulohy. Myslim si, ze ty si ta osoba, ktora brala pri rozvode na svoje triko, ze bude mat vo vychove syna na 95%. Takze vobec nerozumiem tvojmu nariekaniu. Spytaj sa syna, ci je mu dobre s otcom, ked nieriesia tie domace ulohy, ale robia nieco ine.

     

    Ad5: Najprv si sa vydala, potom sa ti znepacilo chovanie tvojho exmanzela. Potom si sa rozviedla, teraz sa ti ta situacia tiez nepaci. Bude niekedy v tvojom zivote situacia, kedy budes spokojna? Alebo zas premyslal o nejakom rieseni, ako zutekat, vykonat nieco na napravu a potom znovu nariekat, ze ani tak to nie je dobre?

     

    Ad6: Problem bude s najvacsou pravdepodobnostou u teba, pretoze to ty mas problem a nie ten druhy.

     

    Ad7: Zacni zmenou u seba a neocakavaj, ze sa niekto alebo nieco v zivote zmeni tak, aby to vyhovovalo prave tebe.

  3. Petrovi

    Ad1:Zazlievaš?

    Ad2: Odkiaľ vieš, ako to bolo vo výchove predtým? Aký bol podiel oboch rodičov?

    Ad3: Čo je bežný život rozvedenej ženy? Ona prísna, vychovávajúca, on benevolentný, užívajúci si len hry a zábavu?

    Ad4: Aj po rozvode by mal byť podiel rodičov na výchove rovnaký – obaja by mali rovnako vyžadovať plnenie povinností aj radostí. (V prípade, že obaja majú záujem naďalej byť rodičmi)

    Ad5: Ja som z Luciinho príspevku nevyčítala, ako a prečo prišlo k rozvodu. Prečo by mala byť chyba len na jednej strane? Na vzťah sú vždy dvaja.

    Ad6: Problémy nevníma len sebec.

    Ad7: Hodnoť, až keď poznáš celý príbeh a z oboch strán. V tomto prípade sa to objektívne nedá!!!

  4. Potreboval by som pomoc pre moju kamaratku: aka je sanca, ze vyhra sudny proces(najme ze jej ostane syncek), ak zije s manzelom niekolko rokov, ( ona ma 23), maju synceka (par mesiacov), ked v ich vstahu nieje uz ziadna laska a tiez on vsetko zvaluje na nu a neprizna si chybu, o dieta sa musi starat ona. Chcela by ho opustit, ale boji sa ze nebude mat kde byvat a este sa boji o stratu syna. Neviete niekto o nejakej byzplatnej pomoci cez internet, kde sa da spojit s pravnikom alebo s niekym kto ovlada sucasne zakony?? velmi by jej to pomohlo. Ďakujem.

Pridaj komentár