Kokosový olej? Reklamné "bla-bla-bla" | Zdravie | Zdravie | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
ZdravieZdravie

Kokosový olej? Reklamné "bla-bla-bla"

 Saša/redakcia   21.12.2016   2

Mýty o kokosovom oleji sa stali doslova fenoménom dnešnej doby. Pripisujú sa mu významné účinky na zdravie, vedecké poznatky však hovoria, že uvedené informácie treba brať s veľkou rezervou.

Ako je to teda s populárnym kokosovým olejom naozaj? Je vhodný aj pre deti?

Foto: Ingimage.com

Jedná sa o viac, ako iba o dobrý ťah predajcov a marketérov?

Popularita kokosového oleja za posledných pár rokov neuveriteľne rastie. Získal si nadšených užívateľov v gastronómii či v kozmetickom priemysle.

Na suché lakte, vlasy, aj do šalátu, na vyprážanie, alebo jednu lyžičku nalačno pri chudnutí - spôsobov na využitie kokosového oleja nájdete popísaných neúrekom.

V kamenných predajniach so zdravou výživou, alebo na internetových stránkach sa dozviete iba o samých dobrých vlastnostiach kokosového oleja.

Foto: Ingimage.com

 

Je však naozaj taký zdravý a máme ho uprednostňovať pred inými tukmi? Opýtali sme sa odborníčky na výživu - MUDr. Kataríny Babinskej.

Je kokosový olej zložením odlišný od iných rastlinných tukov?

Zatiaľ čo v živočíšnych tukoch je veľa nasýtených mastných kyselín, tuky rastlinného pôvodu sa skladajú najmä z nenasýtených mastných kyselín. Kokosový olej síce je rastlinného pôvodu, ale až 90% jeho obsahu predstavujú nasýtené mastné kyseliny.

Druhou „výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo“ je palmový tuk, v ktorom je tiež veľa nasýtených mastných kyselín.

Aký je obsah potrebných, esenciálnych mastných kyselín v kokosovom oleji?

Kokosový olej má minimálny obsah esenciálnych mastných kyselín - obsahuje iba veľmi málo kyseliny linolovej (2%) a prakticky žiadnu kyselinu linolénovú.

Iba pre porovnanie, spomedzi bežne používaných olejov slnečnicový obsahuje približne 64 % esenciálnych mastných kyselín (najmä radu n-6), repkový olej priemerne 35 % (najmä radu n-3).

Foto: Ingimage.com

 

Existujú vedecké dôkazy o prospešnosti (či užitočnosti) kokosového oleja pre zdravie?

Mýty o kokosovom oleji sa stali doslova fenoménom dnešnej doby. Pripisujú sa mu významné účinky na zdravie - môžeme sa stretnúť s tvrdením, že je účinný proti Alzheimerovej chorobe, pomáha chudnúť, má priaznivý vplyv na látkovú premenu cukrov a pomáha diabetikom a pod. Vedecké poznatky však hovoria, že uvedené informácie treba brať s veľkou rezervou.

Je pravdou, že niektoré menšie štúdie naznačili možné prospešné účinky kokosového oleja. Zároveň však treba dodať, že výsledky mnohých iných výskumných tímov uvedené účinky nepotvrdili.

Na to, aby sme lepšie spoznali, aký má kokosový olej skutočne vplyv na zdravie, a to najmä pri jeho dlhodobej konzumácií, je nevyhnutné uskutočniť ďalšie výskumné štúdie.

Odborníci sa zhodujú v tom, že kokosový tuk patrí medzi potraviny, ktoré by sme mali prijímať v obmedzenom množstve a skôr iba príležitostne.

Vybrať si teda radšej napríklad tradičnú bravčovú masť, ako moderný kokosový olej?

Každý má svoje prednosti i nevýhody, napríklad bravčová masť obsahuje viac ako polovicu nenasýtených mastných kyselín, naopak kokosový olej je ľahšie stráviteľný.

Podstatný fakt je, že oba sú bohaté na nasýtené mastné kyseliny preto by sme ich mali konzumovať v menšom množstve a s mierou.

Rozumné je do stravy zaraďovať najmä tuky, ktorých priaznivé účinky sú jasne preukázané. Patria medzi ne rastlinné oleje bohaté na nenasýtené mastné kyseliny.

Pozornosť by sme mali upriamiť najmä na potravinové zdroje omega-3 mastných kyselín, ktoré v našej strave nie sú dostatočne zastúpené, patrí medzi ne repkový olej, ľanový olej, ryby, či vlašské orechy.

Foto: Ingimage.com

 

Prečo je kokosový olej doporučovaný ako vhodný na vyprážanie?

Kokosový tuk, podobne ako bravčová masť, je stály aj pri vysokých teplotách, z tohto pohľadu je vhodný aj na vyprážanie.

Máme však aj zdravšiu alternatívu – použiť rastlinný olej určený pre teplú kuchyňu. Takéto oleje sú tiež tepelne stabilné, navyše majú priaznivejšie zloženie.

Vyprážanie a zdravá výživa však spolu neladia. Kto sa chce stravovať zdravo, však volí iné spôsoby tepelnej úpravy, ako vyprážanie.

Doporučili by ste ho dávať deťom - respektíve používať pri príprave detskej stravy?

Kokosový tuk býva súčasťou umelých mliek určených pre dojčatá a batoľatá. Dôvodom, prečo sa pridáva je fakt, že má podobné zloženie ako tuk prítomný v materskom mlieku.

Optimálne je, ak je dieťa dojčené a príkrmy sa zaraďujú podľa odporúčaní lekára, v takom prípade kokosový tuk nie je nevyhnutnosťou.

Čo sa týka väčších detí, tie majú v strave nemalé množstvo nasýtených tukov pochádzajúcich z mlieka a plnotučných mliečnych výrobkov, resp. z mäsa, nie je preto potrebné dopĺňať ich výživu o ďalšie nasýtené tuky.

Podľa zásad správnej výživy by sme mali aj v strave detí uprednostňovať nenasýtené tuky a obmedzovať nasýtené tuky. Takže kokosový olej aj v detskom veku s mierou a skôr príležitostne.

Foto: Ingimage.com

Doktorku Babinskú poznáte aj z článkov na rodinka.sk

MUDr. Katarína Babinská je absolventkou Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Postgraduálne štúdium so špecializáciou „Výživa človeka" absolvovala na University of London vo Veľkej Británii.

V rokoch 1988-2000 pôsobila na Výskumnom ústave výživy, odbornú činnosť zameriavala na výskum výživy obyvateľstva na Slovensku. Od roku 2000 je pedagógom na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde vyučuje predmety a „Fyziológia človeka" a „Výživa človeka".

Jej vedecká a výskumná činnosť sa sústreďuje na rôzne aspekty výživy, je riešiteľkou a spoluriešiteľkou domácich i zahraničných výskumných grantov. Je autorkou učebníc i vedeckých publikácii.

Aktívne sa venuje osvete v oblasti výživy a zdravia, je autorkou mnohých populárno-vedeckých článkov, spolupracuje v programoch orientovaných na zlepšenie výživy obyvateľstva, vedie poradňu o výžive. Je predsedníčkou Združenia pre zdravie a výživu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Katarina napísané 09.02.2017 19:35

Pani doktorka asi odrecitivala to, co sa ucili este na skole a zabudla sledovat moderne vedecke studie a publikacie (e.g. European Heart Journal), ktore preukazali nevhodnost konzumacie prilisneho mnozstva Omega 6 (nachadza sa v nenasytenych priemyselnych olejoch). Smutne, ze dnes ak aj obycajny clovek vie po anglicky, tak si v niektorych pripadoch vie vyhladat lepsie informacie ako doktor....

jozko napísané 29.12.2016 17:38

Písať niečo kritické o kokosovom oleji a pri tom vyzdvihovať alebo doporučovať používanie slnečnicového, resp. repkového oleja, ktoré sú skutočnými zabijakmi, tomu teda vravím odbornosť zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?