Prečo rakovina krčka maternice na Slovensku stúpa | Zdravie | Zdravie | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
ZdravieZdravie

Prečo rakovina krčka maternice na Slovensku stúpa

 TS   23.09.2012   3

Svetová zdravotnícka organizácia WHO odhaduje, že v roku 2025 umrie na Slovensku o 46 % viac žien nad 64 rokov a o 7% viac do 64 rokov na následky rakoviny krčka maternice v porovnaní so súčasným stavom. Z hľadiska prevencie sme na tom najhoršie spomedzi 34 krajín OECD.

Troch čísel o rakovine krčka maternice

Podľa údajov zo správy WHO/ICO (Information Centre on HPV and Cervical Cancer) žije na Slovensku približne 2,33 milióna žien vo veku 15 a viac rokov, ktoré sú ohrozené rakovinou krčka maternice (RKM). Každý rok ochorie približne 600 Sloveniek a vyše 200 podľahne. RKM je na Slovensku druhou najčastejšou u žien vo veku 15 až 44 rokov. Pre porovnanie – vo Fínsku či Švajčiarsku je až na siedmom mieste.

Na Slovensku máme najviac päťdesiatničiek v porovnaní s ostatnými krajinami sveta, ktoré trpia na RKM. WHO  odhaduje, že v roku 2025 bude u nás o 49 % viac chorých žien vo veku 65 rokov a viac. Pri súčasnej úmrtnosti sa odhaduje, že v roku 2025 umrie na Slovensku o 46 % viac žien nad 64 rokov a o 7 % viac do 64 rokov na následky RKM.

Rakovina krčka maternice spočiatku nebolí, ani nemá žiadne príznaky! Odhaliť ju dokáže jedine preventívna prehliadka a kvalitné cytologické vyšetrenie. Väčšina našich žien však prevenciu ignoruje a do ambulancie prichádza až vtedy, keď je neskoro,“ uviedol hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo Prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD. Až 80 % Sloveniek nechodí na preventívne cytologické prehliadky, čím sa v oblasti prevencie zaraďujeme na posledné miesto spomedzi 34 členských krajín OECD. Cytológia je pritom považovaná za najúčinnejšiu zbraň proti RKM.

Cytologické vyšetrenie

Na Slovensku má pritom každá žena k dispozícií dva typy cytologického vyšetrenia. Môže si vybrať medzi bežnou (konvenčnou) cytológiou, alebo najmodernejšou cytologickou metódou na svete, tzv. LBC, čiže Liquid-Based cytológiou. Tá je v porovnaní s bežnou cytológiou presnejšia a účinnejšie sa pomocou nej dajú vyhodnotiť predrakovinové bunkové zmeny. Navyše sa z jedného preparátu dajú vyšetriť aj iné ochorenia, a zároveň v prípade potreby je možné z tej istej vzorky realizovať ďalší odber na spresnenie diagnózy ochorenia,  čo bežná cytológia bez opakovanej návštevy pacientky u lekára neumožňuje.

LBC bola u nás zavedená presne pred 2 rokmi laboratóriami Medicyt a Cytolab. Za ostatné dva roky sa v týchto laboratóriách vykonalo vyše pol milióna cytológií, z toho 94 % bežných a 6 % LBC. Zachytilo sa 685 prípadov závažného stupňa predrakovinového ochorenia a 122 prípadov už zhubného nádoru krčka maternice. Najmladšie pacientky mali len 22 rokov. Lekári sa zhodujú, že pokiaľ by naše ženy pravidelne absolvovali cytológiu a využívali najmodernejšie metódy, ktorými LBC cytológia bezpochyby je, štatistiky by boli oveľa priaznivejšie. 

Na príčiny nelichotivého stavu výskytu zhubného ochorenia a dôležitosti cytológie upozorňuje nová celoslovenská osvetová kampaň „Zaslúžim si to najlepšie“. Všetky informácie sú na www.cytologia.sk. Kampaň apeluje na ženy, aby pravidelne chodili na cytologické prehliadky. Do 10.12.2012 prebieha v rámci kampane aj súťaž o 333 atraktívnych nohavičiek od www.saxana.sk a 333 najmodernejších vyšetrení typu LBC, ktoré ženu bezpečne ochránia pred RKM. Stačí sa iba zaregistrovať na www.cytologia.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
slnko 20 napísané 27.09.2012 14:29

Pri prehliadke raz za 3 roky co preplaca poistovna sa niet co cudovat . V susednom Rakusku su prehliadky odporucane kazdy pol rok asi tak

Alsuna napísané 26.09.2012 20:22

Skuste si precitat aj tento clanok - pohlad z inej strany:

www.rodinka.sk/zdravie/zdravie/co-vieme-o-ockovani-proti-rakovine-krcka-maternice/

tinka napísané 23.09.2012 22:15

odpoved na nadpis clanku je jednoducha - hnusny farmaceuticky biznis, vymyslene udaje a snaha o predaj vakcin

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?