Toxíny v domácnosti

Zuzana Špačková 0

Toxické chemické látky sú všade. Dokonca už aj v maternici. V mieste, ktoré považujeme za bezpečné a najvhodnejšie pre vývoj nového života.

Výskum pupočníkovej krvi 30 novorodencov, ktorý robilo WWF (World Wildlife Fund – Svetový fond na ochranu prírody) a Greenpeace vo Veľkej Británii preukázal, že v krvi týchto detí sa už nachádzalo od 5 do 14 z 35 testovaných chemikálií. Väčšina z týchto chemikálií sa nachádza v každodenne používaných výrobkoch v našej domácnosti.

Kuchyňa

Teflónové panvice vedia byť pekne toxické. Aj keď sa panvice používajú pri odporúčaných teplotách, aj tak sa z povrchu uvoľňujú toxické výpary. Nebezpečné môžu byť najmä pre domácich maznáčikov v klietke – kanáriky, menšie papagáje. Otrava teflónovými výparmi je známa a nie nezvyčajná príčina smrti drobných domácich vtáčikov.

Pre človeka je riziková hlavne teplota nad 350 °C, ale niektoré štúdie uvádzajú ako rizikové aj nižšie teploty. Vtedy sa povrch panvice začne narúšať a výpary s toxickými látkami môžu byť vdychované alebo prijaté potravou pripravenou na takejto panvici. Uprednostňujte nerezové riady, keramické, titánové alebo porcelánové pred teflónovými. Pri varení v teflónových panviciach a hrncoch používajte čo najnižšiu teplotu a intenzívne vetrajte.

Konzervy

Plechovky s potravinami a konzervy majú takisto svoje temnejšie stránky. Vnútro plechoviek je často potiahnuté bielou vrstvou epoxidových živíc s obsahom bisfenolu A (organická chemická zlúčenina, ktorá sa využíva pri výrobe plastov). Uvoľňovanie bisfenolu A priamo do konzervovanej potraviny zvyšuje napríklad soľ, rastlinný olej, kofeín a glukóza.

Plastové fľaše

Mnohé štúdie potvrdili uvoľňovanie bisfenolu A do nápojov v plastových fľašiach, dojčenských fľašiach, hrnčekov pre deti, zásobníkov na pitnú vodu. Názory na dávku, ktorá by mohla byť nebezpečná sa síce rôznia, avšak dlhodobá expozícia aj minimálnym dávkam môže byť zvlášť pri malých detí veľmi riziková.

Riziko uvoľňovania bisfenolu A sa zvyšuje s teplotou nápoja. Napríklad naliatím vriacej vody do fľaše sa 55-krát zvyšuje uvoľňovanie bisfenolu A do obsahu fľaše. Čím častejšie sa fľaša takýmto spôsobom používa, tým viac bisfenolu A sa z nej uvoľňuje. Od roku 2011 platí v Európskej únii zákaz výroby aj dovozu dojčenských fliaš s obsahom bisfenolu A. Aj napriek tomu uprednostňujte sklo a keramiku.

 

Elektronika

Moderné technológie prinášajú širokú škálu elektroniky, ktorá je pre čoraz väčšie množstvo ľudí nevyhnutnosťou. Televízory, DVD prehrávače, MP3, stereo súpravy, plazmové obrazovky, počítače, notebooky, dátové projektory, mobilné telefóny, bezdrôtové telefóny, to všetko predstavuje masu plastových krytov, polovodičov, super rýchlych procesorov a ľubovoľného množstva chemikálií vrátane všadeprítomných ftalátov, brómovaných spomaľovačov horenia a formaldehydu.

Čím dlhšie sú tieto prístroje zapnuté, tým viac sa zohrievajú a tým väčšie množstvo toxických látok z nich uniká, hlavne keď sú nové. Tieto látky sa stávajú súčasťou prachu, poletujú vo vzduchu, ukladajú sa do kobercov, dýchame ich, prijímame v potrave.

Všetko sa dá eliminovať. Nekupujte zbytočne novú elektroniku, pokiaľ vám tá stará ešte slúži. Zvažujte či je nový kus spotrebiča v domácnosti ozaj nevyhnutný. Vyberajte si elektroniku od výrobcov, ktorí eliminujú brómované spomaľovače horenia. Uprednostňujte aj tú, ktorá má namiesto plastových krytov kovové.

Elektroniku nenechávajte zbytočne bežať a zabráňte jej prehrievaniu. Miestnosti s novou elektronikou dôkladne vetrajte. Keď elektronika doslúži, stáva sa nebezpečným odpadom. V každom meste existujú zberne, a aj školy zbierajú elektronický odpad, za ktorý dostáva isté výhody.

foto: Posteľ Passat Boxspring, kika Nábytok

 

Spálňa

Obliečky, spálňový nábytok, matrace, prikrývky, vankúše môžu byť ošetrené širokou škálou chemikálií, ktoré nášmu zdraviu nijako nepomôžu. Nekrčivé obliečky môžu obsahovať formaldehyd, matrace PVC, povrch matracov býva ošetrený perfluórovanými látkami kvôli škvrnám, polyuretánová pena v matracoch je impregnovaná spomaľovačmi horenia.

Preto radšej uprednostňujte prírodné materiály – bavlnu, vlnu, matrace z prírodného latexu namiesto rôznych polyuretánových pien. Tieto materiály sú síce drahšie, ale oplatí sa investovať. 

Vedeli ste, že:  

  • Až 90 % elektroodpadu sa dá ďalej materiálovo využívať (plasty, železné kovy, neželezné kovy – hliník, meď, cín).
  • Stará chladnička obsahuje 400 g freónu. Toto množstvo, ak sa dostane do ovzdušia, spôsobí poškodenie atmosféry, jako by ste prešli autom 20 000 km. Okrem toho, freóny poškodzujú ozónovú vrstvu a následný zvýšený prienik UV žiarenia cez atmosféru vyvoláva rast počtu prípadov rakoviny kože, poškodenia zraku a pod.
  • Tona vyradených mobilných telefónov obsahuje 150 g zlata, 2 kg striebra a 200 kg medi. 

Zdroje: 

  • www.worldwildlife.org
  • Environmental Health Perspectives
  • www.priateliazeme.sk

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár