ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

27.03.2016verzia pre tlač


Beletria o Bohu, ktorú píšu ženy, je iná

Autor: Alena Ješková

Prišiel čas, keď nevládzem ani nemám chuť čítať náučné knihy o viere, láske, manželstve, morálke, duchovnom boji a pod. Prišlo ku mne čitateľské obdobie mocných ľudských príbehov, kde sú zapojené najmä moje city.

Hrdinovia a hrdinky prechádzajú  tými istými zápasmi, prehrami, otázkami, víťazstvami... ako ja. Spochybňujú seba, boja sa veriť láske, snívajú, zaľúbia sa, utekajú ...

 

V 15-tich som začala premýšľať o Bohu, a preto čítať náučnú kresťanskú literatúru. Aj filozofické dôkazy o Jeho existencii. V 19-tich, kedy som už mala zhltnutých veľmi veľa kníh, som odovzdala Ježišovi život do rúk. V dôvere, že mi bude s Ním dobre. A je – dodnes. 

Beletria o Bohu

Vtedy som sa spýtala, či nie je k dispozícii beletria o Bohu, nie iba vyučujúca literatúra. Proste romány, kde postavy žijú svoj príbeh s Pánom, komunikujú s ním, majú s ním vzťah, On ich vedie..., jednoducho tak, ako to prežívam ja. Ako študentku slovenskej a nemeckej literatúry nikdy neoslovil bulvár, sentimentálne romániky (ani filmy), kde za krátky čas on a ona skončia v posteli. Tušila som, že v partnerskom vzťahu musí ísť o čosi viac. Márne som vtedy hľadala tento typ kníh.

Ženské kresťanské autorky

Po ca. 20-tich rokoch – ony sú na trhu už dlhšie, len u mňa na ne prichádza rad až teraz – siaham čoraz častejšie po kvalitných ženských kresťanských autorkách. Začala som Riversovou, pokračovala Klassenovou, Pettreyovou, Turanovou, a stúpam ďalej.  Zatiaľ  na najvyššom kvalitatívnom rebríčku vnímam Afsharovú a najnovšie Alexanderovú. Tieto ženy píšu presne to a tak, ako potrebujem.

Či už ide o historické romány, súčasné, dokonca spred nášho letopočtu inšpirované Starým zákonom, z amerického prostredia – všade vystupujú ženy ako hlavné hrdinky, ktorým bytostne rozumiem (veď o nich píšu ženy ), ale čo je hlavné – Boh ku mne cez tie silné emocionálne príbehy prehovára.

Prišiel čas, keď nevládzem ani nemám chuť čítať náučné knihy o milosti, viere, láske, manželstve, výchove, cirkvi, jednote, morálke, správaní, duchovnom boji a pod. Prišlo ku mne čitateľské obdobie mocných ľudských príbehov, kde sú zapojené najmä moje city.

No v tých fiktívnych a často aj historicky pravdivých životných situáciách prechádzajú hrdinovia a hrdinky tými istými zápasmi, prehrami, otázkami,  víťazstvami... ako ja. Spochybňujú seba, boja sa veriť láske, snívajú, zaľúbia sa, utekajú ...

 

Čisté vzťahy s mužmi

Čo ma však najviac fascinuje, že ich vzťahy s mužmi sú čisté, decentné, že sú tu zobrazení aj čestní muži (veď i ja žijem po boku jedného), zásadoví, charakterní, ktorí si nedovolia len tak nezáväzne flirtovať so ženou, ak nevedia, či ich vzťah bude pokračovať v celoživotnom záväzku.

Toto všetko sa prirodzene odohráva na podklade príbehu, a vôbec sa nežiada opísať čistú lásku morálnymi poučkami, ako by to v partnerstve nemalo či malo byť.

A medzi rozhovormi postáv sa nachádza aj prirodzený rozhovor s Bohom. Úplne brilantne sa to podarilo zobraziť Tamere Alexanderovej v románe Zašepkaj jej meno. Ponúkam vám jeho recenziu »»»

 

  • Autorka článku Alena Ješková je šéfredaktorka kresťanského časopisu pre ženy,  Miriam

 

 

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia