Keď je chorá celá rodina

Edo Staňák 0

Popoludní príde dieťa zo školy, že ho páli v hrdle, bolí hlava a je mu zle. Ďalší deň už leží v posteli s teplomerom pod pazuchou. O dva dni na to hlava rodiny zaľahne tiež, ďalšie dieťa prekonáva teplotné rekordy a mamička, obskakujúc všetkých maródov, si zráža teplotu dávkami liekov proti horúčke.

Aj keď to môže vyzerať ako komédia, do smiechu vám pritom nie je.

Rodina je priam stvorená na to, aby sa v nej vírus šíril rýchlosťou blesku. Práve v najužšom kruhu blízkych používame rovnakú toaletu, tie isté príbory, dýchame jeden vzduch pred telkou, berieme si z jednej misky pukance, dávame si pusu na dobrú noc. To všetko sú kontaktné činnosti, pri ktorých sa vírus teší, že môže preskakovať z jednej obete na ďalšiu.

Sezónne virózy

V odbornej terminológii epidemiológov sa sezónne chrípky a chrípke podobné ochorenia nazývajú akútne respiračné ochorenia. V minuloročnej sezóne navštívilo na Slovensku s touto diagnózou lekára vyše 1,7 milióna pacientov, tretina obyvateľov. A, priznajme si, mnohí z nás si s nádchou a prechladnutím poradíme aj vlastnými silami. Veď s lekárom sedem dní, bez lekára týždeň, znie ľudová múdrosť. Mimochodom, podľa odhadov WHO v minuloročnej sezóne malo aspoň jeden prípad akútneho respiračného ochorenia 6 miliárd ľudí na svete.

V rodine

Vírusy – nielen ten chrípkový, ale všetky sezónne, ktoré spôsobujú akútne respiračné ochorenia – majú spoločnú tú vlastnosť, že sa prenášajú kontaktom z človeka na človeka. Na kontaktných miestach dokážu – podľa podmienok, vlhkosti či chladu prežiť aj niekoľko hodín, pričom vírusom viac vyhovuje vlhké a chladnejšie, nie však mrazivé počasie.

Kontakt medzi nakazeným jedincom a jeho blízkymi patrí k najčastejším prenosovým cestám vírusov. Podľa štúdií je pravdepodobnosť, že sa prenesie vírus z dieťaťa na dieťa v rodine až 60 %. Dospelí, ktorí majú odolnejší imunitný systém, ako deti, majú pravdepodobnosť prenosu tretinovú. Deti a mladí ľudia bývajú najčastejšou „prestupnou stanicou“ pre prenos takýchto nákaz. Rodina, škola, pracovisko a hromadná doprava bývajú najčastejšími kontaktnými priestormi, kde dochádza k nákaze.

Prevencia

Lepšie, ako liečba, je vždy prevencia. Sezónnym vírusovým ochoreniam sa ťažko vyhneme, avšak môžeme sa na nich pripraviť. Na prvom mieste by malo ísť o hygienu, pretože vírus sa často dostáva do tela prostredníctvom rúk.

Ďalej by nemalo chýbať posilňovanie našej imunity: vhodnou stravou, pobytom na čerstvom vzduchu, dostatočným spánkom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár