03.10.2008verzia pre tlač


Keď NHL je rakovina...

Autor: Dagmar Mozolová

Non – Hodgkinov lymfóm

Non-Hodgkinov lymfóm (NHL) je najrozšírenejším druhom rakoviny lymfatického systému. Delí sa na približne 30 príbuzných podtypov. Aj keď rôzne typy NHL majú niektoré spoločné znaky (lymfatický pôvod), líšia sa mikroskopickým vzhľadom a rýchlosťou rastu. Diagnostika Non-Hodgkinových lymfómov pokročila natoľko, že vo väčšine prípadov sa dá presne určiť druh lymfómu, jeho priebeh a najvhodnejšia liečba.

Pri Non-Hodgkinovom lymfóme, rovnako ako pri ostatných lymfómoch, dochádza k zhubnému bujneniu lymfocytov. Preto sa NHL začína šíriť v lymfatických uzlinách (v jednej alebo naraz vo viacerých) alebo v lymfatickom tkanive, ktoré sa nachádza vo väčšine orgánov (črevá, žalúdok či slzná žľaza). Keďže lymfocyty cirkulujú cez lymfatické cievy a krvné riečisko v celom tele, rakovinou postihnuté lymfocyty sa môžu dostať do každého tkaniva.

Už ste sa zľakli, že ste na nesprávnej stránke? Nie, nebudeme sa venovať športu, ani sme neutvorili novú rubriku o hokeji. NHL je totižto aj skratka nádorového ochorenia lymfatického systému – HON HODKGINOVHO LYMFÓMU.  Má ho 22-ročná Eva, ktorá sa napriek tejto chorobe nebojí žiť a snívať. Jej príbeh sme uverejnili pred niekoľkými dňami. Dnes sa budeme venovať tejto zákernej chorobe.

Hodgkinov lymfóm (HL)

Hodgkinov lymfóm (HL) tvorí len 1% zo všetkých novozistených nádorových ochorení. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí medzi 15. až 30. rokom života a u starších ľudí okolo šesťdesiatky. Zatiaľ nie je známe, prečo týmto typom lymfómu ochorejú ľudia práve v týchto vekových kategóriách.

Hodgkinov lymfóm bol  pomenovaný podľa Thomasa Hodgkina, anglického lekára, ktorý ho ako prvý identifikoval v roku 1832, teda dlho predtým, než bola známa existencia a funkcia lymfocytov. V roku 1982 popísal ako prvý nádorové bunky Hodgkinovho lymfómu profesor Karl Sternberg (v patologickom ústave dnešnej Fakultnej nemocnice v Brne). A práve prítomnosťou Reed-Sternbergových buniek sa Hodgkinov lymfóm líši od ostatných lymfómov.

Hodgkinov lymfóm má tendenciu šíriť sa postupne, z jednej lymfatickej uzliny do ďalšej. Môže sa rozšíriť aj do orgánov mimo lymfatického systému.

Príčiny vzniku lymfómov

Príčina vzniku lymfómov sa u väčšiny pacientov nedá zistiť, ani presné mechanizmy vzniku lymfómu nie sú známe. Pri jeho vzniku zohrávajú svoju úlohu aj poruchy imunity;musí však ísť o výrazné poruchy, ako sú AIDS či dlhodobé užívanie liekov na zníženie imunity u pacientov po transplantácií obličiek, srdca, pľúc, pečene alebo kostnej drene.

Na vznik lymfómu nemá vplyv:

 • náchylnosť k častým chrípkam a prechladnutiam,
 • životný štýl,
 • stravovacie návyky,
 • u väčšiny ľudí ani dedičnosť (jej vplyv zanedbateľný).   

Štádiá malígnych lymfómov

Dôležité je stanoviť nielen typ ochorenia (laboratórnymi testami zo vzorky postihnutej uzliny a tkaniva), ale aj jeho štádium. Od presného stanovenia typu a progresu ochorenia závisí voľba terapie, a tiež prognóza ďalšieho vývoja ochorenia.

Štádium sa popisuje rímskymi číslicami I-IV a rozdeľuje sa do kategórií A a B, v závislosti od prítomnosti symptómov ochorenia v čase stanovenia diagnózy.

Štádium I

Lymfóm postihuje len jednu skupinu lymfatických uzlín alebo sa vytvoril v jednom orgáne, ale nerozšíril sa do iných častí tela.

Štádium II

Lymfóm sa nachádza v 2 alebo viacerých skupinách lymfatických uzlín na tej istej strane bránice. Znamená to, že je buď v hornej alebo v dolnej časti tela. Keď lymfatické uzliny na krku a v trieslach javia známky lymfómu, nejde o štádium II, pretože tieto časti tela sa nachádzajú na rôznych stranách bránice.

Lymfóm sa mohol rozšíriť lokálne z jednej skupiny lymfatických uzlín do okolitého orgánu.

Štádium III

Lymfóm sa nachádza v dvoch alebo viacerých skupinách lymfatických uzlín na rôznych stranách bránice, ako napríklad v oblasti krku a triesiel. V tomto štádiu môže byť tiež nádor rozšírený z uzlín do okolitých orgánov.

Štádium IV

Lymfóm sa rozšíril do vzdialených orgánov mimo lymfatického systému. Ostatné lymfatické uzliny môžu aj nemusia javiť známky lymfómu. Keď sa lymfóm rozšíri do kostnej drene alebo do orgánov ako pľúca, žalúdok alebo kosti, ide o typické štádium IV.

OZ Lymfoma

Občianske združenie Lymfoma Slovensko vzniklo v auguste 2006. Je súčasťou celosvetového projektu Lymphoma Coalition a zatiaľ jediným združením zameraným na pomoc pacientom s lymfómom na Slovensku. 

Jeho cieľmi sú najmä:

- zvýšiť všeobecnú informovanosť o diagnóze malígny lymfóm,

- zabezpečiť pacientom prístup k aktuálnym informáciám o ochorení a o možnostiach liečby.

- napomáhať tomu, aby pacienti rozumeli každej navrhovanej liečbe, vrátane možnosti účasti v klinických skúšaniach a aby si boli vedomí svojho práva na druhý názor.

LYMFOLINKA - Poraďte sa s lekárom

Potrebujete ďalšie informácie alebo chcete konzultovať možnosti liečby, či iné s ochorením súvisiace problémy? Zavolajte na +421 907 721 501 v utorok a štvrtok od 16.00 do 18.00 hod.

Ďalšie informácieo OZ Lymfoma, ako aj o problémy lymfómu, získate na www.lymfoma.sk.

Zdroje: Tlačová správa a www.lymfoma.sk

 

Liečba malígnych lymfómov

Malígne lymfómy patria do skupiny relatívne úspešne liečiteľných ochorení - mnohé z nich veľmi dobre reagujú na moderné druhy liečby ako rádioterapia, chemoterapia či imunoterapia. Často (napríklad pri liečbe folikulových lymfómov) existuje viacero liečebných postupov, ktoré prinášajú rovnako dobré výsledky. Reakcie malígnych lymfómov na liečbu závisia najmä od presného stanovenia typu a štádia ochorenia.

Cieľom liečby je dosiahnuť úplné vymiznutie (kompletná remisia) alebo ústup  (čiastočná remisia) ochorenia.

Za posledné roky nastal v liečbe malígnych lymfómov veľký pokrok. Cieľom vývoja nových liečebných metód je priniesť efektívnejšiu terapiu s najnižšími možnými toxickými vplyvmi na organizmus.

Najdôležitejšia je včasná diagnostika

Nie každá zväčšená uzlina je príznakom lymfómu.

Reaktívne uzliny, ktoré sú len reakciou na zápalové ochorenie, sú:

 • mäkké,
 • na pohmat bolestivé,
 • nie veľké (do 2 cm),
 • väčšinou na krku, za sánkou, pod sánkou, pod a za ušnicou. 

Lekára navštívte, ak je uzlina väčšia ako 2cm alebo si nahmatáte zhluk uzlín, prípadne vám opuchla noha na tej istej strane.

Uzliny postihnuté nádorovým ochorením sú:

 • tuhej konzistencie,
 • zvyčajne na pohmat nebolestivé,
 • rôznej veľkosti,
 • často tvoria zhluk (paket) viacerých LU.

Lekára navštívte, ak si nahmatáte nebolestivú zväčšné uzlinu väčšiu ako 1,5 cm.

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

Vaše menoRudolf Topor napísané 28.12.2009 21:28 answer email

Váš komentár Je to dobrý článok,informuje,nestraší,nezamlčuje.Lekári neradi informujú pacienta o možných postupoch liečby.

miriam 78 napísané 03.10.2008 19:56 answer email

Súhlasím,je to perfektne vysvetlené,a ja sa dozvedám takéto informácie po 5tich rokoch.Držím Všetkým palce,bojujte a uzdravte sa!!!

veronika78 napísané 03.10.2008 13:16 answer email

Nechcem aby to vyznelo hlúpo, ale super článok! Konečne jedno zrozumiteľne podané, obšírne spracované a normálne pochopiteľné vysvetlenie. Z nekonečného pátrania po internete som za "mojich čias" našla jeden český link a pár v angličtine, kde to bolo vačšinou spracované formou denníku pacianta... Dokonca ani LPR sa tomu nevenovala....a od doktorov sa dozviete skutočne kriticky málo....každopádne my sme už zdraví a držím palce všetkým, ktorí statočne bojujú...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia