Fluoridy a zubné pasty

Ján Tóth 0

Vezmite jemne mletý vápenec, pridajte antioxidanty, nejaké zahusťovadlá a pojivo, penivé látky, niekoľko aromatických, chuťových a farbiacich látok plus doplnkové konzervanty a – máte zubnú pastu. Pútavý obal a dostatočne inteligentná alebo naivná reklama – podľa skupiny ľudí, ktorú chcete osloviť – a máte dobre predávaný každodenne používaný výrobok. Viete čo dávate každý večer na kefke do úst?

Zubné pasty a gély často obsahujú aj látky, ktorých čistiaci účinok narúša zubnú sklovinu. Používané dezinfekčné látky likvidujú všetky baktérie v ústnej dutine, teda aj tie potrebné a prospešné. Prejde niekoľko desaťročí a jedno ráno zistíte, že máte v ústach čudnú pachuť, na zuboch zubný kameň. Vymeníte pastu, ale onen efekt sa dostaví po chvíli opäť ako dôsledok od detstva systematicky ničenej prirodzenej ústnej mikroflóry. Je čas prečítať si etiketu na výrobku a začať sa zaujímať o svoje zdravie.

Takmer na každej etikete nájdete niektorú zlúčeninu fluóru v podobe fluoridov. Fluoridy sa zúčastňujú v organizme pri tvorbe pevnosti i tvaru. Toto pôsobenie je dôležité pre vývoj a udržanie zdravých zubov a kostí. Potrebné množstvo fluóru na tento cieľ je však veľmi malé. Prísun veľkého množstva fluóru pôsobí škodlivo, čo sa môže prejaviť napr. vo forme dentálnej fluorózy – sfarbenia a štrukturálnych zmien zubnej skloviny. Zlúčeniny fluóru, ktoré sa obyčajne používajú v zubných pastách, nie sú prirodzené. V prírode sa rozpustné zlúčeniny fluóru vyskytujú len v minimálnej koncentrácii, pretože vysokoaktívny fluorid je okamžite viazaný vápnikom. Tento dej súčasne chráni človeka pred prílišným kontaktom s rozpustnými fluórovými zlúčeninami.

Štatistické výsledky výskumov občas prekvapia každého. Najviac asi rodiča, ktorý žije v presvedčení, že dáva svojim deťom tú najlepšiu starostlivosť v rámci svojich možností a vedomostí. Viete, že deti prehltnú do konca 2. roku života až 100 %, medzi 2. a 4. rokom života 30 %, a medzi 5. a 7. rokom života 15 % zubnej pasty, nakoľko ju nevedia správne vypľúvať? Pýtal som sa detí, ktorú zubnú pastu majú najradšej – no predsa tú ovocnú, tá chutí najlepšie! A to ju jedávate? Samozrejme, niekedy aj pol tuby(!)…


Už malý človiečik prijíma fluór vo svojom každodennom živote napríklad z vôd, ktoré slúžia na prípravu dojčenskej stravy. Fluoridy sa stopovo nachádzajú i v potrave. Navyše sú často v kojeneckom veku profylakticky podávané fluoridové tablety v kombinácii s vitamínom D. Ak sa popri tom ešte používa i zubná pasta obsahujúca fluór, môže naozaj dôjsť k jeho škodlivému predávkovaniu. A k tomu si pripočítajte ešte účinok antioxidantov, zahusťovadiel, penivých látok, pojiva, aromatických, chuťových a farbiacich látok, i konzervantov. Extrémne zhrnuté – chtiac-nechtiac ponúkame deťom ochutenú navoňanú sadru.

Dalo by sa popísať ešte veľa miesta a viesť dlhé diskusie o užitočnosti či škodlivosti fluóru na zuby a celý ľudský organizmus. O škodlivosti penotvorných zložiek v pastách, o konzervantoch,… Asi sa však zhodneme, že práve detský organizmus je na premiéru čohokoľvek zvlášť citlivý. Doprajme mu teda i v dnešnej dobe významne poznačenej škodlivinami civilizácie zdravý vývoj.

Je ľahké napísať článok o dobrých kvalitných prípravkoch, o čosi ťažšie o tých mrchavých. Dá sa jedno i druhé. Dôveru však získate vždy sami. Ak získate vlastný zážitok, vlastnú skúsenosť… Až zmiznú ranné pachute, zubný kameň, ustúpi krvácanie ďasien.

Myslím, že všetci, ktorí tieto prípravky zvolili pre svoje deti či pre seba, túto dôveru už dnes majú – a bez fluoridov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár