Predmenštruačný syndróm

Mária Kohutiarová 0

Predmenštruačný syndróm /PMS/ alebo tiež predmenštruačná tenzia /PMT/ má viac podôb. U každej ženy sa prejavuje individuálne. Môžeme prežívať niekoľko príznakov PMS naraz a aj tie sa môžu v rôznych cykloch obmieňať.

PMS začína v poovulačnej fáze cyklu ženy, ťažšie stavy však môžu začať skôr a pretrvávať až do nasledujúceho cyklu.

PMS

Čo je predmenštruačný syndróm

Celý mesiac sa máme vlastne fajn. Až na tých pár dní pred a počas „návštevných hodín“ nášho nového cyklu, presnejšie na čas, kedy sa hlási menštruácia a keď už je tu.

Jednoducho, už pár dní pred tým, ako si nutne musíme vziať vložku, sme vyradené z normálneho stavu svojho „ja“.

Dá sa s týmto javom robiť niečo iné, ako ho vyslovene pretrpieť a v tom horšom prípade – keď si už nevieme rady – sa napchať nejakou tou tabletkou?

»»» Prečítajte si aj článok: Je to tehotenstvo alebo predmenštruačný syndróm (6 hlavných rozdielov)?

Príznaky predmenštruačného syndrómu

Dr. Abraham, jeden z popredných amerických výskumníkov v oblasti nutričných aspektov PMS, rozdelil jeho príznaky do štyroch kategórií:

  • PMT-A (anxiety – úzkosť) – jeho príznakmi sú nervové napätie, podráždenosť, úzkosť,
  • PMT-H (hyperhydratácia) – toto dôverne poznáme cez priberanie na váhe, opuchnutím končatín, citlivosťou prsníkov a plynatosťou s pocitom nafúknutého brucha,
  • PMT-C (carbohydrate craving – túžba po uhľohydrátoch) – v tomto príznaku sú skryté nielen bolesti hlavy, ale predovšetkým všeobecne známa neodolateľná chuť na sladké, zvýšená chuť do jedla (po našom pažravosť), búšenie srdca, únava až závrate alebo mdloby,
  • PMT-D (depresia) – je to naše zmenené emočné prežívanie, videnie všetkého načierno, zábudlivosť, plačlivosť, precitlivenosť, zmätenosť a nespavosť.

 

Shutterstock

 

Príčiny PMS 

Rôzne formy PMS majú niekoľko rôznych príčin a všetky z nich sa vzťahujú na nerovnováhu v strave a mikrozložkách výživy. Isté je, že tajomný chemický kolobeh, začínajúci sa našou stravou, ovplyvňuje aj túto časť nášho života.

Napríklad jednoduché zistenie:

Naša strava je založená na konzumácii živočíšnych tukov. Tieto tuky však obsahujú kyselinu arachidonovú. Vďaka nej dobre prosperuje prostaglandín F2alfa. On potláča funkciu žltého telieska, ktorý produkuje progesterón. Tým pádom nastáva v organizme nadvláda estrogénu a PMS je na svete.

To isté platí o nadmernom používaní mliečnych výrobkov, nedostatku magnézia, prebytku soli či cukru. 

Poznať celé okruhy fungovania, prepojenia a následkov stravy by zabralo množstvo strán. Pre nás je jednoduchšie vedieť, čo vylúčiť a čo nechať.

Strava a predmenštruačný syndróm

Telu vždy niečo chýba a svojsky na to reaguje. Treba dať pozor na to, akú pomoc mu však poskytneme. 

Dobrou pomocou v prevencii proti PMS sú vitamíny skupiny B, zvlášť vitamín B6 – tento vitamín zvyšuje hladinu progesterónu a výrazne pomáha redukovať PMS.  

Miesto tradičných živočíšnych tukov je potrebné nahradiť ich v strave potravinovou vlákninou, ktorá je súčasťou rastlinných pokrmov, teda ovocia a zeleniny. Odporúča sa konzumovať čo najviac v čerstvom stave.

