Projekt NewMamma.eu pre onkologické pacientky

TS 0

Na Slovensku ochorie na rakovinu prsníka vyše 2.500 žien každý rok. Približne tretina týchto pacientok v rámci liečby podstúpi mastektómiu (kompletné odstránenie prsníka). Okrem strachu zápasia s pocitmi úzkosti, depresiami a stratou sebavedomia, čo ovplyvňuje ich uzdravovanie a zaradenie sa do bežného života.

Po odstránení prsníka často čaká na pacientky náročná liečba spojená s chemoterapiou alebo rádioterapiou. „Nie je čas  veľa premýšľať, musíte len bojovať – so svojou chorobou a jej následkami. Napriek všetkým problémom a rizikám sa so stratou prsníka nechcem zmieriť ani ako žena ani ako pacientka, hovorí Eva B. z Bratislavy. Aj ju oslovila špecializovaná iniciatíva NEW MAMMA, určená ženám, ktoré plánujú alebo podstúpili operáciu prsníka pre rakovinu a premýšľajú nad jeho rekonštrukciou. Zákrok plne prepláca zdravotná poisťovňa – o čom však väčšina pacientok dodnes nevie.

Chýbajú informácie

Eva sa po odstránení prsníka snažila zistiť čo najviac informácií o svojich možnostiach. Napokon sa obrátila na občianske združenie Liga proti rakovine, kde jej odporučili konzultáciu s plastickým chirurgom Martinom Boháčom, pôsobiacim v ružinovskej nemocnici.

Práve on priniesol na Slovensko iniciatívu NEW MAMMA (v preklade nový prsník), rozvíjajúcu sa aj v Maďarsku, Poľsku a v Čechách.

„Chýba predovšetkým osveta,“ hovorí MUDr. Boháč. „Nielen medzi laickou verejnosťou, ale aj medzi lekármi. Aj preto s podporou Višegradského fondu a generálnym partnerom, Ligou proti rakovine, intenzívne pracujeme na tom, aby sa pacientky dozvedeli o možnostiach rekonštrukcie prsníka a hradenia tohto zákroku zo zdravotného poistenia“, dodáva odborník.

Komu je NEW MAMMA určená

Všetkým ženám, ktoré podstúpili alebo sa chystajú podstúpiť operáciu prsníka pre nádorové ochorenie. Hlavným cieľom iniciatívy  je predovšetkým vzdelávať ženy o ich možnostiach, zvýšiť ich povedomie o tejto téme a uľahčiť im prístup k špecialistom na túto problematiku.

Konečné rozhodnutie o podstúpení zákroku by mala každá pacientka urobiť z vlastného presvedčenia a na základe konzultácie so svojím odborným lekárom a chirurgom. Všetky informácie a kontakty sú dostupné na www.newmamma.eu.

„V centrách pomoci Ligy proti rakovine sa denne stretávame s onkologickými pacientkami, ktoré sú v liečbe či krátko po liečbe rakoviny prsníka.  Pripravujeme pre ne rôzne aktivity počnúc záujmovými činnosťami, cez jazykové, pohybové, kreatívne kurzy, poradenstvo odborné i psychosociálne. Preto vieme, aká je pre ne dôležitá informácia o možnosti rekonštrukcie prsníkov. To je dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli podporiť informačnú iniciatívu NEW MAMMA“, vysvetľuje Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

NEW MAMMA v súčasnosti ponúka komplexné informácie o všetkých dostupných možnostiach, ako možno opäť obnoviť prirodzený tvar prsníkov u onkologických pacientok. Už samotná skutočnosť, že takéto možnosti existujú, dodáva mnohým ženám, ktoré prekonali rakovinu prsníka, pocit spokojnosti a nádeje.

Túto skutočnosť potvrdzuje aj psychologička z Ligy proti rakovine, PhDr. Križanová Andrea, PhD:

„V psychologickej praxi sa stretávam s pacientkami, ktoré sa obávajú  o svoj výzor  po operácii. Pre niektoré je táto predstava natoľko traumatizujúca, že sa u nich prejaví klinická depresia“, hovorí a dodáva: „Takéto pacientky často odkladajú operáciu a liečbu, čo celú situáciu iba zhoršuje. Z praxe som sa stretla s pacientkami,  ktoré práve strach z výzoru po mastektómii prsníka bol natoľko silný, že  operáciu nepodstúpili“.

Dobré skúsenosti s rekonštrukciou prsníka po mastektómií má aj primár prsníkového oddelenia Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave, doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Sám upozorňuje na súvis psychického stavu pacientok s ich následnou liečbou a iniciatívu NEW MAMMA preto veľmi uvítal.

„Po absolvovaní onkologickej liečby môže pacientka po konzultácii so svojim onkológom a následne aj plastickým chirurgom podstúpiť rekonštrukciu prsníka“, dodáva MUDr. Bella.

Čo by ste ešte mali vedieť

  • Zákrok je pre pacientky s onkologickým ochorením prsníka plne uhrádzaný zdravotnou poisťovňou
  • Spokojnosť s novým poprsím a sexuálna spokojnosť sa u pacientok po rekonštrukcii zvýšila o 200% (teda až dvojnásobne než bola pred zákrokom)
  • Psychosociálna spokojnosť u týchto žien narástla o 150%, teda o 1,5 násobok (výsledky vychádzajú z prieskumu porovnávania kvality života pred a po rekonštrukcii prsníka v rámci iniciatívy NEW MAMMMA na Slovensku)
  • Rekonštrukcia prsníka, bez ohľadu na dôvody, pre ktoré ju pacientky podstupujú, žiadnym spôsobom nenarušuje liečbu rakoviny ani sledovanie jej možnej recidívy
  • Vo všeobecnosti by mali byť pacientky relatívne zdravé, čo sa týka kardiovaskulárneho zdravia a mali by byť dostatočne vo forme, aby zvládli potrebnú chirurgickú procedúru
  • Rekonštrukcia môže byť zložitá pre ženy, ktoré fajčia, majú veľkú nadváhu alebo trpia chorobami ako je diabetes, ktoré zvyšujú rizikovosť zákroku
  • Existuje niekoľko typov a foriem rekonštrukcie prsníkov. Špecializovaný plastický chirurg v rámci konzultácie určí, ktoré možnosti sú pre pacientku najlepšie
  • Pre mnoho odborníkov je rekonštrukcia prsníka neoddeliteľnou súčasťou liečby rakoviny prsníka, pretože znovuzískanie plnohodnotného pocitu ženskosti napomáha aj rýchlejšiemu navráteniu duševnej rovnováhy

Ďalšie dôležité linky: www.newmamma.euwww.lpr.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár