Koľko piť, aby sme sa neotrávili vodou

Ela Košická 0

V niektorých reklamných, populárnych i odborne sa tváriacich textoch sa dá dočítať, že každý by mal denne vypiť najmenej 2 až 3 alebo dokonca 3 až 4 litre vody (tekutiny).

Toto je ale pre väčšinu populácie nesprávne a neadekvátne nadsadené odporúčanie, ktoré možno platí „v špičkách,“ ako sú extrémne teplé dni alebo veľká fyzická záťaž, ale nie v bežnom živote.

Shutterstock

Každý človek má iné potreby tekutín

Potreba tekutín je prísne individuálna záležitosť, ktorá závisí na množstve vonkajších a vnútorných faktorov, odvíja sa od telesnej hmotnosti, veku a pohlavia, zloženia a množstva stravy (obsah vody, soli, bielkovín, kalórií), telesnej aktivite, teplote a vlhkosti prostredia vrátane prúdenia vzduchu, druhu oblečenia a teplote tela, aktuálnom zdravotnom stave, zavodnení organizmu atď.

Koľko je optimum?

Každý človek má svoju optimálnu potrebu voľných tekutín, ktorá sa časom mení.

Táto potreba sa môže pohybovať od menej ako 1 liter za deň – u človeka so sedavým zamestnaním, ktorý konzumuje prevažne jedlo z varených obilnín, strukoviny a zeleniny s nízkym obsahom soli – až po niekoľko litrov za deň – u človeka, ktorý konzumuje príliš slanú a sladkú stravu s malým obsahom tekutín a vysokým obsahom energie a fyzicky intenzívne pracuje, športuje, alebo sa pohybuje v teplom prostredí.

U druhej kategórie môže denná spotreba presiahnuť aj 5 litrov. Každý si musí nájsť (či nachádzať) svoje optimálne množstvo tekutín.

Shutterstock

Keď cítime smäd, už je neskoro

Na potrebu pitia môže upozorniť smäd, ale je dobré vedieť, že smäd nie je včasnou známkou potreby vody, pretože sa objavuje až v okamihu 1-2% dehydratácie čiže straty vody na úrovni 1-2% telesnej hmotnosti.

Pocit smädu sa ďalej znižuje vo vyššom veku. Na druhej strane zvýšený pocit smädu môže byť i príznakom niektorých chorôb (napr. cukrovka) a existuje tzv. návykový smäd, ktorý nemusí byť známkou potreby tekutín.

Vyššie riziko dehydratácie je u malých detí, ktoré majú malý objem telesnej vody a bežná denná strata predstavuje jeho značný podiel a u starých ľudí, u ktorých sa objem telesnej vody znižuje, zhoršuje sa schopnosť obličiek vstrebávať spätne vodu a pocit smädu býva oslabený. Preto je treba príjem tekutín u starých ľudí aktívne kontrolovať.

Shutterstock

Varovné príznaky, že pijeme málo alebo veľa

Príznakom dlhšie trvajúceho a výrazného nedostatku tekutín je vedľa pocitu smädu tiež:

sucho v ústach, suché pery a jazyk, malé množstvo tmavo žltého moču, tendencia k zápche, čkanie pri jedle, tlak v okolí žalúdka, pálenie „žáhy“ alebo suchá pokožka.

Naopak príznaky nadbytku tekutín sú:

časté močenie (zvlášť v noci), potenie v normálnych teplotných podmienkach, vlhké ruky či nohy, bolestivosť bodu vzadu uprostred lýtka (pri stisku prstom).

Môžeme piť aj príliš veľa?

I keď nedostatok tekutín sa spája s viacerými rizikami, je nutné povedať, že ani ich stály nadbytok – teda pitie výrazne vyššieho množstva tekutín ako telo potrebuje – nie je pre organizmus zdravý. Dochádza tým k preťaženiu obličiek a srdca, čo môže postupne viesť k oslabovaniu ich funkcií.

Vypitie väčšieho objemu v krátkom čase, napr. niekoľko hodín po sebe viac ako 1 liter/hod., môže spôsobiť akútny stav známy ako „otrava vodou“. Jeho podstatou je nízky obsah sodíka v sére a prejavuje sa podľa vážnosti zvracaním, ochabnutosťou a bolením hlavy až po kŕče, môže spôsobiť aj smrť.

Čo je dobré si zapamätať?

Je nutné piť v priebehu celého dňa, a to už od rána (šálka čaju či kávy nestačí uhradiť nočnú stratu vody). Človek nie je ťava, aby sa napil jeden krát denne do zásoby. Je potrebné regulovať spotrebu tekutín podľa aktuálnej záťaže a potreby.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár