Láska z právneho hľadiska

Silvia Hanová 0

S láskou v jej rôznych podobách sa bežne stretávame počas celého nášho života. Láska má mnoho foriem od lásky partnerskej, materskej či lásky božej. Poskytuje nám intenzívny emocionálny pocit náklonnosti k nejakej osobe a napĺňa nás tak príjemným pocitom šťastia a spolupatričnosti.

Láska však môže zahŕňať aj silný citový vzťah k nejakej veci či myšlienke. Z psychologického hľadiska je preto zaraďovaná medzi primárne ľudské potreby.

iStock

V súvislosti s láskou nám väčšinou hneď ako prvá príde na um práve láska partnerská, teda láska k osobe, s ktorou chceme vo väčšine prípadov zdieľať celý náš život.

Človek je tvorom spoločenským, pre ktorého je prirodzené deliť sa o svoje radosti a starosti s inými ľuďmi. Väčšina z nás preto postupom času povýši tento krásny cit na niečo hmatateľnejšie, napríklad uzavretím manželstva a vytvorením rodiny.

V tomto bode sa potom láska stretáva už aj s legislatívnymi povinnosťami, ktoré jej dávajú akýsi ucelený právny rámec.

Manželstvo je právny vzťah

Ak je Vaša láska taká silná a vrúcna, že ste sa rozhodli vstúpiť do manželstva s milovanou osobou, už čoskoro zrejme zistíte, že prídete do kontaktu s mnohými právnymi predpismi upravujúcimi túto oblasť spoločenského života.

Manželstvo je v slovenskom rodinnom práve zakotvené ako trvalé spoločenstvo muža a ženy, pričom jeho hlavným cieľom je založenie rodiny a výchova detí. Manželský vzťah je preto vzťahom právnym, ktorý je postavený na zásadách dobrovoľnosti a rovnoprávnosti medzi manželmi.

Prečítajte si viac: Sobášny obrad v litere zákona

Manželstvo ako právny vzťah však zásadne tak vzniká len pri splnení stanovených zákonných podmienok, predpísanou formou, pričom má presne ustanovený obsah aj účel.

Podľa súčasného právneho poriadku sa zaľúbenci môžu rozhodnúť pre dve rovnoprávne formy manželstva – civilnú a cirkevnú. Slovenský Zákon o rodine č. 36/2005 Z. z. dáva rovnakú váhu obom uvedeným formám.

Samotnému vstupu do manželstva však väčšinou predchádza ešte určitý prejav lásky v podobe aktu zasnúbenia. Keď sa však napokon snúbenci rozhodnú pristúpiť k uzavretiu manželstva, musia už presne nasledovať zákonom predpísaný postup.

Vznik manželstva sa inak nazýva aj sobáš.

Pri výbere konkrétnej formy sobáša ponecháva právny poriadok na vôli snúbencov, pre ktorú z nich sa rozhodnú.

Okrem formy a postupu pri uzatváraní manželstva, zákon napríklad legislatívne upravuje aj práva a povinnosti manželov po vstupe do manželstva. Jedným z najdôležitejších znakov manželstva je, že muž a žena majú v manželstve rovnaké práva a povinnosti.

Prečítajte si aj: Svadba v katolíckom kostole, ako na ňu?

Manželské práva a povinnosti

Manželia sú podľa zákona povinní žiť spolu, byť si verní a vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať a udržiavať zdravé a harmonické rodinné prostredie. Zákon tiež ukladá manželom, že obaja sú povinní starať sa uspokojovanie potrieb rodiny založenej manželstvom a mnoho ďalších nemenej dôležitých povinností.

Z uvedených riadkov je teda zrejmé, že manželská láska má aj svoju právnu podobu, ktorú sme v určitých situáciách povinní prijať a nasledovať a ktorá sa tak stáva neodmysliteľnou súčasťou našich životov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár