ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

12.02.2011verzia pre tlač


Manželstvo nie je len papier

Autor: Dagmar Mozolová

Včera sme s manželom hrali scrabble. Pri ohni. Deti už spali, všade už bolo ticho... Veľmi dobrý čas – boli sme spolu, prikladali sme do ohňa a tiež na hraciu dosku. Bolo nám jednoducho fajn. 

Mám rada oheň. Za príjemných letných dní vonku, v zime v našich krbových kachliach. Oheň dáva úplne iný pocit tepla ako radiátor. Taký naozajstný. Niekedy až pálivý. Prehreje „do kosti“. Nie vždy je ale jednoduché udržať ho. Najmä keď nás pohltia iné starosti: o deti, o poriadok, o prácu, o program v televízii... Niekedy sa nám to veru stane, že zabudneme priložiť a keď si na oheň v krbe spomenieme, už je z neho len teplá pahreba bez uhlíkov. Alebo úplne studená...

Tak nejako je to aj s manželstvom.

Nestačí ho mať. Nestačí byť vydatá / ženatý. A rovnako nestačí „záručný“ list odložený v šuflíku. Veru, ani papier nám nezabezpečí, že to naše manželstvo bude naozaj naplnené a vydrží všetky nápory vetra a búrok. Manželstvo a oheň v krbe majú niečo spoločné. Ak nebudeme prikladať, ak nás pohltia starosti až natoľko, že zabudneme udržiavať oheň, zhasne. Zostane len studený krb, ktorý síce budeme vlastniť, ale žiadne teplo už nedostaneme...   

Podobný princíp zdôrazňuje Stephen Covey v knihe Sedem zásad pre šťastný rodinný život. Rada ju čítam (okrem iných kníh) a pokúšam sa realizovať princípy v nej zaznačené. Každý z nás má citový účet. Vkladáme naň alebo vyberáme. Vkladáme, ak sa správame milo, ospravedlníme sa, sme lojálni voči manželovi/manželke pred inými ľuďmi, dodržiavame sľuby, odpúšťame. Takto sa buduje vzájomná dôvera a láska. Nie sú všetky dni ružové, ale aj po prudšej výmene názorov môžeme vložiť na účet práve odpustením.

V tieto dni sú podobné princípy aktuálnejšie premnohých ľudí viac ako inokedy. Cieľom

Národného týždňa manželstva

okrem mnohých podujatí a zliav je najmä povzbudiť manželov: budujte váš vzťah! Manželstvo je zručnosť. Učme sa teda tejto zručnosti! Nevadí, ak sme doma nemali možno pozitívny vzor, predsa len môžeme mať dobré manželstvo ako Denisa.  Alebo sme odmalička videli pozitívne príklady našich rodičov, manželstvo ktorých je pre nás vzorom, ako je to v prípade Mareka.

Učme sa a konajme. Nedajme len na city. Pretože láska je rozhodnutie. K pocitu lásky prichádzame tým, že najprv robíme skutky lásky. Rozhodujeme sa milovať toho druhého. Navaríme manželovi špeciálny obed, kúpime mu darček, pripravíme príjemný večer doma, či  ho pozveme do kina, to všetko sú konkrétne kroky, ktorými vkladáme polienka do ohňa. Môžeme sa rozhodovať vložiť polienko bez toho, aby sme to očakávali v tej istej chvíli od toho druhého. Iste, je potrebné, aby sa rozhodli prikladať obaja... A dokonca tak môžeme robiť aj vtedy, ak uhlíky už zhasínajú. Stačí dobre vybraté polienko, presne také, aké je potrebné, aby sa oheň rozhorel. To teplo potom príde.

www.ntm.sk

 

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

abusot napísané 16.02.2011 15:06 answer email

Váš komentár

Nesúhlasím!!! Žila som v manželstve 11 rokov a po 2 rokoch rozchodu skončilo rozvodom /chvalabohu/. Teraz žijem bez papiera už 9-ty rok a nedá sa to porovnať - neuznávam manželstvá, pretože všetko je vo vnútri človeka a nie v sobášnom liste. Ani farár nepremení oplana na ovečku pri sobáši. A dobu, ktorá rozlučuje rodiny nutnosťou cestovať z domu za prácou, neprekabátime zmenou priezviska. V našom štáte nie je manželstvo považované za hodnotu - práve naopak - zbavuje štát zodpovednosti. Tí, ktorí doňho vstupujú z dôvodu viery, nech veria, ale ja by som to už druhýkrát neurobila.

juka napísané 12.04.2011 23:42 answer email

abusot,

rozhodnutie uzavrieť manželstvo ukazuje, že to tí dvaja myslia spolu vážne a nie, aby si zaobstarali nejaký papier. Žitie bez papiera ukazuje na to, že si dvojica necháva zadné vrátka, aby sa mohli rozísť.

Zlyhanie vzťahu nespôsobí svadba, ale chyby v správaní.

A čo je na tom článku na nesúhlasenie? Veď nie je vôbec o tom, že sobášny list robí zázraky, ale že tie zázraky musíme sami vyrábať. A do manželstva sa práveže má vstupovať s vierou, že s tým druhým človekom viem vydržať žiť až do smrti. zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia