Zabíja vás rozvážanie detí? Každá minúta spolu je dar | Inšpirácie a motivácie | Žena | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 21.09.2017 | meniny má Matúš  
ŽenaInšpirácie a motivácie

Zabíja vás rozvážanie detí? Každá minúta spolu je dar

 kika/redakcia   11.09.2017   1

Existuje kopa návodov, ako prežiť dlhú cestu autom s deťmi, ako ich zabaviť, keď idete ďaleko od domova, aby sa každých 5 minút nepýtali obligátnu vetu: „Kedy tam už budeme?“

A pritom počas školského roka, keď musíme prekonávať malé vzdialenosti, ale v dlhých, únavných kolónach, myslíme len na to, aby sme boli po celom dni čo najskôr doma. „Zábava“ v aute sa nekoná.

Shutterstock

 

Hlavou sme možno ešte v práci, občas telefonujeme, občas si krátime čakanie na zelenú kontrolovaním e-mailov... Pomedzi to vylaďujeme inak dokonale naplánovanú logistiku celej rodiny, kontrolka bliká, že by bolo treba ísť na nákup, nejaký nápad na večeru, úlohy, dostať deti včas do postele ...

Veľa z nás využíva tieto chvíle na to, aby sme si „upratali“ deň, myšlienky. Nie je na tom nič zlé, až na taký detail, že aj čas v kolóne sa dá zmysluplne prežiť – v rozhovore s našimi deťmi. Je to úžasná príležitosť niečo sa o nich dozvedieť.

 

Rachel Macy Staffordová, autorka knihy Mama má čas, radí, aby sme sa neobmedzovali iba na obligátne frázy (ako bolo v škole a podobne), ale aby sme deťom kládli otázky, ktoré posilňujú ich predstavivosť a fantáziu:

  • Ako by ste trávili deň, keby ste boli dospelé a nemuseli chodiť do školy?
  • Čo by ste urobili s peniazmi, keby vám niekto dal sto eur?
  • Keby ste si mohli vybrať, kde by ste žili a prečo?
  • Aký najkrajší sen sa vám sníval?
  • Keby ste mohli vysloviť tri želania, čo by ste si želali?
  • Keby ste uvideli bezdomovca a mohli mu niečo dať, čo by to bolo?

Skúste. Sama Rachel sa čuduje, aké zaujímavé informácie sa dozvie a aké debaty sa rozprúdia po takýchto otázkach.

Shutterstock

 

Okrem toho je jeden z jej receptov, ako si užiť zábavu pri rozvážaní detí, spomínanie.

„Moje deti s obľubou počúvajú, ako sa žilo, keď som chodila do základnej školy,“ hovorí Rachel.

„Rozprávam im, ako ma šikanovali a čo by som dnes urobila inak. Opisujem im, ako som každý deň po vyučovaní chodila do otcovej kancelárie s čiernym futrálom na husle v ruke. Rozprávam im o svojom najhoršom školskom obrázku aj o svojej obľúbenej učiteľke.

Moje rozprávanie vyvoláva smiech a podnecuje deti, aby mi aj ony porozprávali podrobnosti o dni strávenom v škole, ktoré z nich inak ťahám veľmi ťažko.“

Lezie vám na nervy, že vám uteká čas pomedzi prsty v kolóne? Zapnite si hudbu a poddajte sa jej, odporúča Rachel.

„Moje deti si v aute azda najviac obľúbili takzvanú tancovačku posediačky, ktorá spočíva v tom, že si pustíme nahlas hudbu a ony sa natriasajú na sedadle, samozrejme so zapnutými pásmi. Vyhoviem im a zosilním zvuk. Príde deň, ani sa nenazdám, keď viac nebudem počuť zo zadného sedadla ich rozbláznené hlasy.“

Ak budete deti najbližšie niekam viesť, nezabudnite na to, že aj toto je čas, ktorý môže byť pre vašu rodinu úžasným darom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
tiež taxikárka napísané 11.09.2017 10:17

Je to tak. Skvely priestor na rozhovor s dietatom, byt povinne zavrety v aute.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
Tekvicové smoothie (od 8 mesiacov)
19.09.2017   0
Tekvica môže byť jedna z prvých druhov zeleniny, ktorú ochutná vaše bábätko. Podávať ju môžete aj ako chutné smoothie.
detske choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   23
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Gastroenterológ radí
19.09.2017   0
Môže mať dieťatko alergiu na kozie mlieko? Stravujem svoje dieťa dostatočne, nemá málo mlieka? Na tieto a aj iné otázky odpovedá detská gastroenterologička MUDr. Mária Krajčírová, PhD.
Nie je soplík, ako soplík
15.09.2017   0
50% pacientov u pediatrov v tomto období sú „soplíky“, ktoré v zásade riešiť netreba. Rodičia často chápu soplíky ako problém, ktorý chcú „riešiť“, odstraňovať, dieťa ich zbavovať.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?