Príroda pomôže prekonať prechladnutie

Zuzana Janotová / pr 0

Smrkáme, kašleme, oči slzia, sme zachrípnutí, sťažujeme sa na bolesti hrdla. Každý rok, hneď ako začne sychravé počasie, to isté. Infekčné ochorenie dýchacích ciest.

Väčšinou ide o vírusovú infekciu, najčastejšie spôsobenú vysoko nákazlivým vírusom rhinovírus. 

Telo bolí a použité vreckovky už ani nestihneme zahadzovať. Kde teraz zase hľadať „to pravé“ proti prechladnutiu? Pre milovníkov receptov z prírody a teórie, že netreba hneď siahať po liekoch, máme zopár tipov, o ktorých ste možno ešte nepočuli. 

Červené morské riasy

Červená morská riasa má v sebe látku, ktorá účinkuje efektívne, jednoduchým a rýchlym spôsobom dokáže zabrániť vírusom, aby sa dostali do nášho organizmu. Práve na túto prírodnú látku jota-karagénan sa zamerali aj vedci. Objavili, že nepotláča len symptómy prechladnutia, ale priamo bojuje s jeho príčinami a svoj objav využili pri vývoji nosového spreju Mucoviral.

Mucoviral® sprej proti prechladnutiu je zdravotnícka pomôcka.

Zámerne sa sústredili na hlavný vstup vírusov do tela, ktorým je nos. Veľa ľudí si myslí, že vírusy, ktoré spôsobujú prechladnutie, sa dostanú do organizmu hlavne cez ústa, či už vdychovaním alebo kontaktom zo špinavých rúk. Ale to sa mýlia. Nos je tá brána, cez ktorú vniknú vírusy najčastejšie. Preto sliznica nosa je miesto, na ktoré sa pri prevencii i tlmení ochorenia treba zamerať.

Po použití spreju Mucoviral sa vytvorí na sliznici nosa ochranná vrstva a znižuje sa tak množstvo vírusov až o 92 %. Okrem toho nám sprej pomáha aj chrániť si sliznicu pred vysušovaním, ktorej dávajú vykúrené byty či kancelárie naozaj zabrať. Na tento účel možno sprej používať aj dlhodobo. 

Keďže je sprej čisto na prírodnej báze a pôsobí priamo v mieste, kde prechladnutie začína, je vhodný aj pre tehotné a dojčiace mamičky, a taktiež pre ich ratolesti už od 1 roka.

Viac informácií o Mucovirale nájdete TU.

Pečené citróny 

Ešte ste o nich nepočuli? Nuž, to sa pečie na sucho celý citrón, kým nerozpukne a neotvorí sa. Keď sa citrón roztvorí, zmiešame z neho vytlačenú šťavu so šťavou z čerstvého ananásu (pol na pol) a trochou medu.

Ananásová šťava k citrónu dodá svoje mocné „tráviace“ enzýmy, čím uvoľní zahlienenie a pocítite okamžitú úľavu.

 

Čierna reďkovka

Tiež také netradičné, že? Čierna reďkovka a čo s ňou? Nakrájanú ošúpanú zalejeme medom, necháme v chladničke, kým pustí šťavu – minimálne však do druhého dňa a dávame po lyžičkách 3-krát denne. Netreba zapíjať, pretože, aj keď to tak možno nevyzerá, tento sirup je veľmi chutný.

A pre tých, ktorí radi experimentujú zaujme tento recept. Čiernu reďkovku umyjeme, ošúpeme, rozdelíme na polovicu a vydlabeme malý otvor, do ktorého dáme medu, koľko sa zmestí (záleží od veľkosti reďkovky). Reďkovku položíme na pohár, do ktorého do rána pretečie med spolu s reďkovkovou šťavou. Vitamínu C v surovej čiernej reďkovke nájdeme viac ako v citrónoch, len kde nájsť tú čiernu reďkovku, že?

Cesnakový sirup

Určite ale nájdete cesnak. A dobrý babský liek na ubolené prechladnuté a chrípkou zmorené telo je domáci cesnakový sirup. Potrebujeme rovnaké množstvo medu alebo rafinovaného cukru a olúpaných strúčikov cesnaku. Cesnak prelisujte do misy, pridáme med alebo cukor, premiešame a dáme na noc odstáť. Potom preložíme zmes na panvicu, opatrne zohrievame na mierom ohni a miešame, kým sa cukor nerozpustí. Dáme vychladnúť, precedíme cez sitko a dáme do vyvarenej tmavej fľaše s uzáverom. Odložíme na chladné miesto. Sirup v chlade a tme vydrží až 6 mesiacov. Pri prechladnutí užívame 1 až 2 lyžičky trikrát denne.

 

Na ďalšiu „záchranu“ sa síce čaká o niečo dlhšie, ale vraj tiež dobre zaberá. Do skleného uzatváracieho pohárika prelisujeme 4 strúčiky cesnaku a nastrúhame približne 100 g zázvoru. Zalejeme medom. Necháme postáť aspoň mesiac a užívame pri chrípke a nachladnutí 1 až 2 čajové lyžičky.

Medvedie mlieko a iné

Pri nachladnutí vraj pomôže aj Medvedie mlieko  koktail z mlieka, medu a štamprlíka rumu. Iný nápoj z 2 dl horúcej vody, 2 čajových lyžičiek medu a ¼ čajovej lyžičky mletej škorice môže tiež vyženie neduh z tela. A aj varený zemiak má svoje zastúpenie „pri liečbe“. Rozdrvený zemiak zabalíme do šatky a priložíme na čelo. Necháme pôsobiť, dokiaľ nevychladne.

Nuž, príroda ukrýva ešte mnohé poklady, ktoré ľudia objavujú celé tisícročia. Nechajme sa aj my zviesť cestou už poznaného a uchrániť sa tak pred nepríjemnosťami prechladnutia. Osvedčených „klenotov“ z prírody máme po ruke dosť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár