ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 21.09.2017 | meniny má Matúš  
ZdravieZdravé dieťa

Otužovanie detí

 Zuzana Pitoňáková   26.10.2016   0

Jedným zo spôsobov, ako môžte chrániť dieťa pred prechladnutím a nákazami v jesennom a zimnom období, v ktorom sa väčšinou zdržiavajú vo vykúrených miestnostiach so suchým vzduchom, je aj otužovanie náhlymi zmenami teploty.

 

V čom je fígeľ otužovania?

Privykanie na náhle zmeny teploty bez ohrozenia zdravia zvyšuje pohotovosť krvných ciev rýchlo a pružne reagovať na pôsobenie chladu a vedie k lepšej ochrane pred infekciami z prechladnutia.

K otužovaniu patrí napríklad častý pobyt vonku,  za každého počasia, studené alebo striedavé sprchyplávanie, ako aj časté vetranie a spánok pri otvorenom okne. Pre zdravé deti je výborným spôsobom otužovania návšteva sauny. Dnes sa budeme venovať hlavne studenej sprche.

Denná sprcha studenou

Základom otužovania je domáce otužovanie. Najlepšie je začať vlažnou vodou a postupne ju ochladzovať. Robíme to zásadne ráno. Studenou vodou sa môže dieťa sprchovať aj večer, no tým sa ranné sprchovanie nenahrádza, iba dopĺňa. Ráno sa treba sprchovať dlhšie ako večer. 

So sprchovaním v studenej vode môžu začať už trojročné deti. Dieťaťu do 2 rokov sa vyslovene neodporúča otužovanie studenou sprchou. Pri sprchovaní je dôležité byť stále v pohybe, nestáť na jednom mieste. Sedavý kúpeľ v studenej vode sa neodporúča. Pod sprchou sa snažíme o dobrú náladu a duševnú pohodu, aby sme posilnili aj  pevnú vôľu. Keď dieťa dosprchujeme, utrieme ho suchým uterákom. 

Hlavu zásadne nemáčame, dávame pozor, aby sa nezamokrili vlasy. Otužujeme vždy celé telo ( okrem spomínanej hlavy), umývať len ruky, tvár alebo trup nie je účinné.Po dokonalom utretí robíme zahrievacie cviky a až potom sa podávame raňajky. Ak sme v časovej tiesni, ranné sprchovanie radšej vynecháme, sprchovať sa v zhone nie je dobré na psychiku.

Kúpeľ vo vani

Ak dieťa kúpeme, nikdy nie vo vode, ktorá má viac ako 37 stupňov Celzia. Na záver vždy osprchujeme vlažnou až studenou vodou a potom utrieme do sucha.

Kúpeľ v horúcej vode narušuje výsledky otužovania a môže zapríčiniť prechladnutie. Sálavé teplo po kúpeli je prospešné.

Otužovanie vs. prechladnutia

Ak prebieha otužovanie podľa týchto inštrukcií, imunitný systém výraznejšie posilujeme a asi po dvoch rokoch zaznamenáme nižší výskyt rôznych chorôb, hlavne prechladnutí, pričom aj ich priebeh je omnoho ľahší a rýchlejšie sa dieťa uzdravuje. Lieky proti horúčke a antibiotiká používame minimálne, pretože popri priaznivých účinkoch majú aj vedľajšie, pre organizmus nepriaznivé účinky. Studená voda nemá vedľajšie nepriaznivé účinky okrem subjektívne citlivejšieho vnímania ( nielen u detí - aaaa).

Biorytmus malého otužilca

Otužilec spí pod ľahkou prikrývkou a chodí spať vždy v rovnakom čase. Snaží sa dodržiavať pravidelný biorytmus. Pri pobyte v uzavretej miestnosti sa odporúča často vetrať a spať pri otvorenom okne až do chladnej jesene. Optimálna teplota pre spánok je podľa rôznych zdrojov od 12 do 18 stupňov C, v detskej izbe či obývačke od 20 do 22 stupňov C. Aj trénovaný otužilec bez pohybu ľahšie prechladne.

A ešte piť, piť, piť

Vstupnou bránou pre vírusy a baktérie, spôsobujúce ochorenia také typické pre zimné obdobie, sú sliznice horných dýchacích ciest. Aby  lepšie odolávali náporu choroboplodných zárodkov, musia byť dostatočne vlhké. Preto je dôležité dodržiavanie pitného režimu. Vo vykúrenom suchom vzduchu sa sliznice rýchlejšie vysušujú, preto piť tekutiny dieťa potrebuje aj keď nepociťuje smäd.

Spracované podľa materiálov MUDr. Jozefa Makaia

 

 

Tajomstvá otužovania prezradil zasvätený v tomto VIDEU!

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
Tekvicové smoothie (od 8 mesiacov)
19.09.2017   0
Tekvica môže byť jedna z prvých druhov zeleniny, ktorú ochutná vaše bábätko. Podávať ju môžete aj ako chutné smoothie.
detske choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   23
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Gastroenterológ radí
19.09.2017   0
Môže mať dieťatko alergiu na kozie mlieko? Stravujem svoje dieťa dostatočne, nemá málo mlieka? Na tieto a aj iné otázky odpovedá detská gastroenterologička MUDr. Mária Krajčírová, PhD.
Nie je soplík, ako soplík
15.09.2017   0
50% pacientov u pediatrov v tomto období sú „soplíky“, ktoré v zásade riešiť netreba. Rodičia často chápu soplíky ako problém, ktorý chcú „riešiť“, odstraňovať, dieťa ich zbavovať.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?