ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 19.08.2017 | meniny má Lýdia  
ŽenaVzťahy

Manželstvo nie je len papier

 Dagmar Mozolová   12.02.2011   2

Včera sme s manželom hrali scrabble. Pri ohni. Deti už spali, všade už bolo ticho... Veľmi dobrý čas – boli sme spolu, prikladali sme do ohňa a tiež na hraciu dosku. Bolo nám jednoducho fajn. 

Mám rada oheň. Za príjemných letných dní vonku, v zime v našich krbových kachliach. Oheň dáva úplne iný pocit tepla ako radiátor. Taký naozajstný. Niekedy až pálivý. Prehreje „do kosti“. Nie vždy je ale jednoduché udržať ho. Najmä keď nás pohltia iné starosti: o deti, o poriadok, o prácu, o program v televízii... Niekedy sa nám to veru stane, že zabudneme priložiť a keď si na oheň v krbe spomenieme, už je z neho len teplá pahreba bez uhlíkov. Alebo úplne studená...

Tak nejako je to aj s manželstvom.

Nestačí ho mať. Nestačí byť vydatá / ženatý. A rovnako nestačí „záručný“ list odložený v šuflíku. Veru, ani papier nám nezabezpečí, že to naše manželstvo bude naozaj naplnené a vydrží všetky nápory vetra a búrok. Manželstvo a oheň v krbe majú niečo spoločné. Ak nebudeme prikladať, ak nás pohltia starosti až natoľko, že zabudneme udržiavať oheň, zhasne. Zostane len studený krb, ktorý síce budeme vlastniť, ale žiadne teplo už nedostaneme...   

Podobný princíp zdôrazňuje Stephen Covey v knihe Sedem zásad pre šťastný rodinný život. Rada ju čítam (okrem iných kníh) a pokúšam sa realizovať princípy v nej zaznačené. Každý z nás má citový účet. Vkladáme naň alebo vyberáme. Vkladáme, ak sa správame milo, ospravedlníme sa, sme lojálni voči manželovi/manželke pred inými ľuďmi, dodržiavame sľuby, odpúšťame. Takto sa buduje vzájomná dôvera a láska. Nie sú všetky dni ružové, ale aj po prudšej výmene názorov môžeme vložiť na účet práve odpustením.

V tieto dni sú podobné princípy aktuálnejšie premnohých ľudí viac ako inokedy. Cieľom

Národného týždňa manželstva

okrem mnohých podujatí a zliav je najmä povzbudiť manželov: budujte váš vzťah! Manželstvo je zručnosť. Učme sa teda tejto zručnosti! Nevadí, ak sme doma nemali možno pozitívny vzor, predsa len môžeme mať dobré manželstvo ako Denisa.  Alebo sme odmalička videli pozitívne príklady našich rodičov, manželstvo ktorých je pre nás vzorom, ako je to v prípade Mareka.

Učme sa a konajme. Nedajme len na city. Pretože láska je rozhodnutie. K pocitu lásky prichádzame tým, že najprv robíme skutky lásky. Rozhodujeme sa milovať toho druhého. Navaríme manželovi špeciálny obed, kúpime mu darček, pripravíme príjemný večer doma, či  ho pozveme do kina, to všetko sú konkrétne kroky, ktorými vkladáme polienka do ohňa. Môžeme sa rozhodovať vložiť polienko bez toho, aby sme to očakávali v tej istej chvíli od toho druhého. Iste, je potrebné, aby sa rozhodli prikladať obaja... A dokonca tak môžeme robiť aj vtedy, ak uhlíky už zhasínajú. Stačí dobre vybraté polienko, presne také, aké je potrebné, aby sa oheň rozhorel. To teplo potom príde.

www.ntm.sk

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
juka napísané 12.04.2011 23:42

abusot,

rozhodnutie uzavrieť manželstvo ukazuje, že to tí dvaja myslia spolu vážne a nie, aby si zaobstarali nejaký papier. Žitie bez papiera ukazuje na to, že si dvojica necháva zadné vrátka, aby sa mohli rozísť.

Zlyhanie vzťahu nespôsobí svadba, ale chyby v správaní.

A čo je na tom článku na nesúhlasenie? Veď nie je vôbec o tom, že sobášny list robí zázraky, ale že tie zázraky musíme sami vyrábať. A do manželstva sa práveže má vstupovať s vierou, že s tým druhým človekom viem vydržať žiť až do smrti. zwinker

abusot napísané 16.02.2011 15:06

Váš komentár

Nesúhlasím!!! Žila som v manželstve 11 rokov a po 2 rokoch rozchodu skončilo rozvodom /chvalabohu/. Teraz žijem bez papiera už 9-ty rok a nedá sa to porovnať - neuznávam manželstvá, pretože všetko je vo vnútri človeka a nie v sobášnom liste. Ani farár nepremení oplana na ovečku pri sobáši. A dobu, ktorá rozlučuje rodiny nutnosťou cestovať z domu za prácou, neprekabátime zmenou priezviska. V našom štáte nie je manželstvo považované za hodnotu - práve naopak - zbavuje štát zodpovednosti. Tí, ktorí doňho vstupujú z dôvodu viery, nech veria, ale ja by som to už druhýkrát neurobila.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   3
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.