Čo zhoršuje PMS

Problém so zadržiavaní tekutín je spôsobený tým, že obličky zadržiavajú prebytočnú soľ a vodu – tu je pomocou opäť vitamín B6 a magnézium.

Je potrebné zredukovať aj konzumáciu mliečnych výrobkov – ich nerovnovážny pomer vápnika k magnéziu 10 :1 zabraňujú vstrebávaniu magnézia a tým v pomoci obličkám pri odvodňovaní organizmu.

Aj nadmerná konzumácia cukru spôsobí na jeden alebo dva dni zadržiavanie tekutín, to isté platí o nadmernom používaní soli.

Za problémami s bolesťami hlavy, chuťou na sladké a mdlobami je zvýšená spotreba rafinovaného cukru a rafinovaných uhľohydrátov, ktoré vyvolávajú hypoglykemické príznaky.

Hypoglykémiu a teda aj príznaky PMS-C zhoršuje aj príjem kofeínu – je preto potrebné vylúčiť všetky jeho zdroje – káva, čaj, čokoláda, kola. Vedeli ste napríklad, že práve aj tieto kofeínové „životabudiče“ majú na svedomí cysty?

»»» Prečítajte si aj: Predmenštruačný syndróm. Emočne na dne, všetko na vás padá (aby ste to prežili vy aj vaši blízki).

Prevencia predmenštruačného syndrómu

Skúsiť riešiť PMS (a častokrát aj bolestivú menštruáciu následne) prostredníctvom stravy je isto jednoduchšie riešenie, ako brať si tabletku, ktorá nerieši príčinu, iba zminimalizuje následok – teda bolesť či nepríjemný pocit.

Shutterstock

Aké sú teda odporúčania Dr. Abrahama v prevencii proti PMS/PMT?

  • obmedziť konzumáciu rafinovaného cukru (5 polievkových lyžíc na deň), soli (3 g na deň), červeného mäsa (90 g na deň), alkoholu (30 g na deň), kávy, čaju a čokolády,
  • obmedziť fajčenie,
  • obmedziť príjem bielkovín na 1 gram na kilogram telesnej váhy denne,
  • zdrojmi bielkovín majú byť prednostne ryby, hydina, celé obilniny a strukoviny, vyhýbať sa červenému mäsu a mliečnym výrobkom – tie zjesť max. v 2 porciách denne,
  • zvýšiť príjem komplexných uhľohydrátov /6O-70 % kalórií/,
  • zvýšiť príjem zelenej listovej zeleniny, strukovín,
  • zaradiť do jedálnička potraviny obsahujúce kyselinu cis-linolovú, ideálny je saflórový olej – stačia 1-2 polievkové lyžice nezohrievaného oleja do vášho šalátu denne,
  • nezabudnite, že váš ideálny príjem bielkovín v gramoch sa rovná vašej telesnej váhe v kg – ak vážite 57 kg, príjem bielkovín nemá presiahnuť 57 g na deň. (Pre kontrolu: pohár mlieka – 8 g, 120 g mäsa – 20 g, jedno vajce 6 g bielkovín).
  • Osobitnou pomocou je aj konzumácia pupalkového oleja
  • Vitamín E určite pomôže pri riešení symptómov PMT-H, zvlášť napätia v prsníkoch, ale aj pri PMT-C a PMT-D.
  • Na čo nezabudnúť: dôležitá je tiež rozumná telesná váha, pravidelné cvičenie, obmedzenie stresu a primeraný odpočinok.

Liečba PMS

Pokiaľ vážne bojujete s PMS, uvažujte o vylúčení antikoncepcie, ktorá značne zhoršuje jeho príznaky – to isté platí, ak má žena podviazané vajíčkovody.

Pokiaľ po 2 – 3 cykloch nedôjde k náprave alebo aspoň čiastočnej úľave príznakov PMS, je potrebné hľadať symptómy PMS napr. v dysfunkcii štítnej žľazy alebo v nadmernom raste kvasiniek.

Zdroj: Marilyn Shannonnová: „Plodnosť, cykly, výživa“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Pridaj komentár