Zrkadlenie na pracovnom trhu | Kariéra | Kariéra | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 23.09.2017 | meniny má Zdenka  
KariéraKariéra

Zrkadlenie na pracovnom trhu

 Mgr. Mária Rippová   04.10.2011   0

foto: isifa.com

Patríte k ľuďom, ktorí sa snažia zaradiť späť do pracovného procesu po dlhšej prestávke? Jednou zo skupín žien a mužov, pre ktorých by nasledujúce riadky mohli byť užitočné sú tí, ktorí sa chcú vrátiť po materskej/rodičovskej dovolenke späť do práce.

Návodov, inštrukcií a šablón ako písať životopis, ako podať ruku, ako sa pripraviť na pohovor, zaiste veľmi užitočných - nájdete všade také množstvo, až Vám z toho môže ostať úzko. Stretli sme sa s mnohými ľuďmi, ktorí pri všetkej snahe, inteligencii a rozhľade nedokázali, nemohli s uvedenými formálnymi postupmi pracovať. Zábrany sa ťažko popisujú na tak malom priestore. Boli a sú rôzne. Strata sebadôvery, protichodné  návody, „zaručené“ rady známych, množstvo informácií, vnútorný zmätok, nedostatočná podpora zo strany partnera, rodiny a mnohé ďalšie. Zamotaný kruh.

Zhrňme si stručne pár podstatných zásad - ako začať:

Ujasnite si, akú prácu chcete vykonávať, vyhľadajte si pracovné pozície, vyhľadajte si spoločnosti, pre ktoré by ste chceli a mohli pracovať.

Pri uchádzaní sa o prácu vystúpte z radu už v počiatočnej fáze reagovania na ponuku. Nespamujte! Ku každej pracovnej pozícii pristúpte unikátne- vyzdvihnite to podstatné vo vzťahu k nej v CV, motivačnom liste, aktualizujte dátumy. Nekopírujte vzory. Pripravte si oku lahodiace jednoduché dokumenty, ktoré budú ľudia na druhej strane radi čítať.Menej je viac.

Nepíšte 5 stranové životopisy, garantujem Vám že ich nikto nebude čítať. Stručne, jasne, vzbudiť zvedavosť (napríklad prostredníctvom motivačného listu) tak, aby Vás určite chceli spoznať.

Veďte si zoznam a priebeh jednotlivých výberových konaní (najlepšie je mať ho stále so sebou!).

Buďte pripravení na telefonáty kedykoľvek počas dňa (ak práve nemôžete hovoriť, stručne to vysvetlite volajúcemu, vyžiadajte si kontakt a ozvite sa späť). Telefonovať Vám môže potenciálny zamestnávateľ alebo sprostredkovateľ, môže ísť len o doplnenie údajov v životopise, o dohodnutie termínu schôdzky, niekedy aj o tzv.telefonický pohovor.

Iniciatíva a energia musí byť na Vašej strane. Preto pár dní po zaslaní žiadosti pokojne volajte do firmy, uistite sa, či dostali Vaše materiály v poriadku...zdôrazníte tým svoj záujem.

Buďte ústretoví v ladení termínu stretnutia vo firme, majte vopred premyslené, komu požičiate deti :-) preukážete tým organizačné schopnosti tak potrebné nielen pre daný moment, ale najmä pre Vašu každodennú rutinu v práci.

Nestavajte sa do pozície – som zúfalý/á, vezmem akúkoľvek prácu (aj keď práve môžete byť na vrchole zúfalstva, nechajte si to pre seba, pre svoje okolie, nie pre potenciálneho zamestnávateľa – chceli by ste Vy zamestnať zúfalca?!)

Ak ste hlboko zamotaní v kruhu myšlienok – zväčša negatívnych, ktoré Vás k cieľu neprivedú, skúste sa zastaviť, nadýchnuť sa, začať od znovu! A z vnútra. Sústreďte sa na to, čo skutočne chcete, môžete, musíte, sústreďte sa na danú úlohu, ale PRIMERANE, nie URPUTNE. Viete, že urputná snaha zväčša nikam nevedie. Ak si neviete poradiť, neváhajte osloviť odborníkov, nie je na tom nič čudné. Výsledky pri tomto druhu poradenstva  sú často prekvapivé pre všetky zúčastnené strany (vrátane poradcu)!

V priebehu akcie

  • Pozrite sa do svojho vnútorného zrkadla, hľadajte v sebe to, v čom ste silní a dobrí. Nezabúdajte na svoje sny, samozrejme v kontexte reality. Usmejte sa na seba, znie to ako klišé, ale majte sa primerane radi/y!
  • Spíšte, vyslovte svoje silné a slabé stránky, pomôže to pri ich uvedomení si. Ak márne pátrate hlavne po tých silných, požiadajte okolie o nastavenie zrkadla.
  • Myslite na svoje pracovné i súkromné (rodinné) úspechy. Máte za sebou niekoľko rokov manažérskej práce, čo si asi ťažko niektorá z Vás na prvý pohľad uvedomí!
  • Aj v tejto fáze nie je hanbou požiadať o odbornú pomoc.
  • Ak sa Vám dlhšie nedarí, zvážte výber pozícií, ktoré sú možno o úroveň nižšie, než je Váš vysnívaný sen. Treba začať, zvážiť reálne možnosti (aj skĺbenie starostlivosti o škôlkarov a prácu).

Keď ste zvládli začiatok a priebežnú sumarizáciu seba samých, budete mať pravdepodobne možnosť ísť sa predstaviť k potenciálnemu zamestnávateľovi osobne. Nabudúce vám ponúkneme pár zásad ktorých sa môžete držať pred, počas i po pohovore.

Autorka pracuje ako pracovný a organizačný psychológ v spoločnosti Jobpoint.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Hráme sa s gaštanmi
23.09.2017   0
Ak na prechádzke jesenným parkom nazbierate s deťmi gaštany, okrem vyrábania figúrok ich môžete využiť ako dekoráciu a poslúžia aj pre deti na hranie.
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?