Nočné pocikávanie detí je problém, ktorý sa dá riešiť. Nečakajte, kým z toho vyrastú

TS 0

„Ešte sa v noci pocikáva?!“

„Ešte ste ho to neodnaučili?!“

„Z toho vyrastie…“

„A nie je to preto, že sa pred ním hádate?“

Mnohí rodičia tieto a im podobné otázky veľmi dobre poznajú. A mnohí si myslia, že sú oprávnené, aj keď často nie sú. Téma nočného pomočovania detí je opradená mnohými mýtmi, na ktorých sa často nechtiac podieľajú milujúci príbuzní.

Po piatom roku dieťaťa však môže ísť o ochorenie, ktoré je spôsobené nedostatkom vazopresínu, látky regulujúcej objem moču. Dobrou správou je, že sa dá liečiť. 

Na začiatku cesty musí dieťa cítiť podporu

Nočné pomočovanie je jedným z najzávažnejších komplexov, ktoré deti trápia. Nie je to pritom vôbec ojedinelý problém – trpí ním 10 – 15 % detí starších ako 5 rokov (v 30-člennej triede sú to až 3 deti). Deti s primárnou nočnou enurézou (nočným pomočovaním) pociťujú obrovskú hanbu, majú veľmi nízke sebavedomie a považujú sa za menejcenné.

Vo viacerých prípadoch majú horšie výsledky v škole, nemajú záujem o kolektív, trápi ich, že sú iné. Preto je nesmierne dôležité, aby im  bola rodina obrovskou oporou. Karhať a trestať takéto deti za to, že sa ráno budia v mokrom, je absolútne nevhodné. Hoci táto situácia zaťažuje celú rodinu aj psychicky, aj fyzicky (neustále pranie bielizne nie je veľmi príjemné), bez trpezlivosti a neustáleho povzbudzovania to jednoducho nepôjde.

Pokračujte návštevou lekára – ako bude vyšetrenie vyzerať?

Liečba nočného pomočovania patrí do rúk odborníkom. Preto netreba zbytočne návštevu lekára odkladať a čakať, kým z toho dieťa vyrastie. Najprv sa so svojím problémom obráťte na detského lekára. Ten vás po posúdení stavu môže odoslať na vyšetrenie k špecialistovi – detskému nefrológovi. Svoje dieťa pred vyšetrením upokojte tým, že to vôbec nebolí. A popíšte mu, ako to tam bude vyzerať, aby sa na to dokázalo pripraviť.

  • Najprv vám lekár bude klásť otázky (aby sa dozvedel čo najviac o vašom probléme). Bude zisťovať, odkedy sa dieťa pomočuje (t. j. či problém trvá od narodenia, alebo vznikol náhle vplyvom nejakých udalostí), či sa pomočí aj cez deň, alebo iba v noci, či je v rodine niekto, kto tiež trpel týmto ochorením. Pokúste sa preto zistiť, či s nočným pomočovaním mal niekto v rodine problém, prípadne ako to u neho prebiehalo. Veľmi to lekárovi pomôže pri stanovení diagnózy.
  • Veľmi dôležitou časťou vyšetrenia je aj zistenie objemu vypitých tekutín a množstva moču, ktoré dieťa vyciká za jeden deň. To však nie je možné zistiť priamo v ambulancii. Preto lekár vysvetlí rodičom a dieťaťu, ako budú počas 4 dní (môžu to byť aj 2 po sebe idúce víkendy) zapisovať do Pitnej a mikčnej karty koľko a kedy dieťa vypilo a koľko vymočilo. Tieto údaje prinesiete lekárovi na ďalšiu návštevu. Môžete si ju vyplniť aj vopred, dá sa stiahnuť na internetovej stránke www.suchapostielka.sk.
  • Na záver lekár vysvetlí rodičom aj dieťaťu podstatu režimových opatrení, ktoré je potrebné pri problémoch s pomočovaním dodržiavať.

Dodržiavanie liečby je alfou a omegou

Hoci to nie je niekedy ľahké, lekárom navrhované opatrenia je potrebné veľmi svedomito dodržiavať. Dieťaťu je potrebné nastaviť vhodný pitný režim, naučiť ho správne močiť a povzbudzovať ho v tejto snahe. Každý úspech by mal byť odmenený a mal by dieťa posúvať vpred. Ak lekár navrhne liečbu liekmi je ich potrebné užívať presne podľa jeho pokynov.

Na konci tejto cesty bude pre rodičov najväčšou odmenou jednoduchý šťastný detský úsmev, ktorý bude signálom toho, že sa to podarilo a že si vaše dieťa môže ďalej užívať detstvo už bez týchto starostí.

Na stránke www.suchapostielka.sk si môžete prečítať aj množstvo iných dôležitých informácií o nočnom pomočovaní a ak máte nejaké nezodpovedané otázky, môžete sa anonymne poradiť s odborníkom v poradni.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár