ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 19.08.2017 | meniny má Lýdia  
ŽenaInšpirácie a motivácie

Beletria o Bohu, ktorú píšu ženy, je iná

 Alena Ješková   27.03.2016   0

Prišiel čas, keď nevládzem ani nemám chuť čítať náučné knihy o viere, láske, manželstve, morálke, duchovnom boji a pod. Prišlo ku mne čitateľské obdobie mocných ľudských príbehov, kde sú zapojené najmä moje city.

Hrdinovia a hrdinky prechádzajú  tými istými zápasmi, prehrami, otázkami, víťazstvami... ako ja. Spochybňujú seba, boja sa veriť láske, snívajú, zaľúbia sa, utekajú ...

 

V 15-tich som začala premýšľať o Bohu, a preto čítať náučnú kresťanskú literatúru. Aj filozofické dôkazy o Jeho existencii. V 19-tich, kedy som už mala zhltnutých veľmi veľa kníh, som odovzdala Ježišovi život do rúk. V dôvere, že mi bude s Ním dobre. A je – dodnes. 

Beletria o Bohu

Vtedy som sa spýtala, či nie je k dispozícii beletria o Bohu, nie iba vyučujúca literatúra. Proste romány, kde postavy žijú svoj príbeh s Pánom, komunikujú s ním, majú s ním vzťah, On ich vedie..., jednoducho tak, ako to prežívam ja. Ako študentku slovenskej a nemeckej literatúry nikdy neoslovil bulvár, sentimentálne romániky (ani filmy), kde za krátky čas on a ona skončia v posteli. Tušila som, že v partnerskom vzťahu musí ísť o čosi viac. Márne som vtedy hľadala tento typ kníh.

Ženské kresťanské autorky

Po ca. 20-tich rokoch – ony sú na trhu už dlhšie, len u mňa na ne prichádza rad až teraz – siaham čoraz častejšie po kvalitných ženských kresťanských autorkách. Začala som Riversovou, pokračovala Klassenovou, Pettreyovou, Turanovou, a stúpam ďalej.  Zatiaľ  na najvyššom kvalitatívnom rebríčku vnímam Afsharovú a najnovšie Alexanderovú. Tieto ženy píšu presne to a tak, ako potrebujem.

Či už ide o historické romány, súčasné, dokonca spred nášho letopočtu inšpirované Starým zákonom, z amerického prostredia – všade vystupujú ženy ako hlavné hrdinky, ktorým bytostne rozumiem (veď o nich píšu ženy ), ale čo je hlavné – Boh ku mne cez tie silné emocionálne príbehy prehovára.

Prišiel čas, keď nevládzem ani nemám chuť čítať náučné knihy o milosti, viere, láske, manželstve, výchove, cirkvi, jednote, morálke, správaní, duchovnom boji a pod. Prišlo ku mne čitateľské obdobie mocných ľudských príbehov, kde sú zapojené najmä moje city.

No v tých fiktívnych a často aj historicky pravdivých životných situáciách prechádzajú hrdinovia a hrdinky tými istými zápasmi, prehrami, otázkami,  víťazstvami... ako ja. Spochybňujú seba, boja sa veriť láske, snívajú, zaľúbia sa, utekajú ...

 

Čisté vzťahy s mužmi

Čo ma však najviac fascinuje, že ich vzťahy s mužmi sú čisté, decentné, že sú tu zobrazení aj čestní muži (veď i ja žijem po boku jedného), zásadoví, charakterní, ktorí si nedovolia len tak nezáväzne flirtovať so ženou, ak nevedia, či ich vzťah bude pokračovať v celoživotnom záväzku.

Toto všetko sa prirodzene odohráva na podklade príbehu, a vôbec sa nežiada opísať čistú lásku morálnymi poučkami, ako by to v partnerstve nemalo či malo byť.

A medzi rozhovormi postáv sa nachádza aj prirodzený rozhovor s Bohom. Úplne brilantne sa to podarilo zobraziť Tamere Alexanderovej v románe Zašepkaj jej meno. Ponúkam vám jeho recenziu »»»

 

  • Autorka článku Alena Ješková je šéfredaktorka kresťanského časopisu pre ženy,  Miriam

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   4
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.