ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

21.11.2013verzia pre tlač


Ako na zasadací poriadok pri svadobnom stole: nebojte sa experimentovať!

Autor: Mária Kohutiarová

Svadba – to nie je len obrad, nech už je kdekoľvek. Svadba v ponímaní bežných ľudí je práve to veselie, hostina, stretnutie pri slávnostnej príležitosti, kde sa to dobre zvykne roztočiť. Aby to tak bolo, je potrebné okrem dobrého jedla a pitia aj dobrý nos pri taktike so sedením hostí.

Klasický zasadací poriadok nezaberá...

Býva už milým zvykom mať zasadací poriadok aj s peknými menovkami, takže každý trafí na svoje miesto, čo zamedzí chaosu na začiatku hostiny. Dobrý tip je nalepiť hárok s kompletným zasadacím poriadkom celej svadobnej sály na vchodové dvere do nej – ušetrí to čas a hľadanie svojej menovky a stoličky.

Bežný status sedenia – za vrchstolom nevesta so ženíchom, s rodičmi a po jednej strane jedna rodina, po druhej druhá a možno niekde na boku kamaráti, však nie je práve najlepším riešením, ktorý by atmosféru na svadbe sceľoval.

Zväčša dôjde len k tomu, že každá rodina sa baví osve a niekedy si pekne lezú do kapusty, ak nie aj do vlasov. Navyše, v každej rodine sa mladí oddelia od starých, pohnevaní na seba ani nepozrú a väčšina hostí (česť komunikatívnym výnimkám) odíde zo svadby bez toho, aby zistili, s kým vlastne mali tú česť dýchať jeden vzduch – čo je často škoda.

Zázraky sa robiť nedajú, ale niekedy dobré plánovanie sedenia na svadobnej hostine stojí za to.

 

Pohrajte sa s usádzaním svadobčanov

Pokiaľ teda plánujete svadobnú hostinu s približne rovnakým počtom ľudí a viete, že väčšina hostí sa navzájom nepozná, vymedzte si čas aj na plánovanie zasadacieho poriadku trošku inak, ako podľa cti a veku svojej rodiny. Výsledkom vám môžu byť pekné zážitky a vzájomné pozdravovanie sa aj po rokoch – a možno, ako aj v našom prípade, i jedna ďalšia výsledná svadba.

Kto s kým bude sedieť pri svadobnom stole?

Vrchstôl s vami dvoma a svadobnými rodičmi nechajte tak, ako je zvykom – ste predsa stredobodom pozornosti a vaši rodičia si zaslúžia teraz svojich pár minút slávy. Ale buďte odvážni a napriek odporu rodiny neplánujte sedenie hostí tak, aby každá rodina obsadila jedno krídlo stolov.

Na začiatok si potrebujete spísať nielen mená a vek všetkých hostí z oboch rodín, ale aj ich záľuby, vek detí, zamestnanie, koníčky, zvláštne črty, povahy a kadečo iné, trebárs aj to, že či je dotyčná osoba dobrý vtipkár.

A teraz skúste pekne všetky osoby párovať. Záhradkárov so záhradkármi, leteckých modelárov s tými, čo stavajú makety lodí, poctivých vinohradníkov s poctivými degustérmi vína, tých, čo majú rovnako staré deti z jednej rodiny posadiť k stolu tak, aby cezeň pozerali na rodinku ako cez kopirák.

Letca k tomu, čo sa bojí lietať, filozofa k vášnivému diskutérovi, prirodzeného zabávača tam, kde sú príliš vážni ľudia. Už len samotné kombinovanie mien a osôb vám prinesie toľko vzrušenia a smiechu, až si príjemne spolu oddýchnete a zároveň už teraz dopredu si zafixujete uja svojej nastávajúcej ako živel a pratetu z jeho strany budete mať uloženú v mozgovej databáze ako žienku, ktorá sa nebojí ani čerta.

Zábava príde

Prvotný dojem bude samozrejme mierny šok, ale nemajte obavu – na začiatku hostiny pokojne vysvetlite, že ten zasadací poriadok je preto, aby ste sa všetci dobre cítili a našli oproti sebe takého stolujúceho, s ktorým bude o čom hodiť reč. Pomôcť tomu môžete aj podtitulkami na menovkách pri tanieroch, napr. záhradkárska partia, partia modelárov... tak sa chytia témy a budú vedieť, o čom začať.

Nám sa tento experiment napriek tomu, že sa naň naši rodičia pozerali cez prsty a mali z toho obavy, parádne vyplatil. Zábava frčala na plné pecky aj mimo hudby a aj bez litrov alkoholu, všetci sa skvele bavili a napriek tomu, že od našej svadby uplynulo pekných pár rokov, vo všetkej úcte sa dávajú stále náhle zoradené partie pri stole pozdravovať, aj keď sú od seba ďaleko. A hoci tých svadieb v rodine bolo nemálo, tá naša stále dostáva prívlastok „najlepšia, na akej som bol“.

Mária Kohutiarová

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia