Priezvisko po vydaji – svoje či nové? | Svadba | Žena | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
ŽenaSvadba

Priezvisko po vydaji – svoje či nové?

 Mária Kohutiarová   09.02.2015   9

Pre niekoho absolútna samozrejmosť, pre niekoho nočná mora – ako sa budem volať, až pominie ten svadobný ošiaľ?

 

Priznám sa, že som toto nikdy neriešila – pretože moje pôvodné, čisto naturalisticky slovenské, sa zmenilo pramálo – na iné, čisto slovenské, rovnako naturalistické... Ba dokonca som dostala na frak: v čase, keď ma moja stará mama romanticky lákala na vyšívanie monogramov, odvrkla som, že aj tak zmením začiatočné písmeno priezviska a kto to bude potom párať... No, nezmenila som.

Pravdou je, že väčšine žien príde úplne prirodzené, že tradične prijme meno svojho nastávajúceho: ako potvrdenie toho, že mu patrí, ako symbol odovzdania sa, ako tradíciu, ktorej korene možno ani netušia a možno ani nemajú potrebu si odôvodňovať.

Ale keď sa tak človek obzerá okolo seba, celkom samozrejmé to nie je: veď už len Emília Sičáková-Beblavá má tie mená dve. To preto, lebo jej meno za slobodna sa vďaka pôsobeniu na verejne dôležitom poste stalo takou značkou, že ani „výmena“ za značku rovnako silného kalibru nepostačovala...

Prečo si teda niektoré z nás priezvisko nemenia?

  • Profesionálne zázemie:  Toto je ten prvý prípad: žena je šikovná a má svoje renomé. A ak sa vydáva neskôr, príde jej zvláštne, že by svoju značku, pod ktorou ju klienti či verejnosť pozná a práve podľa toho priezviska vie zaradiť, by mala stratiť.
  • „Nepáčivé“ priezvisko: Neprijatie mena svojho manžela môže súvisieť i s tým, že je pre nastávajúcu nevhodné z akýchkoľvek asociácií. Tu už záleží na tom, či si svoje priezvisko nechá len novomanželka, alebo zmenu – napriek riziku nepochopenia pôvodnej rodiny – prijme aj jej manžel s tým, že sa budú podpisovať jej priezviskom.
  • Rodová línia: Pokiaľ je nevesta z rodiny, ktorá má svoj šmrnc či nebodaj šľachtický pôvod, a rodina je hrdá na svoje priezvisko, je tu ďalšia možnosť ostať pri svojom pôvodnom, aj keď by mal novomanžel rovnako „modré“ priezvisko.
  • Zvyk je železná košeľa: Niektoré z neviest svoje priezvisko nemenia, lebo je jednoducho ich a hotovo: na láske k nastávajúcemu to nič nemení, byrokraciu sú ochotné prežiť.

Stojí to na dohode

Isté je, že každé z týchto riešení „nemenenia“ priezviska si vyžaduje vzájomnú dohodu oboch partnerov už pred sobášom a hlavne je to aj lakmusový papierik tolerancie ženícha: do akej miery je ochotný pripustiť, že jeho žena nebude podľa mena jeho. Kompromis môže nastať, ak si manželka to svoje pôvodné ponechá v zátvorke za manželovým.

 

Všetko zákonné okolo nového priezviska je opísané v našom článku o Ženskom priezvisku .

Aby to nebolo až také jednoduché: sme už aj členmi Európskej únie a naše devy nie sú až také nepríťažlivé, aby sa do slovenských rodín nepriženil nejaký Juan, Charles, Yves alebo Giovanni. Čo s priezviskom v takomto prípade?

Štáty EU musia podľa juridikátu Európskeho súdneho dvora rešpektovať právo občanov EU používať priezviská vo forme tradičnej v ich domovskej krajine. Čiže napr. pri vydaji za Taliana by ani na našich úradoch nemal byť problém, že priezviská detí budú zapísané v tvare priezvisko otca plus priezvisko matky za slobodna.

Niekedy na totálny chaos s priezviskami netreba ani cestovať do zahraničia, len si trošku popliesť život – aspoň na začiatku, kým človek nezistí, kde je sever a ktorý je ten skutočne báječnej chlap.


Jeden zo života

A tak môže nastať taká bizarná situácia, akú opísali dievčatá v našom diskusnom fóre:

Mám jeden kuriózny prípad mojej bývalej kolegyne - tá mala priezvisko svoje, dcéru mala ako slobodná matka, ale priezvisko jej dala po jej otcovi, no a potom sa vydala, ale priezvisko si nezmenila - takže jej manžel, ona, i dcéra, mali každý iné priezvisko. Ale keď sa jej hodilo manželovo priezvisko /Američan/ tak ho použila, ak potrebovala trošku lepšie služby ako štandardné.

