inzercia

13.03.2010verzia pre tlač


Tampóny počas menštruácie – áno či nie?

Autor: Mária Kohutiarová

Používate pri menštruácii tampóny? Máte o nich dostatok informácií z overených zdrojov?

Mne sa pred časom do pošty dostal mail s „protitampónovou“ výzvou plnou strašidelných diagnóz. O názor k obsahu aj  pravdivosti témy „tampóny“ som požiadala Dr. Laurinca z Lekárne Karmel. Niektoré odpovede doplnil gynekológ  MUDr. Javorka, ktorého poznáte z nášho webu.

Podľa niektorých zdrojov spôsobujú menštruačné tampóny rakovinu a iné závažné zdravotné problémy...

Dr. Laurinec: Nemôžem sa vyjadriť k tomu čo obsahujú tampóny (k tomu
nám chýbajú dôkazy) a teda ťažko je uvažovať o tom, že spôsobujú rakovinu a ohrozujú dokonca dojčené deti a vývoj dieťaťa. Tu vidím logický problém, lebo je jasné, že tehotné ženy nemajú menštruáciu a dojčiace ženy tiež určitú dobu nemenštruujú , čiže nepoužívajú tampóny. Tento ich argument je dosť slabý. Rovnako nemôžu tvrdiť, že narušujú hormonálnu rovnováhu, alebo zvyšujú incidenciu HPV vírusom .

Ako je to s vplyvom tampónov na veľmi časté infekty žien v pošve?

Dr. Laurinec: Tampóny  môžu nepriaznivo vplývať na infekty v pošve, napomáhajú množeniu kvasiniek a baktérií a teda negatívne vplývajú na sliznicu pošvy, krčka maternice a následne môžu robiť nepríjemným aj pohlavný styk. Je logické, že menštruačná krv musí isť z tela von.  

MUDr. Javorka: Súhlasím jednoznačne s názorom, že je fyziologické, aby sa telo menštruačnej krvi zbavilo. To je celá pointa menštruácie a začiatku nového menštruačného cyklu. Pošva nie je sterilným prostredím a krv zadržiavaná v tampóne môže byť živnou pôdou pre rozvoj infekcií rôzneho druhu.

Článok varuje pred Dioxínom obsiahnutým cez chlór v tampónoch. Má údajne možnosť spôsobiť až ženskú neplodnosť..

Dr. Laurinec: Pochybujem, že látka Dioxín má podobnú štruktúru ako estrogény. Toto sa javí dosť nepravdepodobné.

MUDr. Javorka: Autori majú na mysli chemické zloženie tampónov, nemyslím si však, že v súčasnej dobe prísnej kontroly hygienickej nezávadnosti všetkých výrobkov by sa mohlo niečo nebezpečné, v tak dramatickom množstve, z tampónov uvoľňovať.

Aká je pravda vo veci tampóny versus syndróm toxického šoku?

Dr. Laurinec: Určite je pravda to, že tampóny spôsobujú syndróm toxického šoku. (Bol popísaný aj u žien, ktoré používajú diafragmu. Najčastejšie sa vyskytuje u dievčat vo veku od 12-24 rokov. Incidencia je asi 6 prípadov na 100 000 menštruujúcich žien, z toho 3-6 % prípadov je smrteľných. Najčastejšou príčinou úmrtia je multiorgánové zlyhanie – teda ide o zlyhanie najmä obličiek, dôsledkom STŠ sú šokové pľúca (ARDS) a intavaskulárna koagulopatia (DIC)- porucha zrážania krvi a ďalej encefalopatia a kardiopatia.

Čo je príčinou vzniku tohto syndrómu?

Dr. Laurinec: Tento syndróm spôsobujú najmä toxíny (je pomenovaný ako TSST-1) uvoľnené baktériou Staphylococcus aureus, ale aj ďalšie tzv. exotoxíny. Príčinou je to, že superabsorčné tampóny môžu uzatvoriť pošvu a spôsobiť retrogradnú (spätnú) menštruáciu a absorbciu baktérií a toxínov z peritoneálnej (pobrušnicovej) dutiny. Tampóny taktiež môžu spôsobiť vyšší výskyt anaerobných baktérií vďaka zníženiu množstva kyslíka medzi vláknami. Čím dlhšiu dobu je tampón v pošve, tým vyššie je riziko vzniku syndrómu toxického šoku (Mašata J., Jedličková A., in: Infekce v gynekologii, str. 107, Jessenius Maxford, Praha, 2006). 

Nakoniec –  povedzte ako lekárnik – aký je váš postoj k tampónom ako takým? Sú vhodné na používanie bez obáv o zdravie?

Dr. Laurinec: Je jasné , že tampóny sú pre mladé dievčatá veľmi zlé, je to neprirodzené a nefyziologické a okrem zdravotných ťažkosti môže dôjsť aj k poškodeniu panenskej blany.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

Lis napísané 02.03.2015 19:46 answer email

mám 14, a 1. som dostala v januári a vtedy som používala len vložky skoro stale a úplne bolo to sstrašné... mala som to 2 týždne v kuse a vložky mi vôbec nesedeli ešte aj týždeň po skončení som mala zapareniny, no uf... preto som sa pri druhej Rozhodla skúskúsiť tampony a uplne mi vyhovovali. Pohodlné, občas som ani nič necítila, no ale keď som povedala mame že používam radšej tampony, varovala ma pred tým syndróm toxického šoku a podobne a chcela som sa od nich odnaučiť a nešlo to. Tak sa chcem opýtať, keď mi tampony vôbec neškodia a vložky neznášam, je to vážne až také nebezpečné? zwinker zwinker

Aša napísané 19.05.2011 16:12 answer email

Ja som tiež nejaký čas používala tampóny,ale potom som prešla na vložky. Tiež som bojovala akosi viac s mykózami v tom čase. dostala som sa z toho kombináciou antimykotikum+ wobenzym. Teraz používam tampóny len v prípade, ak si chcem zaplávať a mám svoje dni....

Kaťuša napísané 09.12.2010 17:14 answer email

suhlasim s daduskou. tiez pouzivam menstruacny kalisok a je to uz takmer 4 roky, co som zacala. vsetky tampony a vlozky som odvtedy poslala do....niekam smile. mozem len vrelo odporucit.

babeno napísané 09.12.2010 11:21 answer email

booze, to co uz?!

kto pisal tento clanok naozaj zabudol na rozne velkosti! o jakom panenstve a tamponoch vravite???? priemer penisu a tamponu je neporovnatelny...

asi po roku ako som zacala mat kramy som zacala pouzivat tampony a mozem povedat len dve veci:

1) velmi dobre som vedela pri 1.sexe, ze som bola panna

2) v zivote som ziadnu mykozu nemala

 

treba dodrziavat len "navod"

 

PS: vlozky ci tapmopy - kazdy si bude obhajovat to svoje... ale aj napriek tomu su ZNACKY, ktore vyrabaju obe, lebo vedia, ze kazda zena si vyberie podla seba!

maca p napísané 08.12.2010 23:17 answer email

asi 15 rokov som pouzivala tampony, z toho 10 rokov IBA tampony. mykozy som mala castejsie ako chripku, castejsie ako bronchitidu. v prvom tehotenstve som ju schytala 5x. po porode som sa za strasnych muk zbavovala tampon zavislosti, uspesne. viac som ju nedostala.

v druhom tehotenstve som ju mala zatial iba raz aj to hned na zaciatku ked sa moje telo zacalo hormonalne blaznit.

 

musim zdoraznit, ze to boli moji spolahlivi kamarati a je mi za nimi straaaasne smutno...

daduska napísané 08.12.2010 21:40 answer email

Skúste sa zamerať na menštruačný kalíšok. Je to to naj, čo nám momentálne veda ponúka.....

eli napísané 08.12.2010 21:39 answer email

Hlavne ze sa ku tamponom zasadne vyjadruju chlapi, ktori si myslia ze menstruacia je presne taka ako ju reklama opisuje - vlozka je predsa uzasne priedusna, prijemna, dobre drzi, spolahlivo chrani pred pretecenim a vsetky zeny s vlozkou sa len nadsene usmievaju, lebo nemaju dovod sa citit neprijemne Rolleyes

Nojaadka napísané 07.12.2010 19:42 answer email

Ja som s tampónmi nikdy žiadne problémy nemala, ale nepoužívam ich už "sakra" dlho, lebo časom sa mi "rozjasnilo" a považujem ich za neprirodzené a škodlivé.

Zaujalo ma toto tvrdenie:

 

"nemyslím si však, že v súčasnej dobe prísnej kontroly hygienickej nezávadnosti všetkých výrobkov by sa mohlo niečo nebezpečné, v tak dramatickom množstve, z tampónov uvoľňovať."

 

Pripomína mi to výroky elektrikárov o minimánej spotrebe spotrebičov v stand by režime. Áno, minálne - len si to dajte dokopy, zrátajte a vyjde vám to vôbec nie "minimálne"...

 

Rolleyes

martinar napísané 06.12.2010 09:18 answer email

Váš komentár

pre objektivitu by bolo snad vhodne uviest naozory odbornikov, ktori se problematikou zaoberaju. alebo aspon viacerych gynekologov. osobny nazor jedneho lekarnika povazujem za irelevantny. hlavne ak odsudzuje nejaky produkt ad hominem, s ktorym ma mnozstvo zien desatrocia pozitivne skusenosti.

Lesjana napísané 06.12.2010 08:25 answer email

Ja používam tampóny 20 rokov a mám s nimi len tie najlepšie skúsenosti, nikdy som nemusela bežať k lekárovi. Sú využiteľné najmä ku koncu menštruácie, keď krvácanie nie je silné, na šport, plaváreň, na pláž.

Úcta k svojmu panenstvu? Jednak sú tampóny mini a jednak vôbec nič neznamená, či je nejaká blanka natrhnutá alebo nie. To je technická záležitosť, ktorej nie je treba prikladať význam. Partnerský vzťah a život je o niečom inom. V mojej rodine bolo veľa sesterníc, ktoré sa vydávali za svojho prvého chlapca a dopadlo to katastrofálne.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia