ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

26.08.2013verzia pre tlač


Na čo myslieť pri návrate do práce po materskej

Autor: Mária Kopčíková

Tri (päť, sedem, desať) rokov ubehlo a vy pomaly rozmýšľate o tom, že sa vrátite do práce, že okrem starostlivosti o deti a rodinu pôjdete ešte zarábať.

Iste pekná myšlienka, veď aj rodinný rozpočet treba vylepšiť, realizovať sa inde než na trase kuchyňa – škôlka – škola, posunúť sa ďalej v kariére ... dôvody na návrat do pracovného procesu môžeme mať rôzne, podobne ako aktuálnu situáciu, v ktorej sa do práce vraciame.

Niekto má po ruke dve babičky, krstnú mamu svojich detí a ochotnú pani susedu, ktorá v prípade potreby postráži chorého škôlkara, kým mama bude počas skúšobnej doby musieť sedieť v práci. Druhý zase má sám seba, manžela pravidelne na služobkách mimo mesta trvalého bydliska a toť vsjo, takže si svoje plánovanie musí premyslieť v úplne iných súvislostiach.

Ak uvažujete o návrate do práce

  • Povedzte si sama pre seba, čo je vašou motiváciou, prečo sa vlastne chcete opäť zamestnať. Keď si pomenujete PREČO, možno bude pre vás jednoduchšie hľadať odpoveď na AKO a KDE?
  • Na mieste je aj uvažovanie o tom, či sa vrátite na pôvodné miesto, či sa vôbec máte kam vrátiť, alebo ste sa počas pár rokov doma „presunuli niekam inam“ a prácu si budete hľadať v úplne inej branži.

Urobte si sumár toho, čo robíte počas celého dňa. Vezmite pero a papier a spíšte si, čo reálne robíte od chvíle ako vstanete, až kým idete spať. Podrobne.

Potom sa na tento svoj sumár pozrite a odpovedzte si na otázky:

  • kto mi pomáha? S čím? Som s týmto stavom spokojná?
  • kto je na mne závislý a v čom? (Je naozaj závislý?)
  • keď nastúpim do práce, čo mi z tejto „práce“ odbudne? Čo mi ešte pribudne?
  • koľko času mi odbudne/pribudne?
  • Ostáva mi čas pre seba samu?

Ako to reálne bude u vás vyzerať?

To ťažko povedať. Pre niekoho je návrat do práce úplne plynulým, lebo všetko je dobre zabezpečené, rodina pomáha ako môže. Samozrejme, keď proste príbuzenstvo v blízkom okolí nemáme, musíme sa s novou situáciou vysporiadať sami. Možno je dobré vopred rozmýšľať o tom:

Kto bude čo zabezpečovať?  Nákupy, odvážanie a vyberanie detí zo školy škôlky (dokedy je škôlka otvorená, stihneme prísť do jej zatvorenia, o koľkej ráno musíme vstať, aby sme stihli prísť napr. na 8.00 do práce?)

Ako vyriešime choroby detí, kedy s nimi niekto musí byť doma? Čas, kedy dieťa nastupuje do kolektívu (škôlky, či opatrovateľského centra), je zvyčajne časom chorôb. Možno nie vážnych, ale keď nabehnete na model 4 dni v škôlke, 2 týždne so sopľami doma ... ako to bude potom vyzerať s vašou prácou? Kto si bude môcť brať OČR, ako to vyriešite počas vašej skúšobnej doby? Kto je ďalší, okrem otca a mamy, kto sa v tom čase môže o dieťa postarať? Ak nikoho takého nemáme, nepouvažujeme práce teraz o tom, že oslovíme pani dôchodkyňu susedu (alebo kohokoľvek)?

Toto sú veci, ktoré je vhodné už pri prijímacom pohovore položiť potenciálnemu zamestnávateľovi – či je možná práca z domu, či je možné vo výnimočnom prípade ostať doma aj počas skúšobnej doby.

Aký si vlastne môžem dovoliť pracovný čas? Po tom, čo si zosumarizujete vaše reálne možnosti, pravdepodobne vám vyjde, čo si v rámci pracovného času môžete dovoliť. Či nebudete mať problém prijať pozíciu, ktorá vyžaduje niekedy aj 12 hodín v práci a občas nejakú služobnú cestu, alebo sa budete musieť zamerať na max 6 hodinový pracovný úväzok.

Toto je realita, s ktorou sa musí väčšina z nás popasovať. Prehodnocovať pre a proti, niekedy je to o tom, že vezmem prácu, ktorá nepustí a šéf nie je náchylný na akékoľvek dohody a potom neustále riešim, kto mi vyzdvihne deti, odvedie ich na hudobku, kto im bude vydávať lieky v čase choroby. A inokedy je to úplne v pohode, pretože aj v rámci práce sa dá dohodnúť a nie je podstatné, či si svoju robotu urobím dopoludnia o 10.00 alebo večer o 22.00.

Kto bude spokojný a kto menej? Mám na mysli vás a vášho partnera. Nie vždy sa „práca“ po práci delí rovným dielom a netvrdím, že to tak nevyhnutne musí byť. Je však dobré si pomenovať a vopred stanoviť aspoň nejaké pravidlá, podľa ktorých budete fungovať. Také aby vyhovovali vašej rodine a aby vy ste s tým boli spokojní.

Nie sú to podľa mňa pravidlá univerzálne, lebo každý máme nejaké priority a zabehnuté spôsoby spolužitia. No niekedy práce tá druhá strana úplne nechápe súvislosti, čo to znamená, že mama nebude celý deň doma, lebo bude v práci. Takže veci treba pomenovať jasne a hovoriť o tom, že sa niečo zmení a bolo by fajn, keby to bola zmena na všetkých stranách, nie len na strane ženy, ktorá ku 100% starostlivosti o deti a domácnosť priberie ešte plný pracovný úväzok :-)

Foto: isifa.com

 

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

dasa napísané 23.09.2011 13:39 answer email

ak sa chcete hneď na pohovore opýtať, či je možné vo výnimočnom prípade ostať doma aj počas skúšobnej doby, tak tam radšej ani nechoďte...veľmi zlá rada, pani Kopčíková

austin napísané 27.01.2012 11:05 answer email

Nie vzdy. Hodne zalezi, s akym pocitom clovek na pohovor ide. Ci s pocitom ja chudacik, urcite ma nezberu, alebo s pocitom, ja som clovek, co vam vie vela ponuknut a preto sa pytam, ci vieto ponuknut aj nieco vy mne. Otazka je samozrejme, ako flexibilna mama je. Ja ked som si hladala pracu, bolo to sice s malou dusou, ale s vedomim si vlastnej hodnoty.

Na druhej strane, cely zivot sa stale nieco ucim a myslim, ze mam co ponuknut (hehe, nie ze by som bola taka namyslena, len si treba niekedy uvedomit, ze aj pri pohovore sa rozhduje nie len zamestnavatel, ale aj buduci zamestnanec. A trochu sebavedomia niekdy neuskodi.) Nie arogancie samozrejme

Katarina napísané 10.05.2012 10:44 answer email

Praveze to treba povedat a vydiskutovat si to dopredu, nie riesit, az ked sa stane. Ja som vzdy vopred povedala, ze moja priorita je rodina a ak su deti chore, som to ja, kto ostava s nimi doma. Bolo viac zamestnavatelov, ktori to akceptovali, nez tych, co nie.

pe84 napísané 27.08.2013 14:47 answer email

Presne, normalny clovek to musi pochopit...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia