Zbierame bylinky na zimu. Nechtík a medovka

Mária Kohutiarová 1

Ak už sa nám suší repík a alchemilka, môžeme zbierať ďalej: znovu vám ponúkame rastlinky, za ktorými nemusíte chodiť ďaleko a urobia vám veľkú pomoc v čase núdze.

Nechtík lekársky

Asi nie je problém vedieť, ktorá rastlinka to je. Hoci sú krásne a rastú pomaly všade, málokto vie, akú silu v sebe ukrýva. Zbierajú sa plne rozkvitnuté kvetné hlávky pri slnečnom počasí okolo poludnia – lepšie sú tie, čo sú tmavšie, oranžové, majú väčší účinok ako svetlé hlávky.

Čo nechtík zachráni? Zvonku je výborný na ťažko sa hojace rany a vredy, najlepšie vo forme masti. Ako je jasné podľa mena, je skvelý na poranenia okolo nechtov, kde je citlivá pokožka a z jedného záderu môže vzniknúť nepekná boľačka. Kvetné lupienky rozvarené v masti sú veľmi dobré aj na kŕčové žily, krvné podliatiny, opuchy, preležaniny a pri plesni na nohách.

Ako sedací kúpeľ pomáha pri zápale hrubého čreva. Ak ho beriete zvonku, doplňte jeho účinok aj pitím čaju zvnútra. Tu zaberá aj na problémy s pečeňou a žlčníkom. Je známy ako prevencia a podporná liečivka pri rakovine – zvlášť žalúdka, pečene, hrubého čreva, maternice, kože a prsníka. Pre ženy je vynikajúci tým, že znižuje bolesti pri menštruácii. Týždeň pred jej začiatkom treba piť denne obvyklú dávku nechtíkového čaju. Aby toho nebolo málo, nechtík vám upokojí nervovú sústavu a zlepší činnosť srdca – a to ho spokojne môžete piť dlho bez obáv.

Prečítajte si aj : Repík a alcheilka.    

Pastierska kapsička a lopúch.  

TIP: Ako vyrobiť nechtíkovú masť:

4 hrste čerstvých kvetných hlávok nechtíka spolu s hornou časťou vňate posekáme na drobno a dáme do ½ kg rozpustenej bravčovej masti. Necháme variť, nech silne kypí, nezabudnime preto použiť veľkú nádobu. Stále dobre miešame. Necháme prikryté po dovarení stáť cez noc. Potom trochu prihrejeme a prefiltrujeme masť cez plátno. Dobre vytlačíme a odložíme do vhodnej fľaše, masť skladujeme v chladničke. Zvyšok rastlín môžeme použiť na obklady.

Medovka lekárska

Patrí tiež k bylinkám, ktoré pozná každý – minimálne podľa typickej vône jemne rozdrvených listov, voňajúcich po citróne. Jej vňať je veľmi jemná, zbiera sa len v suchom počasí, najlepšie za chladného popoludnia, ešte pred rozkvitnutím kvetov. Voľne rastie zriedka, ale v záhradách je jej množstvo a dobre sa pestuje. Je rastlinkou, ktorá má veľmi dobrý vplyv na celý organizmus tým, že ho komplet upokojí.

Jej pôsobenie cez centrálnu nervovú sústavu a psychiku lieči aj všetky ostatné orgány tela, ktoré sú postihnuté stresom a tým ľahko prístupné chorobám. Uvoľňuje kŕčové stiahnutie zapríčinené nervovým vypätím, upokojuje búšenie srdca, dýchacie a zažívacie orgány. Pomáha pri záchvatoch čierneho kašľa detí spolu s materinou dúškou, uvoľňuje kŕče žalúdka a zastavené vetry, pomôže aj pri vracaní v tehotenstve. Na zaspávanie je lepšia ako ktorákoľvek tabletka – šálka čaju s medom vás dokonale uspí.

TIP:  Ak vás bolí hlava, stačí si pomliaždenými listami alebo tinktúrou potrieť čelo a spánky, zaberá týmto spôsobom aj pri migréne. To isté platí, ak máte herpes – priložte si naň kúsok popučeného lístka medovky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Komentáre k článku

  1. Odporúčam poobzerať sa vo svojom okolí po Očianke. Je to skvelá bylinka na akékoľvek problémy s očami (infekčný zápal, zápal spojiviek, jačmeň…). Aj kvapky Ocuflash, ktoré dostať bežne v lekárni a sú dobré na podráždené oči, vyplavenie cudzieho telieska z oka a pod., sú z tejto bylinky. Tak načo vyhadzovať peniažky?

     

    Ja som práve dosušila 😉

Pridaj komentár