Ako sa vysporiadať s hyperpigmentáciou? Urobte si v tom poriadok.

PR 1

Hoci je hyperpigmentácia jedným z najčastejších problémov, ktoré sa môžu prejaviť na pleti, je veľmi zložité ju liečiť a zbaviť sa jej. Práve preto má negatívny vplyv na sebavedomie a život jedinca.

Najčastejšie sa na koži objavuje pri hormonálnych zmenách, teda najmä v tehotenstve alebo v čase menopauzy. V dôsledku poškodenia pleti ultrafialovým žiarením sa však môže objaviť kedykoľvek.

Pri hyperpigmentácii je typické stmavnutie kože v dôsledku zvýšenej produkcie melanínu, pigmentu, ktorý sfarbuje pleť.

Hyperpigmentácie sa zvyčajne ľudia snažia zbaviť topickou aplikáciou rôznych prípravkov. Donedávna sa medzi najobľúbenejšie prostriedky radil hydrochinón. Pretože sa však stále špekuluje o jeho zdravotnej nezávadnosti alebo závadnosti, začínajú sa trendy liečby hyperpigmentácie orientovať trochu iným smerom. Existujú totiž nové lokálne aplikovateľné látky, ktoré sľubujú, že s hyperpigmentáciou zatočí. Poďme sa im pozrieť na zúbok!

Zatočte s hyperpigmentáciou s denným a nočným krémom proti nadmernej pigmentácii White Balance Duo!

Ako vlastne hyperpigmentácia vzniká? Rozdeľujeme ju na niekoľko typov:

Melazma: často sa jej hovorí aj „maska ​​tehotenstva“. Objavuje sa na pokožke, ktorá je často vystavená slnečnému žiareniu, teda najmä na tvári. Môže sa objaviť u kohokoľvek, častejšie však k jej rozvoju dochádza u ľudí s tmavšou pleťou. K rozvoju melazmy sú náchylné ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, estrogény alebo sú to ženy v tehotenstve.

Pozápalové hyperpigmentácie: rozvíja sa po zranení alebo zápale kože ako je akné, ekzém alebo napríklad psoriáza, kedy dôjde k zvýšeniu produkcie pigmentu, čo v dôsledku vedie k vzniku tmavých oblastí na pokožke. Aj tento typ hyperpigmentácie je častejší u osôb s tmavším tónom pleti.

Poškodenie slnečným žiarením: nadmerné vystavovanie pleti ultrafialovému žiareniu je najčastejšou príčinou vzniku hyperpigmentácie u osôb so svetlejšou pleťou. Slnečné žiarenie navyše prejavy melazmy zhoršuje.

Keďže je hyperpgimentácia veľmi častým problémom, neustále prebiehajú rôzne vedecké prieskumy ohľadom nových látok, ktoré dokážu hyperpigmentáciu bezpečne eliminovať a tmavé škvrny zosvetliť.

Samozrejme najlepšie je svoju pleť chrániť tak, aby vôbec k rozvoju hyperpigmentácie nedošlo, a to dennou aplikáciou prípravkov s minimálnym SPF 30. Lenže

keď už sa raz hyperpigmentácia rozvinie, je potrebné prikročiť k látkam, ktoré s ňou zatočia.

A aké to sú?

Arbutín

Prírodný derivát hydrochynínu, ktorý sa derivuje z rastlín, najmä z jedného typu brusnice a z čučoriedok. Obvykle sa v prípravkoch nachádza v kombinácii s ďalšími látkami, ktoré majú potenciál pleť zosvetliť. V prípravkoch väčšinou nájdeme arbutín v 3% koncentrácii. Pri tejto koncentrácii vedecké štúdie dokazujú, že pleť dokáže skutočne zosvetliť.

Niacínamid

Jedna z foriem vitamínu B3 sa chová veľmi podobne ako sója, kedy inhibuje transport melanozómov do vrchných vrstiev pleti. Využíva sa v mnohých kozmetických prípravkoch, nielen vďaka svojmu potenciálu pleť zosvetliť, ale aj pre svoje antioxidačné vlastnosti.

Vyskúšajte Dermaheal Super Brightening sérum proti hyperpigmentácií, ktoré v sebe pre najvyššiu bieliacu účinnosť kombinuje arbutín a niacinamid a tiež obsahuje sójový olej.

Kyselina kojová

Tento antioxidant sa získava najmä z húb, v oveľa menšej miere potom z rastlín. Rozkladá melanín v pleti a pôsobí preventívne proti jeho produkcii v koži. V prípravkoch na zosvetlenie pleti sa obvykle nachádza v 1% – 4%  koncentrácii ,pričom u týchto koncentrácií bola klinickými testami preukázaná účinnosť.

Užite si zosvetľujúcu silu kyseliny kojovej v sére White Balance Click. Zbaví vás stareckých škvŕn aj hyperpigmentácie spôsobené slnečným žiarením!

Sója

Sója sa derivuje zo sójových bôbov a veľmi často sa využíva na zosvetlenie pleti v rôznych hydratačných prípravkoch. Funguje na princípe potlačenia prenosu melanozómov do vrchnej vrstvy kože, čo spôsobuje jej stmavenie. Vedecké štúdie skutočne preukázali, že sója dokáže potlačiť presun pigmentu na povrch pleti.

Kyselina elagová

Táto prírodná látka je derivovaná z jahôd, čerešní, granátových jabĺk a ďalších plodov. Pôsobí ako silný antioxidant a potláča enzýmy, ktoré sú nevyhnutné pre produkciu melanínu. Aj keď meno tejto látky v podstate nepoznáme, buďme si istí, že o nej ešte budeme počuť!

Lignín peroxidáza

Tento enzým, ktorý pochádza z húb, má schopnosť v pleti rozkladať melanín. Okrem iného ho nájdeme v celulóze. Keď sa rozloží, celulózu zosvetlí. Práve týmto spôsobom sa celulóza zosvetľuje pre ďalšie použitie v papierenskom priemysle. A práve počas tohto procesu sa zistilo, že má táto látka svoje zosvetľujúce schopnosti, ktoré je možné využiť aj pre vybielenie pleti.

Sladké drievko

Z koreňa sladkého drievka sa derivuje bezpočet extraktov. U jedného z nich, liquirtinu, bola preukázaná účinnosť v boji s hyperpigmentáciou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ťažko ťažko Cry teraz skúšam taký B-Bomb z popupstore a ten ich nejak postupne bieli ale ide to i keď pomaly

Pridaj komentár