Prosím | Vzťahy | Žena | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
ŽenaVzťahy

Prosím

 M. Kohutiarová/ seriál Manželstvo   24.09.2013   6

Čítal niekto z vás Malého princa? Príbeh, ktorý má možno menej strán ako Dobšinského rozprávky, čo už sú aj tak na dvd alebo menej, ako najnovšia Keleovej knižka.

Vždy, keď počujem slovíčko „prosím“, naskočí mi obraz líšky a drobného chlapca práve z tejto knihy, to tiché a pritom odvážne želanie niekomu patriť.

Ingimage

 

Byť spolu

Priznávam, slovenský preklad sa mi nezdá šťastnou voľbou slovíčok – žiadne skrotenie podľa mňa nebolo na pláne. Aj hravá čeština so svojím „ochoč si mě“ nie je presne tým, čo mal Antoine na mysli. A tak sa vraciame späť, ako dobre je mať doma veľkého francúzštinára.

Prečo ma vlastne zaujíma, čo povedala naozaj líška Malému princovi? Pretože v jej slovách  a príbehu je skryté tajomstvo vzťahu a manželstva. Ona jednoducho povedala: prosím, prijmi ma ako dar, poddávam sa ti v dôvere, že ty mi rozumieš a máš ma rád.

Strávili veľa času. Veľmi veľa. Všetko okolo nich bolo nepodstatné, a nič by na tom nezmenil ani fakt, keby to nebola púšť – lebo keď hľadáme podstatné veci, všetko okolo sa javí ako bezcenný piesok. A Malému princovi začínajú „dochádzať“ veci: „Čas, ktorý si strácal pre svoju ružu, robí tvoju ružu takou dôležitou.“

Čo všetko bol ochotný pre ňu urobiť, aj keď niekedy bola ironická, niekedy mlčala a niekedy sa tvárila veľmi precitlivene a chcela zástenu zo skla. Nerozumel jej vždy a napriek tomu ho fascinovala jej krása, jej správanie, jej prejav.

Na Zemi videl množstvo ruží. Ale poučený líškou vedel, že ony sa len podobajú tej jeho ruži – že žiadna iná nie je taká, ako tá jeho. Ani jednej z nich nedal čas, toľko zo seba, nepolieval ich a nič pre neho neznamenali.

Mal na zemi o svoju ružu starosť – a túžil byť s ňou aj za cenu bolesti. Lebo to bola práve jeho ruža a nechcel, aby jej listy objedali húsenice.

Môj malý princ, moja ruža

Ak máme niekoho vedľa seba, treba sa znovu dobre pozrieť, kto je ten úžasný človek. Bol čas, kedy sme nevedeli bez neho prežiť ani deň a mali sme pocit, že aj dýchame naraz. Ale on je stále taký úžasný... len možno zakliaty princ alebo ruža objedená húsenicami.

Možno pre nedostatok času... kedy sme sa spolu len tak rozprávali o všetkom a ničom bez toho, aby sme hovorili o eurách, poplatkoch, účtoch, politike, susedoch? Len o nás dvoch... čo cítime, ako sa máme, o čom snívame?

Možno preto, lebo príliš porovnávame... s inými ružami a s obyvateľmi iných planét. Možno môj muž nie je štíhly a nikdy z neho nevykrešem elegantný valčík, o temperamentnej čači môžem len snívať... a hoci to s tancom jeho šéf vie lepšie,  len ten môj má kľúč od mojich tajomstiev... lebo má iné prednosti, ktoré ho robili a robia pre mňa dôležitým.

Možno je čas vziať si papier a v tichu spísať dôležité plusové body toho druhého pre mňa. Komu to veľmi nejde, nech si najprv znovu prečíta Malého princa.

Ešte lepšie je čítať (aj písať) spolu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
pehava napísané 24.09.2013 15:16

dievčatá, ďakujem... mala som pred týmto článkom rešpekt... a dosť dlho mi trvala "výroba"... iné je to žiť, iné napísať...

Silvia napísané 24.09.2013 13:05

Ach, až na to, že Exupery uplne inak žil ako písal. Ale písal pekne, to je pravda.

Petra napísané 24.09.2013 13:14

k tomuto by som - Milujem muziku co robili Queni, ale radsej to nespajat s ich zivotom. To uz tak byva:(

Mirka napísané 24.09.2013 09:00

teda Mária, to bolo úžasne napísané. Až mám z toho slzy v očiach. Vždy ma dostane, keď niekto jednoduchými slovami vie vystihnúť to podstatné a doležité. A tebe sa to podarilo krásne.

nina napísané 24.09.2013 08:35

Dakujem za toto pekne nakopnutie do vztahu. Urcite. Na vztahu treba precovat, lebo zanikne. Nezostane nic. Len starostlivost o deti a to je málo. Mnohí si to neuvedomujeme, a ked pride kriza, je neskoro.

LindaN napísané 24.09.2013 06:28

pekny clanok, len tazky. nie na citanie ale na pochopenie a na to, co vyzaduje. aj take treba.

pozdravujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?