Je jarná únava len výhovorka?

Mária Kopčíková 0

Mám pocit, že každoročne v tomto čase si vymieňame maily a konverzačné frázy o tom, že na nás doľahla jarná únava. Všetko nám trvá dvakrát tak dlho, ťažko sa nám rozbieha, kým vôbec niečo začneme robiť … obvyklé vysvetlenie je, že nám po zime chýba energia, vitamíny …

Jarná únava ako dôsledok dlhej zimy

Jedno z vysvetlení sa viaže k striedaniu štyroch ročných období v našom zemepisnom pásme. Napriek tomu, že sa tieto obdobia striedajú pozvoľne a náš organizmus by sa im mal vedieť plynule prispôsobiť, môžeme sa – najmä na jar – stretnúť s tým, že nás „prepadne“ subjektívne nepríjemný pocit vyčerpania a únavy. Tieto pocity sa objavujú často u ľudí stredného a vyššieho veku – ospalosť, podráždenosť, bolesti hlavy …

Za hlavnú príčinu tohto stavu sa považuje nedostatok pohybu počas zimných, chladných mesiacov. S tým môže súvisieť to, že ľudia priberú, pretože v zime prijímali viacej energeticky bohatšej stravy. Ak sa k tomu pridá nedostatok slnečného svetla a stres, to všetko dohromady má na ľudí negatívny vplyv. Počas zimných mesiacov sa zvyšuje tvorba spánkového hormónu melatonínu. S pribúdajúcim množstvom svetla (počas dlhších dní) sa hladina melatonínu mení a ľudský organizmus môže reagovať pociťovaním únavy.

Podľa MUDr. Béderovej z poradne zdravia RÚVZ v Bratislave sa „jarná únava najčastejšie prejavuje na konci zimy a trvá maximálne niekoľko týždňov. Pokiaľ cítite únavu a skleslosť len zopár dní, nemusíte sa obávať. Dlhšie trvajúca únava, môže byť prejavom vážnejšieho ochorenia.“

telesným prejavom, ktoré sa spájajú s jarnou únavou doktorka Béderová radí celkové zhoršenie zdravotného stavu, bolesti kĺbov a svalov, bolesti hlavy, strata energie, slabý prerušovaný spánok, oslabený imunitný systém. K tým psychickým zase zníženú schopnosť sústredenia, výkyvy nálady, ospalosť, lenivosť či malátnosť.

Jarná únava ako výhovorka

Iný je názor MUDr. Pijáka zo SZU, ktorý tvrdí, že jarná únava z medicínskeho pohľadu je nezmysel. Jedným dychom však dodáva, že vidí súvislosť s nedostatok vitamínu D, ktorého máme po zime menej. Vitamín D nepotrebujeme v našom organizme len na reguláciu vápnika a fosforu, ale aj na zabezpečenie dobrej imunity. Vitamín D sa tvorí v koži, keď na ňu dopadajú slnečné lúče. V potravinách ho môžeme získať minimum.

Nedostatok tohto vitamínu zároveň sprevádza pocit únavy. Doktor Piják vyjadruje presvedčenie, že ak je človek bez príčiny unavený, je to  znak toho, že niečo nie je v poriadku. Toto niečo môže súvisieť ako s nejakým reálnym ochorením, tak so spôsobom stravovania. I tento lekár upozorňuje na kvalitu prijímaných potravín – napriek tomu, že si vieme v dnešnej dobe kúpiť ovocie a zeleninu takmer celý rok – otázny je spôsob jej produkcie, ako aj spracovanie iných potravín, ktoré prijímame. Lekár upozorňuje na množstvo obilnín, sacharidov a kvalitu tukov, ktoré konzumujeme.

Únava či depresia?

Veľa ľudí povie, že má jarnú depresiu. Obvykle tým myslia pocit skleslosti a únavu ako takú. Psychológia však depresiu považuje za vážny problém, za duševnú poruchu. Tá sa prejavuje najmä dvomi znakmi, ktoré trvajú dlhší čas (minimálne 2 týždne). Jedná sa o smutnú náladu a výrazný nezáujem o svoje okolie, o veci a činnosti, ktoré dovtedy človeku spôsobovali radosť. Objavujú sa však i ďalšie príznaky – najmä poruchy spánku a zhoršená koncentrácia pozornosti.  

Hoci môžete mať pocit únavy a horšej nálady, vôbec sa nemusí jednať o depresiu v pravom význame slova. V prípade, že by ste si neboli istí, je namieste vyhľadať odbornú konzultáciu a svoj aktuálny stav riešiť s odborníkmi.

Čo robiť s pocitom „jarnej“ únavy

Či už sa prikloníte k jednej, či druhej teórii, k budete pociťovať únavu, je fajn s tým niečo robiť. Niektoré z týchto odporúčaní vám môžu prísť ako obligátna povinná jazda, ale ruku na srdce – ako jednoduché je pre vás preniesť ich do praxe?

Tak aspoň niečo z toho skúste:

  • Dostatočne prijímajte tekutiny – ideálne tie nealkoholické. Pite čistú vodu, citronádu, bylinkové čaje – ak máte vzťah k bylinkám, voľte také, ktoré zabezpečia očistu organizmu (napr. žihľava, rebríček, ľubovník, šalvia, zemežlč). Nemusíte vypiť práve 5 litrov niečoho, spotrebu tekutín by ste si mali „vypočítať“ s ohľadom na vašu aktuálnu pohybovú aktivitu a teplotu (vonkajšiu, izbovú), v ktorej sa pohybujete.
  • Choďte von! – pobyt na vzduchu a slnku nenahradíte ničím – dýchate kyslík, absorbujete slnečné lúče, dávate priestor tvorbe D vitamínu, rozprúdite krv, prekrvíte svaly a mozog. Ak sa von vyberiete s niekým, koho máte radi – s deťmi, kamarátmi, strávite navyše príjemný čas. A vyberte si činnosť, ktorú máte radi. Niekomu vyhovujú prechádzky, inému bicyklovanie či korčuľovanie …
  • Dobre sa vyspite – vaše telo potrebuje čas na regeneráciu. Ak sa vám podarí stabilizovať aspoň približne čas ukladania na spánok a vstávania, vaše telo bude mať tento stabilný rytmus zrejme rado. Podľa možnosti v miestnosti, kde spíte, nemajte mobily, tablety, počítače. Elektrosmog spánku nesvedčí.
  • Obmeňte stravu – skúste si odľahčiť jedálniček, vyberte si potraviny s nižším obsahom energie, dajte zelenú „zelenej“ – šaláty, špenát, kel. Pridajte tiež viacej ovocia – ideálne z overeného zdroja – nepotrebujete žiadnu exotiku. Postupne pridávajte naše sezónne ovocie a zeleninu. Mäso skôr duste a varte.  
  • Čas pre seba – vyhraďte si čas pre seba a svoje zábavky. Robte na chvíľu naozaj len niečo, čo je vaše, čo vás baví.

A nezabudnite – vaša snaha o nejakú zmenu má zmysel len vtedy, ak to robíte zo svojho presvedčenia, s dobrou náladou a nie preto, že to odporúča niekto iný.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár