Voľná menštruácia – bezvložková metóda. Poznáte? | Zdravie | Zdravie | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
ZdravieZdravie

Voľná menštruácia – bezvložková metóda. Poznáte?

 Agáta Zemanová   13.05.2016   0

Pojem bezvložková metóda som zachytila už pred nejakým časom. „O čom to je?“, pomyslela som si. Ideme sa vrátiť do jaskýň alebo čo? Počas menzesu nepoužívať žiadne hygienické pomôcky?

Nepoznám vo svojom okolí ženu, ktorá by túto metódu používala, nejaké menštruačné kalíšky či látkové vložky áno, ale úplne „bez“ nefunguje žiadna.

Zdroj: ingimage.com

 

Čo o bezvložkovej metóde hovorí internet

Často sa s touto metódou spája meno Caroline Oblasser a jej knihy „Regelschmerz ade! Die freie Menstruation“ (volný preklad je niečo ako „Zbohom menštruačné bolesti! Slobodná menštruácia).

Princíp tejto metódy spočíva vo vedomom vyprázdňovaní menštruačnej krvi potom, čo sa nahromadí v maternici. Ide pritom o vedomú prácu so svalstvom maternice a svalstvom panvového dna. Praktizujúce ženy upozorňujú, že cieľom tohto postupu pri menštruácii nie je len zaobísť sa bez hygienických potrieb, ale aj zlepšiť funkciu panvového dna, prevencia inkontinencie a poklesu maternice a tiež vedomé prežívanie svojho tela.

Nezanedbateľné je i ekologické hľadisko, pretože sa výrazne znižujete množstvo ťažko rozložiteľného odpadu, akým vložky a tampóny sú. Veľa žien tiež vníma ako oslobodzujúce, že ich nič, žiadna menštruačná pomôcka neobmedzuje – používanie tampónov, vložiek či kalíška je pre ne prosto nepríjemné.

Carolin Oblasser vníma ako veľmi nápomocné, že pomocou tejto metódy sa žena môže zbaviť bolestí sprevádzajúcich menštruáciu, pretože sa učí spolupracovať s vlastným telom. Tiež hovorí o úprave nepravidelného cyklu, či pozitívnom ovplyvňovaní predmenštruačného syndrómu. Pripomína i zlepšenie poznania vlastného tela, odsledovanie ovulácie a zvýšenie pravdepodobnosti otehotnenia –ak po tom žena túži.

Zdroj: ingimage.com

 

Bezvložková metóda prakticky

Veľa z nás si to ani len predstaviť nevie, že by sme v čase krvácania nepoužívali nejaké pomôcky. V diskusiách na tému tejto metódy by ste si prečítali veľa komentárov typu „nechutnosť“, „odporné“, „čo sa máme vrátiť na stromy?“ a podobne. Je pravda, že som našla málo reálnych skúseností  žien, ktoré metódu vyskúšali, či praktizujú už dlhšie a ktoré by teda niečo k diskusiám pridali. Na sociálnej sieti som našla jednu skupinu žien, nie je však veľmi početná (free bleeders).

Pri menštruácii sa maternica plní krvou a zvyškami sliznice. V momente, keď je plná, vytečie krv cez krčok maternice do pošvy a odtiaľ von z tela. Metóda voľnej menštruácie spočíva v tom, že sama žena určuje okamih, kedy krv pretečie cez krčok von z tela.

Čo o praktizovaní bezvložkovej metódy hovoria samotné ženy, čo odporúčajú:

 Je vhodné mať aspoň trocha posilnené panvové dno. To môže byť po  pôrode ochabnuté a reálne nemusí plniť  svoju funkciu.  K zadržiavanie  moču aj menštruačnej krvi je nutné mať svaly v poriadku. 

Potrebujete posilniť svaly panvového dna? Tu nájdete cviky, ktoré vám v tom pomôžu.

 Choďte pravidelne na záchod - podľa sily vašej menštruácie (v  najsilnejších dňoch cca po 3 hodinách, na konci menštruácie párkrát za  deň). Na záchode sa „čo najviac otvorte“ a menštruačná krv vytečie von.

 Pri vyprázdňovaní treba tlačiť svaly panvového dna smerom von, údajne  pomáha predstaviť si, ako sa krčok otvára a pošva je uvoľnená a  tiež vyplaziť čo najviac jazyk a byť pri tom nahrbená.

Zdroj: ingimage.com

 

 Niekedy sa môže stať, že zrazu pocítite, že už je čas maternicu vyprázdniť.  Vtedy je potrebné stiahnuť svaly a rýchlo ísť na toaletu. Je potrebné si  uvedomiť, že naša maternica nie je stroj a každá žena by mala  byť pripravená na výnimky z akéhosi časového rytmu.

 Po dlhšom sedení je tiež bežné, že sa spustí tok krvi – vtedy pomôže  zatnúť tie správne svaly, kým sa presuniete na toaletu.

 

 Kým neviete ešte dostatočne vnímať signály, že vaša maternica  potrebuje „vyprázdniť“, môžete to skúšať vraj tak, že si sadnete  na toaletu a budete sa snažiť krv vedome vytlačiť.

 Ak večer pred spaním maternicu poriadne vyprázdnite, potom  znovu stačí ísť na toaletu až ráno. Praktizujúce ženy však hovoria, že je  potrebné na tú toaletu ísť hneď potom, ako sa posadíte a už aj vtedy treba  svaly poriadne zatiahnuť.  

 Pri nacvičovaní postupu vyprázdnenia je vhodné používať  vložku. Najvhodnejšie je trénovať v čase, keď sa môžete sústrediť na to,  že musíte ísť po určitej dobe na záchod (pokojne si i nastavte pripomienku  v mobile). Ak by ste boli príliš zahĺbené do práce, môže sa vám stať že sa zbadáte až vtedy, keď sa maternica spontánne vyprázdni ... 

Mohlo by vás zaujímať: Ako má vyzerať menštruačná krv.

Funguje metóda voľnej menštruácie vždy?

Veľa žien tomu neverí, obáva sa udržania čistoty, najmä v práci, či mimo domov. Prípadne veľa žien hovorí, že na to, aby toto skúšalo, majú príliš silnú menštruáciu.

Obvykle to nejaký čas trvá, kým žena pochopí, čo s čím súvisí a ako má čítať signály svojho tela. Potom by to už údajne nemal byť problém.

Spracované s použitím: ekologickelisty.cz, kalisek.cz, hellogiggles.com, lipmag.com.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?