Schovajte telefón, pripravte si pre rodinu úsmev

Kika/redakcia 1

Kedykoľvek musíme čo len chvíľku čakať, na deti pred školou alebo na križovatke, kým blikne zelená, využívame tento čas na to, aby sme vytiahli mobil, skontrolovali smsky, messenger, sociálne siete.

To „pod chvíľou“ podvedomé hladkanie telefónov, nás oberá o čas, sústredenie, energiu, lásku a najmä o prítomnosť, ktorá je len tu a teraz.

Shutterstock

Alibizmus náš milený

Ale veď „všetci“ to robíme, ospravedlňujeme si svoje nutkanie každú chvíľu siahať na telefón, namiesto toho, aby sme prehodnotili svoje správanie.

Možno k tomu potrebujeme pomoc zvonku. Podporu, aby sme sa vedeli od svojich mobilov odpútať. Či už je to večera, výlet alebo šoférovanie.

Rodičov detí zo základnej školy v anglickom Longlands, Middlesbrough, čaká pri vchode značka „Privítajte svoje deti s úsmevom, nie s mobilom.“ Má ich povzbudiť, aby s deťmi viac hovorili.

Pravidlo vraj zabralo a výrazne menej rodičov vidno chodiť po školskom areáli s telefónom v ruke.

No a čo?

Elektroniku však často uprednostňujeme nielen pred deťmi, ale aj pred manželom/manželkou. Je vám známy tento postoj?

„No a čo, že každý večer sedíme vedľa seba na gauči s vlastnými mobilmi alebo počítačmi? No a čo, že si pri večeri, v aute alebo na rande kontrolujeme smartfóny? Prečo by to malo prekážať? Veď máme pre seba celý zvyšok svojho života,“ vyhovárala sa ešte donedávna blogerka Rachel Macy Staffordová, autorka knihy Mama má čas.

Keď však úprimne zhodnotila, ako často siaha za telefónom v prítomnosti manžela a detí, prehodnotila svoje správanie.

Shutterstock

Ak chcete obmedziť používanie mobilov a počítačov, možno budete potrebovať pomoc od tých ľudí, ktorí sú pre vás najdôležitejší. Rachel nás povzbudzuje, aby sme sa s nimi podelili o svoje zámery, napríklad takto:

„Možno budem potrebovať pomoc, aby som sa vedela odpútať od telefónu počas šoférovania, (večere, rodinného výletu). Môžete sa namiesto toho so mnou porozprávať?

„Možno budem potrebovať povzbudenie, keď sa rozhodnem, že nezapnem počítač po vašom návrate zo školy. Naozaj by som sa rada venovala len vám, až kým vás neuložím spať.“

„Rada by som prežila jeden večer v týždni bez mobilu a počítača. Nechceš sa ku mne pridať?

„Budem sa snažiť prežiť jeden deň (večer) v týždni bez elektroniky. Neurobíme to spolu. Pomohlo by mi to.“

Buďte inšpiráciou ostatným

Keď vyslovíte nahlas túžbu oslobodiť si ruky, je väčšia pravdepodobnosť, že vám to pomôže vydržať do konca, ale ktovie, možno navyše inšpirujete aj niekoho iného, aby obmedzil používanie elektroniky, hovorí Rachel, mama s uvoľnenými rukami.

Niekto totiž musí začať čakať inak na dieťa pred školou alebo na jedlo v reštaurácii. Niekto musí začať čakať inak na zelenú na križovatke. Niekto musí – začať rozhovor. Môžete to byť aj vy, kto to začne robiť inak.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. bol som dvakrát na púti do Compostelly. Odpojiť sa od „sveta“ zredukovať použitie elektroniky na absolútne minimum v štýle: „som ok, došiel som tam a tam“ je neskutočne liečivý proces (aj na) závislosť od elektroniky. Vrele odporúčam každému.

Pridaj komentár