Pohľad na menštruáciu z odstupu časov

Mária Kohutiarová 6

Čím to je, že sa na „svoje dni“ díva väčšina žien tak zvrchu, nemá ich rado a najradšej by bola bez „mršky“? Možno viac, ako si myslíte, môže za to pohľad, ktorým sa na menštruáciu díva ľudstvo už príliš dlho… Nakoniec, mnohé zážitky s našimi rodičmi či starými rodičmi tomu nasvedčujú.

Nepochopenie

Základom všetkej skepsy bolo hlboké nepochopenie tajomného kolobehu života v organizme ženy a jeho negatívne prijatie. Iba tak mohli vzniknúť polobludy o žene, ktorá je v dňoch svojho menštruačného krvácania nečistá a teda nemá vychádzať von mimo svojej izby či domu. Podľa judaizmu tento stav trval až sedem dní, neskôr vplyv judaizmu ohľadne nečistoty ženy počas menštruácie prešiel do katolicizmu a bol odstránený až v posledných desaťročiach.

Kto vymyslel, že krv ženy počas menštruácie je toxická a že dokonca ohrozuj nielen jedlo, ale aj muža? Prečo starí Gréci a Rimania tvrdili, že práve menštruačné krvácanie je dôkazom, že žena je „nedokončený“ produkt a práve preto je menejcenná, tiež nie je celkom pri ich vyspelosti jasné.

Viac nie ako áno

Podľa niektorých zdrojov bola dokonca menštruujúca žena taká zlá a mala tak uhrančivý pohľad, že pred takou ženou chránili novorodencov, aby ich neuriekla. Žena s menštruáciou nesmela vraj ani na pohreb, lebo by svojou nečistotou ohrozila bezproblémový vstup do neba nebožtíkovi. Nesmela ani krájať chlieb, ani nič riadne robiť, lebo by všetko vzalo skazu. Tabu okolo sexuality jednoznačne ublížilo postaveniu ženy ako takej vo všetkých oblastiach.

Kvázi veda

Jednou z jasných pohľadov niekdajšej vedy na menštruáciu bol fakt, že jednoznačne súvisí s mesačnými fázami. Horšie teórie zneli, že menštruujúca žena sa nemala dotýkať octu, vína, piva a mlieka, lebo by sa mohli zraziť a pokaziť. Dokonca menštruácia ženy mohla za to, že rastliny a zvieratá chradli, a tak sa nesmela ničoho takého dotýkať.

Extrémy byť musia – a tak podľa stredovekých receptov vraj menštruačná krv zmiešaná s červeným vínom bola zaručeným elixírom lásky a dostal sa na ňu každý chlap.

Z tej lepšej strany

Pravdou je, že mnohé civilizácie a národy brali čas menštruácie žien úplne inak – a považovali toto obdobie ženy za jej výsostný čas, kedy bola oveľa silnejšie prepojená s duchovnom. Mnohé rituály odporúčali vyslovene využiť žene tento čas na svoje vlastné obohatenie, vyslovene na čas pre seba, kedy bola v kruhu spoločníc a venovala sa čisto „babským“ veciam od rozhovorov cez tvorenie až po modlitbu či rituály.

V mnohých kmeňoch žena počas menštruácie odchádza na tento čas do špeciálnej chaty, kde mala vyslovene čas na vlastné snívanie a vízie, na malú rekapituláciu, čo chce, kam ide, po čom túži. Ticho a nerušenosť jej v tom výborne pomohli. Tento čas mnohé rituály označujú za vynikajúci na tvorenie, pričom výsledkom mala byť po skončení menštruácie lepšia, pokojnejšia, radostnejšia žena. Zaujímavé je, že údajne prvý lunárny kalendár vymysleli vďaka pravidelnej mesačnej menštruácii Číňanky – takže na niečo je predsa len menštruácia ženy pre svet dobrá.

Ako vnímate menštruáciu vy, je možno dobré porozmýšľať

Pretože: od vášho postoja bude závisieť nielen to, ako sa budete cítiť (psychika zohráva aj tu veľkú rolu), ale aj napríklad to, aké posolstvo o menštruácii vyšlete svojmu okoliu, možno už aj svojej dcére: je to nevyhnutná hrôza, obmedzenie, trest a nepríjemnosť (so všetkými spoločenskými dôsledkami) alebo je to oslava ženstva, čas na zastavenie sa a na okamihy, kedy jednoducho vypneme z „normálu“ a zrekapitulujeme svoj reálny stav s našimi cieľmi…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Komentáre k článku

  1. zwinker tak by sme si mohli urobit svoj vlastny ritual, vybrat len to najlepsie z toho. necistotu vynechat a nechat len to, ze nesmiem sahnut na robotu…. plus pobyt mimo domu (najlepsie nejaky wellness) a plus duchovne vyzitie, zistit si koncerty, vystavy, kina…

    hm? zwinker

  2. Ja mám k menštruácii veľmi pzitívny vzťah, som po pôrode a dnes som prvý krát dostala menzes a som veľmi rada. Mám vždy pocit, že sa mi telo vyčistí a cítim sa lepšie, aj keď mi menzes trvá 7 dní a prvé dni sú veľmi bolestivé, no napriek tomu mi vôbec nevadí. A inak za celé roky som na sebe vypozorovala, že počas svojich dní som oveľa výkonnejšia a šikovnejšia, skrátka viac toho stihnem ako iné dni. Takže svojej dcére určite odovzdám pozitívne posolstvo. To čo napísala bram je tiež fajn smile

  3. menstruaciu vnimam pozitivne, je to prirodzene, zenske, suvisi s moznostou mat dietatko… nieco som si uz preskakala a teraz mi uz len zostava dufat, ze moje telo bude fungovat tak ako ma, ako to priroda zariadila a splni mi este raz velke zelanie…

  4. Ja mam menštruaciu neutralny vztah niekedy nadavam ale inokedy som rada len mam ju trošku divnu menštrujem iba 3 dni a to prerušovanu a potom mam 34 volnych dni

Pridaj komentár