ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 23.08.2017 | meniny má Filip  
ŽenaSvadba

Sobášny obrad v litere zákona

 Mgr. Kristína Kováčiková   05.03.2015   0

Manželstvom sa v našich zemepisných šírkach a legislatívnych dĺžkach rozumie zväzok muža a ženy. Vzniká po splnení podmienok ustanovených zákonom - Zákonom o rodine (ďalej budem spomínať len “zákon,” tak sa neľakajte).

Cirkevný alebo občiansky sobáš

 

Na rozdiel od čias spred ´89. roku, kedy sa snúbenci povinne dostavili na miestny národný výbor a do kostola sa chodilo len po špičkách, potajomky, už nejakú tú sobotu sú si obe formy uzavretia manželstva rovnocenné a máme na výber.

Manželstvo sa uzaviera buď súhlasným vyhlásením snúbencov pred matričným úradom (tzv. občianska forma uzavretia manželstva, civilný sobáš, svadba "na úrade") alebo pred orgánom cirkvi registrovanej na Slovensku.

Zoznam registrovaných cirkví nájdete na stránke Ministerstva kultúry SR. V súčasnosti je ich 18. Pokiaľ cirkev v SR registrovaná nie je, manželstvo podľa slovenského právneho poriadku nevznikne.

To by mohol byť prípad sobášu uzavretého na Slovensku podľa šaríe, islamského náboženského práva alebo hromadnej svadby organizovanej Cirkvou zjednotenia (Moonova cirkev), ktoré v zozname chýbajú.

Prečítajte si tiež: Svadba v kostole - ako na ňu?

Alfa a omega sobáša: matrika

Bez ohľadu na formu uzavretia manželstva, snúbenci, ktorí hodlajú vstúpiť do manželstva, musia najprv navštíviť miestne príslušnú matriku kvôli nevyhnutným formalitám. Podpíšu tu predpísané tlačivá a preverí sa, či sú dodržané všetky podmienky podľa zákona, aby mohol byť uzavretý sobáš.

Príslušná je vždy tá matrika, kde majú snúbenci trvalý pobyt. Ak má každý z vás trvalý pobyt inde, trebárs aj na opačnom konci republiky, závisí od vás, ktorú z dvoch príslušných matrík si vyberiete.

Snúbenci, ktorí chcú uzavrieť cirkevný sobáš, zoberú uvedené doklady so sebou a predložia ich svojej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, ktorá ich bude sobášiť.

Snúbenci, ktorí majú záujem o civilný sobáš, si na matrike dohodnú čas a miesto svadby. V prípade občianskeho sobášu sa akt uzavretia manželstva odohrá zvyčajne v sobášnej sieni príslušného matričného úradu, ale do úvahy pripadá aj možnosť povedať si "áno" mimo úradne určenej miestnosti, mimo určenej doby, aj mimo miestne príslušného matričného úradu. 

Ktoré doklady predložiť na matrike?

  • rodný list
  • občiansky preukaz (nahrádza doklad o štátnom občianstve, potvrdenie o pobyte, doklad o rodnom čísle)

Kto chce uzavrieť druhé a ďalšie manželstvo, je povinný preukázať, že jeho skoršie manželstvo zaniklo alebo že súd rozhodol o tom, že manželstvo je neplatné. Ak tento sobáš nie je váš premiérový, predložíte aj

  • úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva (vdova/vdovec)
  • právoplatný rozsudok o rozvode manželstva (rozvedená/rozvedený)
  • právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné (ak bolo vyhlásené za neplatné)

Na matrike budú chcieť právoplatný rozsudok o povolení uzavrieť manželstvo, ak chce uzavrieť manželstvo neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov alebo osoba, ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená.

Poznámka: právoplatný znamená, že rozsudok je opatrený pečiatkou právoplatnosti zo súdu. Ak vám bol doručený rozsudok zo súdu, treba znova zájsť na súd, nech vám dajú naň pečiatku, že už je právoplatný (že už sa voči nemu nedá odvolať).

Žiadosť o uzavretie manželstva

Ak sú vaše doklady v súlade s kostolným poriadkom, obaja, v odôvodnených prípadoch iba jeden z vás, vyplníte predpísané tlačivo (žiadosť o uzavretie sobáša).

Sobášiť sa dá aj v zastúpení. Matričný úrad na základe písomnej žiadosti oboch snúbencov zváži, či existujú závažné dôvody, aby snúbenca nahradil pri sobášnom obrade splnomocnenec, ak áno, sobáš v zastúpení povolí.

Sobáš v cudzine, mimo Slovenska

Štátny občan SR môže manželstvo uzavrieť aj v cudzine, a to pred orgánom SR na to určeným, čím sa myslí predovšetkým príslušný zastupiteľský úrad (tzv. konzulárny sobáš) alebo pred orgánom cudzieho štátu, ktorý je na to určený, a to tak civilnou ako aj cirkevnou formou.

Tejto téme sa venujeme celkom podrobne, od možností uzavretia svadby v cudzine, po doklady, ktoré budete potrebovať pri tejto príležitosti.

Prečítajte si tiež: Čomu hovoríte pri sobáši ÁNO

Použité zákony:

zákon o rodine (zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), zákon č. 154/1994 Z. z. o matrike v znení neskorších predpisov

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Popôrodná depresia, psychóza, alebo baby blues. Nie je to to isté.
22.08.2017   0
S týmito pojmami narábame v materských slovníkoch dosť často a často aj mylne. Ktoré vlastne čo znamená?
Prevedieme Vás vašim tehotenstvom
21.08.2017   0
Tehotenstvo je obdobie, ktoré prináša veľa očakávania, poznávania a zmien. Radi vás ním prevedieme.
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
babetko
Ako sme dodudlali, alebo ODVYKAČKA!
22.08.2017   23
Pedagogické snahy typu "zamestnajte ju niečím iným" očividne ignorovala. Miska s dudlíkmi bola najobľúbenejšia hračka. Kompletizovala svoju zbierku, pri každej návšteve drogérie.
Komu by ste darovali školskú tašku?
22.08.2017   0
Poznáte rodinu, ktorej by balíček školských pomôcok a školská taška od HERLITZ zjednodušila život?
Dojčenie? Prvé dni s krízovým štábom
21.08.2017   0
Všetky žilky mi popraskali, si to predstav. Modrá tvár a červené oči. Ale ti poviem, nikdy som sa tak nebála pôrodu ako dojčenia. Nočná mora.“ Málo mlieka, slabé mlieko, nestačilo, nepriberal, hladoval, chradol, nemalo to ďalej význam... Dojčenský masaker motorovou pílou na dobrú noc.
detske choroby
Majú ploché nohy? Cvičte.
22.08.2017   0
Ako detské chodidlo vyformovať do správneho tvaru? Cvičte! Cvičte s radosťou a pravidelne každý deň aspoň 10 minút.
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.