ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

27.03.2016verzia pre tlač


Beletria o Bohu, ktorú píšu ženy, je iná

Autor: Alena Ješková

Prišiel čas, keď nevládzem ani nemám chuť čítať náučné knihy o viere, láske, manželstve, morálke, duchovnom boji a pod. Prišlo ku mne čitateľské obdobie mocných ľudských príbehov, kde sú zapojené najmä moje city.

Hrdinovia a hrdinky prechádzajú  tými istými zápasmi, prehrami, otázkami, víťazstvami... ako ja. Spochybňujú seba, boja sa veriť láske, snívajú, zaľúbia sa, utekajú ...

 

V 15-tich som začala premýšľať o Bohu, a preto čítať náučnú kresťanskú literatúru. Aj filozofické dôkazy o Jeho existencii. V 19-tich, kedy som už mala zhltnutých veľmi veľa kníh, som odovzdala Ježišovi život do rúk. V dôvere, že mi bude s Ním dobre. A je – dodnes. 

Beletria o Bohu

Vtedy som sa spýtala, či nie je k dispozícii beletria o Bohu, nie iba vyučujúca literatúra. Proste romány, kde postavy žijú svoj príbeh s Pánom, komunikujú s ním, majú s ním vzťah, On ich vedie..., jednoducho tak, ako to prežívam ja. Ako študentku slovenskej a nemeckej literatúry nikdy neoslovil bulvár, sentimentálne romániky (ani filmy), kde za krátky čas on a ona skončia v posteli. Tušila som, že v partnerskom vzťahu musí ísť o čosi viac. Márne som vtedy hľadala tento typ kníh.

Ženské kresťanské autorky

Po ca. 20-tich rokoch – ony sú na trhu už dlhšie, len u mňa na ne prichádza rad až teraz – siaham čoraz častejšie po kvalitných ženských kresťanských autorkách. Začala som Riversovou, pokračovala Klassenovou, Pettreyovou, Turanovou, a stúpam ďalej.  Zatiaľ  na najvyššom kvalitatívnom rebríčku vnímam Afsharovú a najnovšie Alexanderovú. Tieto ženy píšu presne to a tak, ako potrebujem.

Či už ide o historické romány, súčasné, dokonca spred nášho letopočtu inšpirované Starým zákonom, z amerického prostredia – všade vystupujú ženy ako hlavné hrdinky, ktorým bytostne rozumiem (veď o nich píšu ženy ), ale čo je hlavné – Boh ku mne cez tie silné emocionálne príbehy prehovára.

Prišiel čas, keď nevládzem ani nemám chuť čítať náučné knihy o milosti, viere, láske, manželstve, výchove, cirkvi, jednote, morálke, správaní, duchovnom boji a pod. Prišlo ku mne čitateľské obdobie mocných ľudských príbehov, kde sú zapojené najmä moje city.

No v tých fiktívnych a často aj historicky pravdivých životných situáciách prechádzajú hrdinovia a hrdinky tými istými zápasmi, prehrami, otázkami,  víťazstvami... ako ja. Spochybňujú seba, boja sa veriť láske, snívajú, zaľúbia sa, utekajú ...

 

Čisté vzťahy s mužmi

Čo ma však najviac fascinuje, že ich vzťahy s mužmi sú čisté, decentné, že sú tu zobrazení aj čestní muži (veď i ja žijem po boku jedného), zásadoví, charakterní, ktorí si nedovolia len tak nezáväzne flirtovať so ženou, ak nevedia, či ich vzťah bude pokračovať v celoživotnom záväzku.

Toto všetko sa prirodzene odohráva na podklade príbehu, a vôbec sa nežiada opísať čistú lásku morálnymi poučkami, ako by to v partnerstve nemalo či malo byť.

A medzi rozhovormi postáv sa nachádza aj prirodzený rozhovor s Bohom. Úplne brilantne sa to podarilo zobraziť Tamere Alexanderovej v románe Zašepkaj jej meno. Ponúkam vám jeho recenziu »»»

 

  • Autorka článku Alena Ješková je šéfredaktorka kresťanského časopisu pre ženy,  Miriam

 

 

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia