Ako sa zbaviť upchatého nosa? Pomáha cibuľa, harmanček aj mäta.

Adriana Blahová 3

Takmer každá matka má mierne obavy z jesene, pretože chrípky, virózy a prechladnutia si deti nosia zo školy či škôlky každý druhý týždeň. V rodine sa následne predávajú medzi súrodencami, nevyhnú sa ani rodičom.

Jedným zo sprievodných prejavov je aj upchatý nos. Ak nie ste v pohode vy ako matka, nie je v pohode ani vaša ratolesť či zvyšok rodiny. Veľmi dobre viete, že podráždenosť a bolesť hlavy vám dokážu znepríjemniť deň. Pritom zbaviť sa upchatého nosa je pomerne jednoduchou záležitosťou.

Nádcha a ako na ňu

Nádchu radíme medzi nezávažné, ale nepríjemné infekcie. Vyskytujú sa najmä u detí vo veku od 6 mesiacov do 7 rokov. Práve obdobie jeseň – zima býva tým najkritickejším. Deti si nádchou v podstate budujú imunitu. Spôsobuje ju viac ako 200 vírusov. Prenáša sa hlavne vzduchom, napríklad pri kýchaní a kašli alebo kontaktom prostredníctvom rúk, kľučiek, dverí a podobne.

Nádcha sa však nevyhýba ani dospelým a veľmi dobre viete,  aká vie byť nepríjemná. Prezradíme vám zopár

tipov ako proti nádche účinne bojovať.

Naparujte sa

Najtradičnejšie je mokré naparovanie. Pripravuje sa zaliatím morskej vody či vybraných druhov bylín (napríklad mäta, rozmarín, tymián, borovica, harmanček alebo myší chvost) vodou. Prikryte si hlavu uterákom a vdychujte horúcu paru z tohto „liečivého vývaru“ zhruba 5-15 minút, ideálne 2- až 3-krát denne. Teraz nájdete v lekárni aj špeciálne inhalátory.

Nosové kvapky

Praktickým riešením sú aj kvapky do nosa. Na dlhodobejšie užívanie či dennú hygienu sú vhodné nenávykové nosové spreje, napríklad s morskou vodou. Návykové sa odporúčajú aplikovať 5-7 dní.

Nosová sprcha

Prírodnou metódou je tzv. hygiena nosa. Každé ráno si prepláchnite nos a to tak, že naberiete vodu do dlaní a najprv ju vtiahnite do jednej nosnej dierky, potom do druhej. Dôležité je, aby sme vodu nasakovali každou nosnou dierkou zvlášť. Na hygienu nosa existujú aj špeciálne nádobky néti. Do nádobky naberiete vodu, nakloníte sa nad umývadlo bokom. Do jednej nosnej dierky lejete vodu s morskou soľou, pričom z druhej vyteká aj so všetkými nečistotami. Nosovou sprchou spriechodníte dýchacie cesty. Pomáha aj pri astme a bronchitíde.

Pite čaj

Prijímajte dostatočné množstvo tekutín, ideálne teplých, teda čaj. Pomáhajú zriediť hlien.   

Masť o obklady

Na noc potrite hrudník eukalyptovou prsnou masťou. Na to položte teplý obklad. Výpary uvoľnia nos a nebudete sa v noci budiť kvôli upchatému nosu.

Cibuľa a cesnak na noc

Možno trochu nekomfortný spôsob, ale výpary z nakrájanej cibule či cesnaku krásne prečistia počas noci nos a nosovú sliznicu. Položte túto „medicínu“ napríklad na nočný stolík.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. pomáhajú hlavne spreje z lekárne a to keď sa o seba človek stará, mňa od upchatého nosa vždy zbaví Stopnádcha sprej

  2. Zázvorový čaj, zázvorovo-avokádová nátierka, cibuľovo-medový čaj a takéto dosť silno prevoňajú a vytiahnu noštek. Keď treba niečo iné alebo preplach tak používame u detí jemný detský sprej z physiomer.sk

Pridaj komentár