ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 19.08.2017 | meniny má Lýdia  
KariéraKariéra

Na čo myslieť pri návrate do práce po materskej

 Mária Kopčíková   06.07.2017   2

Tri (päť, sedem, desať) rokov ubehlo a vy pomaly rozmýšľate o tom, že sa vrátite do práce, že okrem starostlivosti o deti a rodinu pôjdete ešte zarábať.

Iste pekná myšlienka, veď aj rodinný rozpočet treba vylepšiť, realizovať sa inde než na trase kuchyňa – škôlka – škola, posunúť sa ďalej v kariére ...

Dôvody na návrat do pracovného procesu môžeme mať rôzne, podobne ako aktuálnu situáciu, v ktorej sa do práce vraciame.

Shutterstock

 

Niekto má po ruke dve babičky, krstnú mamu svojich detí a ochotnú pani susedu, ktorá v prípade potreby postráži chorého škôlkara, kým mama bude počas skúšobnej doby musieť sedieť v práci.

Druhý zase má sám seba, manžela pravidelne na služobkách mimo mesta trvalého bydliska a to je všetko, takže si svoje plánovanie musí premyslieť v úplne iných súvislostiach.

Ak uvažujete o návrate do práce

  • Povedzte si sama pre seba, čo je vašou motiváciou, prečo sa vlastne chcete opäť zamestnať. Keď si pomenujete PREČO, možno bude pre vás jednoduchšie hľadať odpoveď na AKO a KDE?
  • Na mieste je aj uvažovanie o tom, či sa vrátite na pôvodné miesto, či sa vôbec máte kam vrátiť, alebo ste sa počas pár rokov doma „presunuli niekam inam“ a prácu si budete hľadať v úplne inej branži.

Urobte si sumár toho, čo robíte počas celého dňa. Vezmite pero a papier a spíšte si, čo reálne robíte od chvíle ako vstanete, až kým idete spať. Podrobne.

Potom sa na tento svoj sumár pozrite a odpovedzte si na otázky:

  • kto mi pomáha? S čím? Som s týmto stavom spokojná?
  • kto je na mne závislý a v čom? (Je naozaj závislý?)
  • keď nastúpim do práce, čo mi z tejto „práce“ odbudne? Čo mi ešte pribudne?
  • koľko času mi odbudne/pribudne?
  • Ostáva mi čas pre seba samu?
Shutterstock

 

Ako to reálne bude u vás vyzerať?

To ťažko povedať. Pre niekoho je návrat do práce úplne plynulým, lebo všetko je dobre zabezpečené, rodina pomáha ako môže. Samozrejme, keď príbuzenstvo v blízkom okolí nemáme, musíme sa s novou situáciou vysporiadať sami. Možno je dobré vopred rozmýšľať o tom:

Kto bude čo zabezpečovať?  

Nákupy, odvážanie a vyberanie detí zo školy škôlky (dokedy je škôlka otvorená, stihneme prísť do jej zatvorenia, o koľkej ráno musíme vstať, aby sme stihli prísť napr. na 8.00 do práce?)

Ako vyriešime choroby detí, kedy s nimi niekto musí byť doma?

Čas, kedy dieťa nastupuje do kolektívu (škôlky, či opatrovateľského centra), je zvyčajne časom chorôb. Možno nie vážnych, ale keď nabehnete na model 4 dni v škôlke, 2 týždne so sopľami doma ... ako to bude potom vyzerať s vašou prácou?

Kto si bude môcť brať OČR, ako to vyriešite počas vašej skúšobnej doby? Kto je ďalší, okrem otca a mamy, kto sa v tom čase môže o dieťa postarať? Ak nikoho takého nemáme, nepouvažujeme práce teraz o tom, že oslovíme pani dôchodkyňu susedu (alebo kohokoľvek)?

Toto sú veci, ktoré je vhodné už pri prijímacom pohovore položiť potenciálnemu zamestnávateľovi – či je možná práca z domu, či je možné vo výnimočnom prípade ostať doma aj počas skúšobnej doby.

Aký si vlastne môžem dovoliť pracovný čas?

Po tom, čo si zosumarizujete vaše reálne možnosti, pravdepodobne vám vyjde, čo si v rámci pracovného času môžete dovoliť. Či nebudete mať problém prijať pozíciu, ktorá vyžaduje niekedy aj 12 hodín v práci a občas nejakú služobnú cestu, alebo sa budete musieť zamerať na max 6 hodinový pracovný úväzok.

Shutterstock

 

Toto je realita, s ktorou sa musí väčšina z nás popasovať. Prehodnocovať pre a proti, niekedy je to o tom, že vezmem prácu, ktorá nepustí a šéf nie je náchylný na akékoľvek dohody a potom neustále riešim, kto mi vyzdvihne deti, odvedie ich na hudobku, kto im bude vydávať lieky v čase choroby.

A inokedy je to úplne v pohode, pretože aj v rámci práce sa dá dohodnúť a nie je podstatné, či si svoju robotu urobím dopoludnia o 10.00 alebo večer o 22.00.

Kto bude spokojný a kto menej?

Mám na mysli vás a vášho partnera. Nie vždy sa „práca“ po práci delí rovným dielom a netvrdím, že to tak nevyhnutne musí byť. Je však dobré si pomenovať a vopred stanoviť aspoň nejaké pravidlá, podľa ktorých budete fungovať. Také aby vyhovovali vašej rodine a aby vy ste s tým boli spokojní.

Nie sú to podľa mňa pravidlá univerzálne, lebo každý máme nejaké priority a zabehnuté spôsoby spolužitia. No niekedy práce tá druhá strana úplne nechápe súvislosti, čo to znamená, že mama nebude celý deň doma, lebo bude v práci.

Takže veci treba pomenovať jasne a hovoriť o tom, že sa niečo zmení a bolo by fajn, keby to bola zmena na všetkých stranách, nie len na strane ženy, ktorá ku 100% starostlivosti o deti a domácnosť priberie ešte plný pracovný úväzok :-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
Miša napísané 07.07.2017 12:55

No tak na toto všetko a iné myslim teraz deň/noc... čaká ma to totiž za pár dní... Uf

stastnablcha napísané 06.07.2017 17:58

no toto citat pred tym ako som sla do prace smile je to fakt dolezite sa takto dopredu rozplanovat. robim s ludmi a castokrtat sa mi potom stava, ze ked zobereme mamicku po MD , vsetko jej vyhovuje a po mesiaci mozem hladat odznovu, pretoze zisti ze pracovan doba nekoresponduje s casom skolky a ono sa to len tak proste neutrasie..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   4
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.