TEST: Ktoré detské stoličky sa oplatí kúpiť | Zdravé dieťa | Zdravie | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
ZdravieZdravé dieťa

TEST: Ktoré detské stoličky sa oplatí kúpiť

 TS   23.11.2016   0

Dobré detské vysoké stoličky nemusia byť tie najdrahšie

Aj vy si myslíte, že vyššia cena výrobku znamená aj vyššiu kvalitu? Omyl.

Pri detských stoličkách to potvrdili skúšky časopisu dTest, v ktorých práve v kategórii bezpečnosť pohoreli tri testované výrobky vrátane toho najdrahšieho.

Foto: Ingimage.com

Mohlo by se zdať, že vyššia cena výrobku znamená aj vyššiu kvalitu, ale v prípade detských vysokých stoličiek toto presvedčenie určite neplatí.

Potvrdili to skúšky časopisu dTest, v ktorom bolo 17 detských stoličiek vystavených skúškam praktickosti, odolnosti, vybavenosti a bezpečnosti.

Práve v poslednej kategórii pohoreli tri testované výrobky, vrátane toho úplne najdrahšieho.

Aká by mala byť stolička pre dieťa? Ideálna detská vysoká stolička by mala byť bezpečná, pevná, ľahko umývateľná a mala by sa prispôsobiť rastu dieťaťa.

Hlavne, že je pekná a chic

Viac ako na praktickosť ale výrobcovia častejšie lákajú na moderní design, ktorý so sebou nesie aj vyššiu cenu.

„Pri vyberaní vysokej stoličky by sa ale spotrebitelia nemali riadiť cenou, ani oceňovaným designom. Do testu boli zaradené výrobky od 499 Kč (18 eur) do 11 490 Kč (425 eur) a z výsledkov vyplýva, že za veľa peňazí automaticky veľa muziky nezískate,“ upozorňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Pri výrobkoch pre deti sa testy najviac zameriavajú na ich bezpečnosť. Stoličky musia byť stabilné, aj keď sa na nich dieťa vrtí, alebo se do nich snaží samo vliezť. Nesmú se na nich nachádzať ostré hrany, oddeliteľné časti, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť a nemali by tam byť otvory, do ktorých by sa mohli dostať detské prstíky.

Čo naopak nesmie chýbať, je kvalitný "zadržovací" systém – buď nastaviteľné popruhy, alebo pultík a medzinožná zarážka, udržujúca malého stravníka na mieste.

Foto: Ingimage.com

Od ktorých stoličiek ruky preč?

„Napriek tomu, že všetky bezpečnostné opatrenia nariaďujú európske normy a ich splnenie by malo byť samozrejmé, v šiestich prípadoch sme našli viac či menej závažné nedostatky, ktoré sa prejavili na celkovom hodnotení,“ uviedla Hana Hoffmannová.

„Kvôli nedostatočnej bezpečnosti si od nás celkové nedostatočné hodnotenie odniesli výrobky : Drewex Antos, Klupš Anežka III Safari a Babydan Angel Feast, vôbec najdrahšia testovaná vysoká stolička, predávaná v Českej republike v sete s postieľkou a lehátkom za približne 11 500 korún.“(cca 425 eur)

Mimo bezpečnostnej previerky čakali na stoličky aj dôkladné praktické skúšky. Rodičia s deťmi vo veku od 17 do 20 mesiacov stoličky vystavili testom zloženia a nastavenia, usadenia a vyberania potomka, manipulácie a skladovania a tiež jednoduchosti čistenia.

„Praktické skúšky mali zásadný podiel na celkovom hodnotení, pretože tam sa prejavuje cit výrobcu pre potreby malých aj dospelých. Najhoršie známky padali za náročnú montáž, prenášanie a skladovanie, ale aj v takých prípadoch stoličky dopadli minimálne uspokojivo,“ zhodnotila Hana Hoffmannová.

vysoká stolička
Foto: Ingimage.com

Víťazi a porazení

Najlepšie v skúškach obstála stolička Chicco Progress 5 za 5260 Kč (190 eur) vďaka veľmi dobrým výsledkom v kľúčových testoch a dobrej vybavenosti.

„V celkovom hodnotení šliapu víťazovi na päty výrobky Babydesign Pepe 2016 za 2090 Kč (75 eur) a Caretero Bistro 2015 za 2250 Kč (80 eur), ktoré od nás získali ohodnotenie výhodného nákupu,“ dodáva Hana Hoffmannová. 

Pokiaľ plánujete kúpu detskej stoličky, využite aj dobre mienené rady šéfredaktorky časopisu dTest. „V európskej databáze nebezpečných výrobkov RAPEX se momentálne nachádza viac ako 40 vysokých stoličiek, vrátane niektorých z tohoto testu. Pred nákupom skontrolujte na adrese www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky, či se tam vami vybraný model nenachádza. Zaujímavé sú aj dôvody, kvôli ktorým sa stoličky do databáze dostali. Prinajmenšom budete mať lepšiu predstavu, na čo si pred kúpou dávať pozor.“


Zdroj: dTest. Časopis dTest podrobil za 24 rokov svojej existencie detailným testom viac ako 16 000 výrobkov. Výsledky testov ukazujú často inú skutočnosť, akú sa dozvedáme z reklamy.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?