Ako na zasadací poriadok pri svadobnom stole: nebojte sa experimentovať! | Svadba | Žena | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
ŽenaSvadba

Ako na zasadací poriadok pri svadobnom stole: nebojte sa experimentovať!

 Mária Kohutiarová   21.11.2013   0

Svadba – to nie je len obrad, nech už je kdekoľvek. Svadba v ponímaní bežných ľudí je práve to veselie, hostina, stretnutie pri slávnostnej príležitosti, kde sa to dobre zvykne roztočiť. Aby to tak bolo, je potrebné okrem dobrého jedla a pitia aj dobrý nos pri taktike so sedením hostí.

Klasický zasadací poriadok nezaberá...

Býva už milým zvykom mať zasadací poriadok aj s peknými menovkami, takže každý trafí na svoje miesto, čo zamedzí chaosu na začiatku hostiny. Dobrý tip je nalepiť hárok s kompletným zasadacím poriadkom celej svadobnej sály na vchodové dvere do nej – ušetrí to čas a hľadanie svojej menovky a stoličky.

Bežný status sedenia – za vrchstolom nevesta so ženíchom, s rodičmi a po jednej strane jedna rodina, po druhej druhá a možno niekde na boku kamaráti, však nie je práve najlepším riešením, ktorý by atmosféru na svadbe sceľoval.

Zväčša dôjde len k tomu, že každá rodina sa baví osve a niekedy si pekne lezú do kapusty, ak nie aj do vlasov. Navyše, v každej rodine sa mladí oddelia od starých, pohnevaní na seba ani nepozrú a väčšina hostí (česť komunikatívnym výnimkám) odíde zo svadby bez toho, aby zistili, s kým vlastne mali tú česť dýchať jeden vzduch – čo je často škoda.

Zázraky sa robiť nedajú, ale niekedy dobré plánovanie sedenia na svadobnej hostine stojí za to.

 

Pohrajte sa s usádzaním svadobčanov

Pokiaľ teda plánujete svadobnú hostinu s približne rovnakým počtom ľudí a viete, že väčšina hostí sa navzájom nepozná, vymedzte si čas aj na plánovanie zasadacieho poriadku trošku inak, ako podľa cti a veku svojej rodiny. Výsledkom vám môžu byť pekné zážitky a vzájomné pozdravovanie sa aj po rokoch – a možno, ako aj v našom prípade, i jedna ďalšia výsledná svadba.

Kto s kým bude sedieť pri svadobnom stole?

Vrchstôl s vami dvoma a svadobnými rodičmi nechajte tak, ako je zvykom – ste predsa stredobodom pozornosti a vaši rodičia si zaslúžia teraz svojich pár minút slávy. Ale buďte odvážni a napriek odporu rodiny neplánujte sedenie hostí tak, aby každá rodina obsadila jedno krídlo stolov.

Na začiatok si potrebujete spísať nielen mená a vek všetkých hostí z oboch rodín, ale aj ich záľuby, vek detí, zamestnanie, koníčky, zvláštne črty, povahy a kadečo iné, trebárs aj to, že či je dotyčná osoba dobrý vtipkár.

A teraz skúste pekne všetky osoby párovať. Záhradkárov so záhradkármi, leteckých modelárov s tými, čo stavajú makety lodí, poctivých vinohradníkov s poctivými degustérmi vína, tých, čo majú rovnako staré deti z jednej rodiny posadiť k stolu tak, aby cezeň pozerali na rodinku ako cez kopirák.

Letca k tomu, čo sa bojí lietať, filozofa k vášnivému diskutérovi, prirodzeného zabávača tam, kde sú príliš vážni ľudia. Už len samotné kombinovanie mien a osôb vám prinesie toľko vzrušenia a smiechu, až si príjemne spolu oddýchnete a zároveň už teraz dopredu si zafixujete uja svojej nastávajúcej ako živel a pratetu z jeho strany budete mať uloženú v mozgovej databáze ako žienku, ktorá sa nebojí ani čerta.

Zábava príde

Prvotný dojem bude samozrejme mierny šok, ale nemajte obavu – na začiatku hostiny pokojne vysvetlite, že ten zasadací poriadok je preto, aby ste sa všetci dobre cítili a našli oproti sebe takého stolujúceho, s ktorým bude o čom hodiť reč. Pomôcť tomu môžete aj podtitulkami na menovkách pri tanieroch, napr. záhradkárska partia, partia modelárov... tak sa chytia témy a budú vedieť, o čom začať.

Nám sa tento experiment napriek tomu, že sa naň naši rodičia pozerali cez prsty a mali z toho obavy, parádne vyplatil. Zábava frčala na plné pecky aj mimo hudby a aj bez litrov alkoholu, všetci sa skvele bavili a napriek tomu, že od našej svadby uplynulo pekných pár rokov, vo všetkej úcte sa dávajú stále náhle zoradené partie pri stole pozdravovať, aj keď sú od seba ďaleko. A hoci tých svadieb v rodine bolo nemálo, tá naša stále dostáva prívlastok „najlepšia, na akej som bol“.

Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?