Staršie dcéry Márie Terézie

Michaela Vargová 7

O najznámejšej panovníčke z rodu Habsburgovcov už reč bola, rovnako aj o jej najmladšej a neslávne slávnej dcére Márii Antoinette.

Mária Terézia však mala so svojim manželom Františkom Štefanom Lotrinským veľa detí. Porodila ich šestnásť a jedenásť z nich bolo dievčeniec. Všetkým jedenástim dcéram dali rodičia meno Mária. Aké boli ich osudy?

Mária Alžbeta (1737-1740)

Rok po svadbe priviedla Mária Terézia na svet svoje prvé dieťa, dievčatko. Mária Alžbeta však zomrela ako 3 a pol ročná.

Mária Anna (1738 – 1789)

Druhým dieťaťom bolo opäť dievča, Mária Anna Jozefa Antónia. Marianna, ako princeznú volali, dostala hneď po narodení svoju dojku, služobníctvo, aj detskú komnatu.

Po smrti staršej sestry sa Mária Anna stala v podstate najstarším dieťaťom panovníckej rodiny, no po narodení brata Jozefa sa zrazu ocitla v jeho tieni. Ona sama vnímala, že matka uprednostňuje viac jeho a ostatné mladšie sestry, cítila sa nemilovaná, nevšímaná, zaznávaná.

Možno aj preto bývala mladá Marianna často chorá. Na prahu dospelosti ju dokonca postihol ťažký zápal pľúc, jeho následkom bola tuberkulóza kostí, pokrivenie chrbtice a hrb. Ani predtým však nebola považovaná za peknú, mala ostrý nos, úzke pery a nevýrazné oči.

Bola ale mimoriadne nadaná, vynikala v hudbe a umení, tancovala, hrala divadlo, maľovala a kreslila. Dobre si rozumela s otcom, podobne ako on sa venovala numizmatike, rozšírila jeho zbierku mincí a napísala o nich knihu. Otcova smrť bola pre ňu veľkou ranou.

Ďalšou bola svadba jej brata Jozefa s Izabelou Parmskou. Mária Anna, dovtedy prvá dáma dvora, sa dostala hierarchicky nižšie, za manželku následníka trónu. Žiarlila na pozornosť, ktorú všetci venovali jej švagrinej, aj na obdiv, ktorý venovali Izabelinej kráse a pôvabu.

Mária Anna ostala sama, nikdy sa nevydala a matka ju chcela zabezpečiť tak, že ju poverila vedením ženského kláštora. Nestala sa mníškou, ale vo svojich 43 rokoch odišla k alžbetínkam do Klagenfurtu, venovala sa charite, dala opraviť kostol, kláštor a nemocnicu. Tam sa cítila šťastná.

Mária Karolína (1740 – 1741)

Aj tretie tehotenstvo Márie Terézie bolo zavŕšené narodením dievčatka. Bolo to začiatkom roku 1740 a pre mladú rodinu bol skutočne smutným. Na jar totiž zomrela prvorodená Mária Alžbeta, na jeseň otec Márie Terézie Karol VI. a napokon v januári 1741 aj ročná Mária Karolína.

Veľké zmeny v živote Márie Terézie znamenali aj veľké zmeny pre habsburskú monarchiu. V roku 1741 bola korunovaná za kráľovnú a konečne priviedla na svet syna, následníka trónu, neskoršieho cisára Jozefa II. (1741 – 1790).

Mária Kristína (1742 – 1798)

Po synovi prišla do rodiny ako piate dieťa opäť dcéra: Mária Kristína Jozefa Johana Antónia.

Jej príchod na svet ohlásili celej Viedni hlaholom zvonov, narodila sa presne v deň 25. narodenín Márie Terézie. Možno práve preto sa Mimi stala matkiným miláčikom, rozmaznávanou a uprednostňovanou, najobľúbenejšou z dcér.

Ona sama bola dosť temperamentná a svojhlavá, správala sa k ostatným povýšenecky a donášala na nich. To očividne prekážalo ostatným súrodencom, a preto medzi nimi často dochádzalo k roztržkám. Vylučovali ju spomedzi seba, zo spoločných hier aj zo sesterských tajomstiev.

Svadby z lásky nebývali v panovníckych rodoch časté, sobáše mali byť v prvom rade politicky výhodné. No Mária Kristína bola v tomto výnimkou a výrazne jej k tomu dopomohla matka, ktorej sa so svojimi citmi zverila.

Do Márie Kristíny sa zahľadel saský princ Albert a ona mu svoje city opätovala. Aj keď bol synom poľského kráľa, v porovnaní s Habsburgovcami bol predsa len slabou partiou. Sám si bol toho vedomý, navyše cisár František Štefan mal pre svoju dcéru vyhliadnutého iného ženícha.

Ale čo by Mária Terézia neurobila pre svoju milovanú Mimi? Jej sa princ Albert pozdával, bol skromný, láskavý a vzdelaný. Srdečne a priateľsky ho prijímala na svojom dvore a pozvala ho aj na svadbu svojho syna Leopolda. A dcére radila, aby si svojim správaním naklonila otca, aby ho obmäkčila. František Štefan však náhle zomrel.

Vtedy už nič mladým zaľúbencom nebránilo, aby sa vzali. Princ Albert zdedil po nebohom svokrovi územie Tešínska, Mária Terézia ho menovala do vysokej vojenskej a politickej pozície a svojou štedrosťou sa mladomanželom postarala o bezstarostný život. Ako sídlo im ponúkla bratislavský hrad, ktorý dala prestavať na moderný palác a celý ho zariadila.

Rok po svadbe sa chceli tešiť z narodenia dcérky, no tá žila len pár hodín. Ťažký pôrod zanechal stopy aj na mladej mame, Mária Kristína vlastné deti už viac mať nemohla.

Jej manžel bol veľkým milovníkom a znalcom umenia. Podarilo sa mu vytvoriť rozsiahlu zbierku obrazov, grafík, rytín a výkresov. Tá dnes tvorí základ slávneho drážďanského Albertína.

Zlaté časy šťastného páru sa skončili smrťou Márie Terézie. Počas panovania Jozefa II. odišli do Belgicka. Mária Kristína zomrela ako 55 ročná a Albert v nej, podľa svojich slov, stratil najvzácnejšiu a najdokonalejšiu ženu, milovaný objekt celého svojho šťastia. 

Mária Alžbeta (1743 – 1808)

Mária Terézia bola svojou postavou akoby predurčená na rodenie detí, aj svoje šieste tehotenstvo si užívala.

V jeden augustový večer sa s veľkým bruškom ešte dobre bavila, tancovala a hrala karty. Na druhý deň priviedla na svet princeznú, ktorú dala pokrstiť ako Máriu Alžbetu Jozefu Johanu Antóniu.

Dievčatko však bolo slabé a často chorľavelo, preto ju odviezli do Hofburgu, kde malo zmocnieť. Dobrý vzduch a lekárom predpísaný čokoládový nápoj jej zrejme prospievali, postupne sa zotavila aj pribrala.

Mladá Liesl, ako Máriu Alžbetu v rodine volali, sa rada smiala, bola veselá a živá, ale zároveň koketná, samoľúba a povýšenecká. O problémoch s jej výchovou svedčí fakt, že sa pri nej vystriedalo viacero pestúnok aj učiteľov.

Prečítajte si aj: Mária Antoinetta – vrtošivá princezná a nenávidená kráľovná

Liesl bola považovaná za najkrajšiu z dcér Márie Terézie a tá ju preto s nadšením zahrnula do plánov svojej sobášnej politiky. O Alžbetu sa uchádzalo viacero pytačov, no jej brat Jozef, ktorý bol v tom čase už spoluvládcom, ich zamietol.

Alžbeta ostávala dlho slobodná a keď mala 24 rokov, ochorela na nebezpečné kiahne. Bolestivý a horúčkovitý boj s nimi vyhrala, uzdravila sa, no choroba na jej tele zanechala nepríjemné stopy. Jej tvár ostala zjazvená. A so stratou svojej niekdajšej krásy stratila aj vyhliadky na sobáš.

Stala sa z nej náladová a hašterivá stará dievka, trpela depresiami, morili ju ďalšie neduhy. Ujala sa osirelého nájdeného dievčatka, o ktoré sa istý čas starala a zariadila, aby ostalo bývať na cisárskom dvore.

Po smrti svojej matky už Mária Alžbeta nechcela ostávať na dvore spolu s bratom Jozefom II., a ani s ostatnými súrodencami nevychádzala dobre. Podobne ako jej staršia slobodná sestra, odišla do dámskeho šľachtického kláštora v Insbrucku, kde sa stala opátkou.

Obávaný a nebezpečný vírus kiahní mal v tom čase na svedomí mnoho ľudských životov. Viackrát sa s ním borili aj priamo v rodine cisárovnej. Jej siedme dieťa, v poradí druhý syn Karol Jozef (1745 – 1761) im podľahol ako 16 ročný.

Choroby a rany, sobášna politika, vrtochy a škandály – to všetko sa nevyhlo ani ďalším deťom slávnej cisárovnej a kráľovnej. O osudoch jej mladších dcér sa dočítate v pokračovaní.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (22 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

články autora...

Komentáre k článku

  1. Nie su na to podložene zdroje,netreba z toho robiť rodinný rešerš,v tom čase bolo plno chorob,s tým nema o psychologia spoločne.

    Ťažké podmienky,lebo medzi sebou bojovali krajiny.

    Preto je to lebo, také nefunguje,nemohla sa o nich starať a dohliadať na nich v celom rozsahu,bol iný svet do ktorého nevidno.

    Oni to vedia najlepšie prečo.Do toho pridana žiarlivosť?Prestrelené-film?

    Preto sa to stalo lebo,také nefunguje.

    Vidno že to písala slečna,treba sa zamrať na niečo krajšie.

    Nedalo sa to čitať.AkoAngelika -film.

    1. K Angelike sa vyjadriť neviem, nečítala som ju, ani nevidela, keď som bola slečnou, tak ma až tak nechytila a teraz som už na ňu stará 🙂
      Ale k cisárskemu dvoru…
      Sobášna politika bola faktom. Rovnako tak aj na dvoroch zaužívaná výchova detí vychovávateľkami.
      A tých zdrojov je pomerne dosť, všetko sa riešilo písomne – dohody, zmluvy, vyjednávania,…všetkému predchádzali oficálne listy. Aj veci zo súkromia sa dostali na papier, Mária Terézia viedla so svojimi deťmi bohatú korešpondeniu, písala aj ich vychovávateľom, písali si navzájom, súkromné poznámky sa našli v denníčkoch či ako lístky v knižkách. Veľa z toho sa zachovalo a z toho všetkého skladajú historici mozaiku o ich životoch.
      Samozrejme, máme na to všetko svoj pohľad a mnohé vtedy samozrejmé veci sú nám vzdialené.
      A istotne by sa našli takí, čo by o tom vedeli porozprávať oveľa šťavnatejšie, lebo aj taká je história. Ferdinand sa síce so svojou svokrou osobne nikdy nestretol, ale zato Izabela si za svoj krátky život s Habsburgovcami užila svoje… Že pozdravujem Parmských.

  2. V tom čase boli podmienky take, či niekto žiarlil alebo nie to nevieme..

    Klobuk dole že bola Maria Trezia schopna porodiť tolko detí,bez ujmy.63 rokov je veľmi dobrý vek,su ľudia ktorí sa takého nedožijú pre dnešné tempo pritom sa narodili zdraví.

    Čo sa o deťoch neda povedať.Ked deti nemaju matku pri sebe alebo toho čo maju radi, chradnú a chorľaveju.

    Tie zmluvy boli na papieri, pretože to vyžadoval zakon, lebo to museli dať na papier,ale skutočnosť mohla byť ina.

    Ani my nedodržujeme všetko do bodky.

    Pozrite si filmy, Hasburgovcov,Tudorovcov, Španielsky krali atd.

    Ono sa to zfilmuje inač. Tak je to aj s historiou.

    Niektoré veci sa zapisovali inač upravovali inač, treba si uvedomiť,tam boli intrigy,boj o moc, o korunu a nie všetko sa

    Zapisovlo presne, chranili rod.Rekonštrukciu nemožno urobiť.

    Nechceli sme uraziť.Ale keď su članky že ten žiarlil na toho a ten na toho,tie članky nie su také orechove.Všetko dobré.

  3. Knihy typu Angelika písali dievčata, ženy.aj pod pseudonymom

    Knihy a filmy sa písali a natačali na zaklade historíí,nejakých zdrojov, člankov atď neboli presne, malo to byť nie nudne.

    Ešte je Kartuza Parmska film.

    Vek 60 je v dnešnej dobe nie starý.To sú pekné ženy.

    Nikto si nepamätá ani detstvo presne.

    Komentary su názory ľudí na vec,to nema s Vami nič spoločné.Váš komentár

  4. Knihy typu Angelika písali dievčata, ženy.aj pod pseudonymom

    Knihy a filmy sa písali a natačali na zaklade historíí,nejakých zdrojov, člankov atď neboli presne, malo to byť nie nudne.

    Ešte je Kartuza Parmska film.

    Vek 60 je v dnešnej dobe nie starý.To sú pekné ženy.

    Nikto si nepamätá ani detstvo presne.

    Komentary su názory ľudí na vec,to nema s Vami nič spoločné.Váš komentár

  5. Knihy typu Angelika písali dievčata, ženy.aj pod pseudonymom

    Knihy a filmy sa písali a natačali na zaklade historíí,nejakých zdrojov, člankov atď neboli presne, malo to byť nie nudne.

    Ešte je Kartuza Parmska film.

    Vek 60 je v dnešnej dobe nie starý.To sú pekné ženy.

    Nikto si nepamätá ani detstvo presne.

    Komentary su názory ľudí na vec,to nema s Vami nič spoločné.Váš komentár

  6. Váš komentár

    Páči sa mi váš seriál Výnimočné ženy- pestrý výber z rôznych oblastí a každá osobnosť je inak výnimočná nehovoriac o Márii Terézii. Obdivujem ju ako matku, ktorá porodila a vychovala veľa

    detí, ale aj ako zvládala svoje panovnícke povinnosti a popri tom

    zavádzala novoty pre napredovanie v školstve, zdravotníctve …

    Často premýšlam o tom, ako čo najlepšie zladiť svoj rodinný život s pracovnými povinnosťami, a že mnohé to dokázali, tak sa snažím aj ja,

    /aj ked sa, samozrejme, nemožem porovnávať s takýmito osobnosťami/.

Pridaj komentár