ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

21.11.2013verzia pre tlač


Ako na zasadací poriadok pri svadobnom stole: nebojte sa experimentovať!

Autor: Mária Kohutiarová

Svadba – to nie je len obrad, nech už je kdekoľvek. Svadba v ponímaní bežných ľudí je práve to veselie, hostina, stretnutie pri slávnostnej príležitosti, kde sa to dobre zvykne roztočiť. Aby to tak bolo, je potrebné okrem dobrého jedla a pitia aj dobrý nos pri taktike so sedením hostí.

Klasický zasadací poriadok nezaberá...

Býva už milým zvykom mať zasadací poriadok aj s peknými menovkami, takže každý trafí na svoje miesto, čo zamedzí chaosu na začiatku hostiny. Dobrý tip je nalepiť hárok s kompletným zasadacím poriadkom celej svadobnej sály na vchodové dvere do nej – ušetrí to čas a hľadanie svojej menovky a stoličky.

Bežný status sedenia – za vrchstolom nevesta so ženíchom, s rodičmi a po jednej strane jedna rodina, po druhej druhá a možno niekde na boku kamaráti, však nie je práve najlepším riešením, ktorý by atmosféru na svadbe sceľoval.

Zväčša dôjde len k tomu, že každá rodina sa baví osve a niekedy si pekne lezú do kapusty, ak nie aj do vlasov. Navyše, v každej rodine sa mladí oddelia od starých, pohnevaní na seba ani nepozrú a väčšina hostí (česť komunikatívnym výnimkám) odíde zo svadby bez toho, aby zistili, s kým vlastne mali tú česť dýchať jeden vzduch – čo je často škoda.

Zázraky sa robiť nedajú, ale niekedy dobré plánovanie sedenia na svadobnej hostine stojí za to.

 

Pohrajte sa s usádzaním svadobčanov

Pokiaľ teda plánujete svadobnú hostinu s približne rovnakým počtom ľudí a viete, že väčšina hostí sa navzájom nepozná, vymedzte si čas aj na plánovanie zasadacieho poriadku trošku inak, ako podľa cti a veku svojej rodiny. Výsledkom vám môžu byť pekné zážitky a vzájomné pozdravovanie sa aj po rokoch – a možno, ako aj v našom prípade, i jedna ďalšia výsledná svadba.

Kto s kým bude sedieť pri svadobnom stole?

Vrchstôl s vami dvoma a svadobnými rodičmi nechajte tak, ako je zvykom – ste predsa stredobodom pozornosti a vaši rodičia si zaslúžia teraz svojich pár minút slávy. Ale buďte odvážni a napriek odporu rodiny neplánujte sedenie hostí tak, aby každá rodina obsadila jedno krídlo stolov.

Na začiatok si potrebujete spísať nielen mená a vek všetkých hostí z oboch rodín, ale aj ich záľuby, vek detí, zamestnanie, koníčky, zvláštne črty, povahy a kadečo iné, trebárs aj to, že či je dotyčná osoba dobrý vtipkár.

A teraz skúste pekne všetky osoby párovať. Záhradkárov so záhradkármi, leteckých modelárov s tými, čo stavajú makety lodí, poctivých vinohradníkov s poctivými degustérmi vína, tých, čo majú rovnako staré deti z jednej rodiny posadiť k stolu tak, aby cezeň pozerali na rodinku ako cez kopirák.

Letca k tomu, čo sa bojí lietať, filozofa k vášnivému diskutérovi, prirodzeného zabávača tam, kde sú príliš vážni ľudia. Už len samotné kombinovanie mien a osôb vám prinesie toľko vzrušenia a smiechu, až si príjemne spolu oddýchnete a zároveň už teraz dopredu si zafixujete uja svojej nastávajúcej ako živel a pratetu z jeho strany budete mať uloženú v mozgovej databáze ako žienku, ktorá sa nebojí ani čerta.

Zábava príde

Prvotný dojem bude samozrejme mierny šok, ale nemajte obavu – na začiatku hostiny pokojne vysvetlite, že ten zasadací poriadok je preto, aby ste sa všetci dobre cítili a našli oproti sebe takého stolujúceho, s ktorým bude o čom hodiť reč. Pomôcť tomu môžete aj podtitulkami na menovkách pri tanieroch, napr. záhradkárska partia, partia modelárov... tak sa chytia témy a budú vedieť, o čom začať.

Nám sa tento experiment napriek tomu, že sa naň naši rodičia pozerali cez prsty a mali z toho obavy, parádne vyplatil. Zábava frčala na plné pecky aj mimo hudby a aj bez litrov alkoholu, všetci sa skvele bavili a napriek tomu, že od našej svadby uplynulo pekných pár rokov, vo všetkej úcte sa dávajú stále náhle zoradené partie pri stole pozdravovať, aj keď sú od seba ďaleko. A hoci tých svadieb v rodine bolo nemálo, tá naša stále dostáva prívlastok „najlepšia, na akej som bol“.

Mária Kohutiarová

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia