Externé formy štúdia na vysokej škole

Mária Kopčíková 3
foto: isifa,com

Po predošlom článku, ktorý sa venoval termínom podávania prihlášok na vysoké školy, som dostala spätnú väzbu, že treba ešte zahrnúť aj externé formy štúdia, pre mamy, ktoré by si radi doplnili vzdelanie a mohli by študovať popri zamestnaní.

Takže, nech sa páči.

Externé štúdium na vysokej škole

je jednou z dvoch základných foriem najčastejšie vysokoškolského štúdia. Externá forma štúdia je nepochybne náročnejšia ako denné štúdium. Litera zákona hovorí, že „denné štúdium je založené najmä na dennej účasti študenta na štúdiu, zatiaľ čo externá forma štúdia je skôr o samo štúdiu a konzultáciách“.

Dať sa na štúdium popri zamestnaní alebo popri materskej dovolenke si podľa mňa vyžaduje odvahu a hlavne dobrú organizáciu času. Vzdelávací proces, projekty, konzultácie a skúšky si vyžadujú obrovské nasadenie, sústredenie, výdrž. Mnohé veci si študenti musia naštudovať sami.

Ďalšou položkou je školné, ktoré sa u nás za externé štúdium platí – tak na štátnych, ako na súkromných školách.

Možnosti štúdia

Externé formy štúdia umožňuje pomerne dosť veľa škôl, v rôznych odboroch. Urobiť tu ich kompletný prehľad by nás stálo dosť miesta J Ak ani sami netušíte, koľko rôznych VŠ na Slovensku máme, tak kliknite sem. Na stránkach jednotlivých škôl by ste mali nájsť informácie o tom, ktoré odbory daná škola umožňuje študovať aj v externej forme. Medzi tými, o ktorých najčastejšie počúvame patri: sociálna práca, právo, manažment, ekonomické odbory alebo niektoré technické smery.

Termíny podávania prihlášok v princípe korešpondujú s termínmi podávania prihlášok na denné štúdium. Len treba vyplniť osobitné tlačivo pre externú formu. Špeciálne termíny nájdete napr. na školách, ktoré majú viacero pobočiek na území SR a termíny podávania prihlášok priebežne posúvajú podľa stavu naplnenosti jednotlivých odborov. Preto treba priebežne sledovať stránky školy, o ktorú by ste mali záujem.

Spoplatňovanie externého štúdia

je na školách rôzne. Celé päťročné štúdium vás môže vyjsť aj na 5000 EUR. Zväčša sa poplatky platia semestrálne a v ponuke škôl nájdete aj splátkové kalendáre. Poplatky sa pohybujú v rozpätí 260 – 2050 EUR.

VŠ zdravotníctva a soc, práce sv. Alžbety        260 EUR/semester

Ekonomická univerzita BA                                650 EUR/ročné školné

STU v Bratislave                                            500 – 1500 EUR/ročné školné

Vzdelávací a konzultačný inštitút v Bratislave   1350 – 2000 EUR/ročné školné

Vysoká škola manažmentu                                2150 EUR/ročné školné

Paneurópska vysoká škola                                2300 EUR/ročné školné

Stredoeurópska vysoká škola v Skalici              1400 – 3500 EUR/ročné školné

Čo môžem získať

Pri výbere vhodného odboru a vzdelávacej inštitúcie je podľa mňa potrebné dobre si zvážiť pomer možných ziskov. Cena za externé štúdium nie je malá a bolo by fajn vopred zistiť aj tieto informácie:

  • Obsah študijného programu – čo sa vlastne môžem naučiť, či je to to, čo očakávam, nakoľko je to v súlade s prácou, ktorú na základe tohto vzdelania chcem robiť,
  • Kde sa vyučovanie koná – nie vždy je to tam, kde je sídlo školy. Čiže o koľko sa mi reálne navýšia náklady na prípadné ubytovanie, stravu a cestovné do miesta výučby,
  • Kto sú vyučujúci – čo majú za sebou, do akej miery sú verejnosti (aj odbornej) známi, aké majú referencie,
  • Aké celkové hodnote má škola – okrem samotných údajov danej inštitúcie môžete preštudovať aj nezávislé rankingové hodnotenie.
  • Či naozaj pre svoju budúcnosť potrebujem študovať na VŠ – či mi ide o titul pred menom alebo o konkrétne informácie – zručnosti (aj advokát unavený z dennej praxe pokojne ide študovať záhradnú architektúru ako hobby), či namiesto priameho štúdia na VŠ nepostačí nejaký vhodný kurz.

Veľa šťastia, keď sa rozhodnete rozširovať svoje vedomosti!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. rada by som zacala studovat. mam dve male deti. v zahranici existuju aj online moznosti studia. rozmyslam nad tymto sposobom.

  2. Načo tam pletiete STU ked na viarych odboroch, zvlašť na tých atraktívnejších majú iba klamlivo uvedené, že sa u nich dá študovať externe ale prafda je taká že to neotvárajú už pár rokov!!! Pozdravujem tým FCHPT,klamári su to!!! len aby z ludí vytiahli peniaze za B-typ co je denné študium bez predmetov ktoré neskor aj tak treba spravit ale za peniaze,nach ide do riti aj cela STUcka uz ma to nebaví!!! Evil Evil Evil Evil

  3. Ja vďaka vám chodím už rok na Vzdelávací a konzultačný inštitút v Bratislave VŠMVV Praha – http://www.vip-vs.sk – a neviem si to vynachváliť!

    Ďakujem vám za radu, inak by som o tejto škole nevedela zwinker

    Mám za sebou prvý rok, štúdium nie je jednoduché, ale veľmi ma baví, vyučujúci sú super, priateľskí, vyznajú sa a čo je skvelé, prednášky a skúšky sú v piatok poobede a v sobotu, takže ani z práce skoro vôbec nič nevynechám. No mám super šéfa, ktorému nevadí, že v piatok poobede odídem skôr.

Pridaj komentár