Ako si hľadať prácu po rodičovskej dovolenke

Bc. Michaela Beňová 1

Venujete sa už nejaký ten rok svojim malým ratolestiam na rodičovskej dovolenke? Chceli by ste sa opäť vrátiť do pracovného nasadenia?

Dnešná situácia na pracovnom trhu môže pôsobiť nepotešujúco, keďže počet voľných pozícií v spoločnostiach ubúda a firmy sa skôr uberajú cestou prepúšťania zamestnancov. Je skúškou šikovnosti a svedomitej prípravy, ako zaujať tých zamestnávateľov, ktorí pracovníkov stále naberajú. Konkurencia medzi uchádzačmi o prácu je dnes prirodzene vyššia, ale na druhej strane nadbieha zamestnávateľom, ktorí si majú možnosť vybrať tých najlepších pracovníkov. Pár rokov strávených doma na materskej sa ale ešte nemusí hneď javiť ako prekážka.

Ak teda zvažujete nájsť si prácu, je dôležié si uvedomiť niekoľko vecí. Určite si oblasť, v ktorej máte záujem pôsobiť. Ideálne je, ak už nejaké pracovné skúsenosti máte a teraz sa chcete ďalej rozvíjať v danej oblasti. Vaše doterajšie skúsenosti sa teda dajú efektívne zhrnúť v prihláške do zamestnania /životopis a motivačný list/. No pokiaľ sa rozhodne účtovníčka presedlať na inú oblasť, napríklad zdravotníctvo, bude o to ťažšie zamestnávateľa presvedčiť o kvalitách, ktoré mu vie ponúknuť. Snažte si preto vytýčiť reálny cieľ.

Sledujte dianie okolo seba. Čítajte lokálne noviny s rubrikou ponuky práce, navštívte pracovné portály na internete /napr. profesia.sk, kariera.sk, cvonline.sk/, dajte vedieť o svojom zámere známym. Niektoré firmy majú uvedené voľné pracovné miesta priamo na svojej webstránke. Táto fáza je skúškou trpezlivosti, iniciatívy a preukázania ozajstného záujmu. Aj keď Vám niektorí zamestnávatelia možno na Vašu žiadosť o prijatie ani neodpovedia, nevzdávajte sa v domnení, že Vás „nechcú“ len kôli tomu, že ste niekoľko rokov mimo pracovného života.

Veľmi záleží na Vašej prezentácii. Dokonca sa dá povedať, že je to rozhodujúci okamih, či zamestnávateľa svojim životopisom zaujmete alebo nie. Je to prvý krok dostať sa bližšie k vysnívanej práci. Nuž, a práve tomuto kroku veľa ľudí venuje menej pozornosti, ako by mali. Váš životopis a sprievodný /resp. motivačný/ list je predsa prvý kontakt so zamestnávateľom a ponúka o Vás aj keď stručné, ale veľmi dôležité informácie. Vypracovanosťou a profesiálnou úrovňou svojho životopisu dávate najavo aj svoju úroveň a záujem o danú pracovnú pozíciu. Na základe toho sa zamestnávateľ rozhoduje, či Vás pozve na osobný pohovor.

Preto, keď sa rozhodnete reagovať na pracovnú ponuku potenciálneho zamestnávateľa, venujte príprave svojich podkladov dostatočný čas. Dajte ich prečítať známemu, alebo niekomu z Vašich blízkych na posúdenie, alebo si ich dajte profesionálne vyhotoviť. Sústreďte svoju pozornosť na to, čo viete zo svojich vedomostí a schopností ponúknuť, prečo by si mali vybrať práve Vás. Nie je to ľahká úloha, ale atraktívny životopis a motivačný list Vám skôr či neskôr prinesie ovocie.

Na záver si mamičky uvedomme, že nie všetko je zlato, čo sa blyští a takisto to platí aj v prípade hľadania si práce. Človek so skúsenosťami a zručnosťami sa nemusí vedieť „predať“ tak ako v sebaprezentácii v životopise, tak ani na osobnom pohovore. Preto zamestnávateľ v mnohých prípadoch uprednostní Vás, pokiaľ sa budete javiť ako schopná a ukážete svoje nadšenie pre prácu a chuť na sebe pracovať.

 

Ilustračné foto:  www.flickr.com/zuzananz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ja som svojho zamestnávateľa na prijímacom pohovore do práce ktorú som v živote nerobila presvedčila otázkou:“ Či má pocit, že sa ju nedokážem naučiť?, Veď ak veľmi chce zvládne to.“ A o dve hodinky mi volal, že ma zoberie. Po čase mi naša vedúca(jeho manželka) povedala, že týmto som ho úpresvedčila…a myslím, že po celý čas našej spolupráce bol spokojný….

Pridaj komentár