V každom prípade: dobre si to premyslite, lebo priezvisko sa síce dá zmeniť, aj keď vám to môže potom jednak poštekliť peňaženku, ale aj tak je to naše priezvisko určitou reklamnou tabuľou na celý život.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Lesjana napísané 10.02.2015 08:12

Vždy ma pobaví argument, že deti budú z toho pomýlené a rodina by mala mať jedno meno. My sme rodina, aj keď nie sme manželia, kde ja mám svoje meno a muž so synom sa volajú inak. Syn s tým nikdy nemal najmenší problém, proste je to tak a často nás volá po priezvisku: mamička K...á, tatko P...s. Ľudia veľmi trvajú na forme, ale ja už dávno viem, že najdôležitejší je obsah: ak dieťa vyrastá v harmonickej rodine, takéto veci nerieši. Nedávno mi dokonca povedal, že je jedno, že sme nemali svadbu, hlavne, že sa všetci máme radi. Vidí teraz v priamom prenose tri rozvody u spolužiakov a to ho emocionálne veľmi zasiahlo.

misa napísané 23.04.2012 14:25

zena sa za muta VYDAVA, muz sa s nou OZENI. Je to aj v tych dvoch slovach... Vydat sa za niekoho je aj prijat jeho priezvisko.

pe84 napísané 21.04.2012 01:08

ja som v tomto konzerva, vsak ta svadba je na to, aby sme boli rodina a rodina ma mat len jedno meno smile tak to beriem ja, aj tie deticky su potom iba pomylene, ked sa kazdy rodic inak vola, ale tak uz je to bezne...

pe84 napísané 21.04.2012 01:08

ja som v tomto konzervy, vsak ta svadba je na to, aby sme boli rodina a rodina ma mat len jedno meno smile tak to beriem ja, aj tie deticky su potom iba pomylene, ked sa kazdy rodic inak vola, ale tak uz je to bezne...

pe84 napísané 21.04.2012 01:08

ja som v tomto konzervy, vsak ta svadba je na to, aby sme boli rodina a rodina ma mat len jedno meno smile tak to beriem ja, aj tie deticky su potom iba pomylene, ked sa kazdy rodic inak vola, ale tak uz je to bezne...

ZuzkaB napísané 21.07.2010 21:17

Priklad zo zivota: Haluška + Slížová = Mitríkovci

belli napísané 19.07.2010 09:00

S tými priezviskami je aj u nás veselo.. Syna som mala ako slobodná matka s priezviskom M-ová, syn dostal priezvisko otca, K. Po 12ichrokoch som sa vydala (nie za otca svojho syna), ale nechala som si aj rodné priezvisko a stala sa zo mňa B-ová M-ová. Naša dcérka má priezvisko po otcovi, B-ová.

Keď sa môj (vtedy len nastávajúci) svokor spýtal, prečo som sa tak rozhodla , povedala som, že rodné priezvisko si nechávam, lebo vyše 30 rokov mi dobre slúžilo a manželovo si zoberiem preto, lebo ho milujem a som šťastná, že k nemu patrím. Mne sa nové priezviská (takto spoločne) veľmi páčia a už tretí rok si ich užívam.. :-)

Silvia T. napísané 16.07.2010 18:46

Ja sa pre zmenu postavím na stranu rovnakého priezviska. Po sobáši a narodení detí vzniká nová rodina. Keď v nej majú všetci rovnaké priezvisko, tak je hneď jasné, že patria k sebe, napriek tomu, že nepoznáme všetkých jej členov osobne. Pracujem v škole a mám veru problém zaradiť dieťa alebo jeho rodiča, keď majú iné priezviská. Mám problém rýchlo zistiť, kto ku komu patrí. Confused Myslí, že by bolo dobré brať ohľad aj na deti. Keď je žena slobodná matka a dieťaťu dá priezvisko otca, tak to ešte chápem, ale keď sú rodičia manželia, je naozaj také ťažké vzdať sa svojho priezviska???

orenda napísané 16.07.2010 15:39

Toto je moja oblubena tema. Ja proste uz meno mam, nepotrebujem nove! Ale to sa vacsine chlapov pravda nepaci. "Ides sa vidat, zmen si meno". A ja len, a preco si nezmenis ty? " No urcite!! To sa mam volat nejak inak, ako cely zivot?" A presne toto myslim. Ved nie je otazkou, ci chcem s Tebou zit, alebo ci sa ti odovzdam, to ti odsuhlasim a podpisem kedy chces. Ale to Vam nestaci ze? Treba sa vzdat mena, dostojnosi na uradoch vybavovanim a prepisovanim, prve roky trapasov pri nesediacich podpisovych vzoroch, zmetenych kolegov a zakaznikov.... No nie. Toto nie.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?